Jakou budoucnost chtějí pro EU občané? Společnou armádu i přísnou migrační politiku

Kateřina Zichová, EURACTIV.cz
9. 5. 2021 14:02
Ve štrasburském sídle Evropského parlamentu v neděli 9. května formálně začíná Konference o budoucnosti Evropy. Spouští se tím několikaměsíční debaty občanů o tom, jak by měla v následujících letech EU vypadat a co by měla řešit. Nápady hýří i Češi, na digitální platformě konference se zajímají například o migraci nebo o jadernou energii.
Foto: Milan Bureš

Konference o budoucnosti Evropy

V rámci Konference o budoucnosti Evropy se budou ve všech členských státech konat diskuse s občany. Mají Bruselu nastínit, jakou budoucnost si pro Evropskou unii přejí přímo její obyvatelé.

Konferenci společně předsedají šéfové unijních institucí. Tedy předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropského parlamentu David Sassoli a premiér či premiérka předsedající země Rady EU.

Kromě debat probíhajících na národní a regionální úrovni nepřijde o dění ani unijní vedení. Alespoň jednou za půl roku by se mělo konat tzv. plenární zasedání konference, na kterém se sejdou s vybranými Evropany zástupci institucí a členských států i jejich národních parlamentů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy