EU by přijala mnoho podob brexitu, Londýn neví, co chce, říká europoslanec Ježek

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 24. 10. 2018 12:06
"Obě hlavní politické strany v Británii se ve svých volebních programech zavázaly realizovat rozhodnutí o brexitu. A i z právního hlediska je teď už téměř nemožné brexit zastavit," uvedl v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz český europoslanec Petr Ježek (ALDE).
On-line rozhovor s europoslancem Petrem Ježkem
Rozhovor skončil
Čtenářům odpovídal europoslanec Petr Ježek.
Přečíst si rozhovor

Praha/Brusel - Brexit se už téměř nedá zvrátit. V on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz to napsal český europoslanec Petr Ježek. "Evropská unie je ochotna akceptovat velké množství variant budoucích vztahů, ale rozdělená Británie se neumí rozhodnout. To je celý problém," vysvětluje, proč celé jednání trvá tak dlouho.

Mezi možnosti vztahů EU a Británie, které by podle něj Brusel přijal, je možné zařadit například modely Norska nebo Švýcarska, dohodu o přidružení jako v případě Ukrajiny, celní unii jako v případě Turecka nebo dohodu o volném obchodu, jakou má třeba Kanada.

Podle europoslance zvoleného za ANO je ale v tuto chvíli už "velmi nepravděpodobné", že by k odchodu Spojeného království z EU nakonec nedošlo. "Obě hlavní politické strany v Británii se ve svých volebních programech zavázaly realizovat rozhodnutí o brexitu. A i z právního hlediska je teď už téměř nemožné brexit zastavit," uvedl Ježek.

Britských poslanců, kteří by stáli o druhé referendum, podle něj nicméně přibývá. Vláda premiérky Theresy Mayové i opoziční stínový kabinet ho ale odmítají. Navíc podle Ježka není vůbec jasné, že by Britové v případném novém referendu brexit oproti minulosti odmítli.

Pro Evropský parlament, který bude případnou závěrečnou dohodu nakonec schvalovat, je v tuto chvíli důležité, aby brexit příliš nezasáhl občany EU, kteří legálně pobývají v Británii. Kromě toho požaduje zachování integrity jednotného trhu. "Co by se dělo po odmítnutí dohody Evropským parlamentem, je těžké říci, pravděpodobnější by asi byl odchod Británie bez dohody," uvedl Ježek.

Na úrovni vyjednávačů je v tuto chvíli odsouhlaseno asi 95 procent dohody, problémem zůstává hranice Severního Irska a budoucí podoba vztahů s Bruselem, na které se nedokážou shodnout ani členové vládnoucí britské Konzervativní strany.

On-line rozhovor s europoslancem Petrem Ježkem

Rozhovor skončil
24. 10. 2018
Ptá se: Jan Šrámek

Dobrý den pane europoslanče,

je ve hře možnost, že žádný brexit nebude?

S pozdravem
Jan Šrámek

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den, pane Šrámku,
v současnosti je to velmi nepravděpodobné, i když nikoli zcela vyloučené.
Obě hlavní politické strany v Británii se ve svých volebních programech zavázaly realizovat rozhodnutí o brexitu. A i z právního hlediska je teď už téměř nemožné brexit zastavit.

24. 10. 2018
Ptá se: Radka V.

Dobrý den. Jsem trochu zmatená. Na jednu stranu se skloňuje, jak se blížíme k brexitu bez dohody, na druhou premiérka Mayová tvrdí, že dohoda je skoro hotová. Jak to tedy je? Díky.

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
na technické úrovni a úrovni vyjednavačů je předběžně odsouhlaseno asi 95% dohody. Ale nedaří se nalézt řešení pro Severní Irsko a zároveň - a to je nejpodstatnější - ve vládnoucí britské Konzervativní straně není shoda o budoucí podobě vztahů s EU, jsou tam různé názory. A pro premiérku Mayovou je krajně obtížně dát dohromady rozdílné názory ve straně a vládě a pozici 27 zemí EU.

24. 10. 2018
Ptá se: Ivan Nový

Proč se EU chová takovým mrzkým způsobem vůči Británii? Je to tím, že zhýralé evropské elity cítí svůj nadcházející konec? Zavedou otevřenou marxistickou diktaturu v EU, aby se Brexit neopakoval jinde?

Odpovídá: Petr Ježek

Již jsem uvedl, že 27 zemí EU je ochotno akceptovat množství budoucích vztahů s Británií, problém je, že Británie neví, co chce, resp. existují tam různé názory ve vládní straně.
"Evropské elity", tedy poslanci, premiéři, ministři atd. jsou voleni v členských státech EU. Nemyslím, že by lidé volili zhýralce.
Nemám pocit, že by se ve státech EU schylovalo k otevřené ani neotevřené marxistické diktatuře. Když se rozhlédnu po světě, myslím, že jsme na tom v Evropě velmi dobře.

24. 10. 2018
Ptá se: David B.

Jak chce EU během poslední fáze vyjednávání nadále zajistit celistvost vnitřního trhu, kterou by zásadním způsobem ohrozily jakékoliv ústupky Británii v této oblasti (viz jejich neustálé snahy o "vyzobávání třešniček" typu "volný pohyb zboží chceme, ale žádné české, polské atd. migranty tady nechceme")?

Odpovídá: Petr Ježek

EU trvá na principech, které celistvost jednotného trhu zaručí, tedy na takových formách budoucích vztahů, které "vyzobávání třešniček" neumožňují. Jsou popsány v mé první odpovědi.

24. 10. 2018
Ptá se: Rosta

Dobry den,
proc si myslite, ze vedeni VB tak strikne neustale odmita schvaleni dohody o odchodu z EU v referendu? Nota bene, kdyz v tom prvnim referendu vubec nikdo nerekl, co Brexit ve skutecnosti znamena a jake bude mit dusledky? Provni referendum bylo pouze o tech 6ti pismenech a o vyhodach pro VB. O dusledcich bylo ticho. Ticho (nebo byl jen sum v pozadi velkeho hluku, jake to ve VB bez EU bude super) bylo take o vzniku te hranice mezi Irskem a Severnim Irskem.

Myslite si, ze tech "jenom 5%" se da nejak vyresit a dohododnout? Ono najit reseni a dohodnout se na nejakem zazracnem postupu, pri kterem bude znasilnen zakladni princip fugovani celniho prostoru a nechat si 370 km dlouhou diru v celni hranici neni urcite nic jednoducheho. Protoze se jedna o znasilneni zakladniho principu fungovani svetoveho obchodu, tak to asi je mnohem slozijsi nez dohodnout tech uz dohodnutych 95%. Je to neco jako by po me nekdo chtel abych po rozvodu, ktery vyvolala a podala exmanzelka, ji nechal klice od vlastniho domu, aby si tam mohla chodit do obyvaku kazdy den zakourit. Souhlasíte se mnou? Nebo pro řeseni tohot propblemu znate nejake schudne reseni? Pokud ano, muzete ho alespon nastinit (me zadne rozumne reseni nenapada)?

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
obě hlavní britské strany argumentují, že referendum proběhlo, pak i volby, v nichž popsaly své postoje k brexitu. A obávají se, že referendum (o dohodě o odchodu) by dále rozdělilo zemi.
Otázka Severního Irska je skutečně na úrovni kvadratury kruhu. Vyjednavači EU se zamýšlí nad celní hranici mezi Severním Irskem a Velkou Británií s tím, že by kontroly zboží (a zvířat) neprobíhaly přímo na hranici, ale v místech exportujících firem atp. Jde o snahu "oddramatizovat" hraniční otázku, ale bez úspěchu.

24. 10. 2018
Ptá se: Monika B.

Dobré dopoledne. Mám dcery, které si jezdí do Velké Británie pravidelně přivydělat na brigádu. Na jahody a do pohostinství. Změní se pro ně něco v tomto ohledu po odchodu Britů z EU?

Odpovídá: Petr Ježek

Dobré dopoledne,
ano, změní, zastavit tuto a obdobné činnosti je jeden z hlavních důvodů brexitu.

24. 10. 2018
Ptá se: Petr Marek

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jak to nově bude se studentskými pobyty, Erasmem apod. Bude EU uzavírat s Británií nějaké dohody, které studentům umožní i nadále jezdit do Spojeného království za stejně výhodných podmínek? Je tohle vůbec předmětem nějakého jednání? Děkuji a přeji hezký den.

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
pro EU27 i pro Británii je Erasmus (a třeba Horizon2020) důležitý a bude-li dosaženo dohody o odchodu Británie z EU, pak zřejmě bude obsahovat ustanovení o pokračování.

24. 10. 2018
Ptá se: V.Kalina

Dobry den,
proč T.May kategoricky odmítá nové referendum o brexitu,které by korigovalo lži a manipulace provázející to minulé,když sama původně zastávala postoj proti vystoupení?
Díky.

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
již jsem odpověděl dříve.

24. 10. 2018
Ptá se: Michal R.

Dobrý den,
chápu, proč britská politika nechce připustit nové referendum ani referendum o tom, jakým způsobem UK vystoupí z EU, ale zajímá mě, jakou pravděpodobnost přisuzujete tomu, že by britští představitelé v tomto směru podlehli masivnímu tlaku obyvatelstva?
Díky za odpověď.

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
pochod za druhé referendum, který proběhl v Británii o víkendu, byl druhý největší pochod v její historii, po pochodu proti válce v Iráku. (Premiérka Mayová ho komentovala slovy, že politici nemohou říkat lidem, že to napoprvé udělali špatně a mají zkusit hlasovat znovu.) Vzrůstá počet poslanců dvou největších stran podporujících druhé referendum. Ale, britská konzervativní vláda referendum odmítá a labouristický stínový kabinet ho nepodporuje. Labouristé budou ve své většině hlasovat proti dohodě o odchodu. Nebude-li schválena (nebo nebude-li vůbec uzavřena), labouristé budou požadovat předčasné volby. Bude záležet na konzervativcích, ti patrně budou proti volbám. Pak by labouristé zvažovali kampaň za druhé referendum. (Když dohoda bude uzavřena a schválena, je hotovo.)

24. 10. 2018
Ptá se: Michal R.

Vlastně ještě jeden dotaz: dá se celkem dobře říci, jak tvrdý brexit Česko poškodí, ale rád bych věděl, zda existují (u odchodu s dohodou i bez dohody) také nějaká pozitiva?
Díky.

Odpovídá: Petr Ježek

Předpokládám, že jednotlivá česká ministerstva a příslušné svazy a komory pracují na analýzách v jednotlivých oblastech, ale hlavně na tom, aby došlo k co nejmenšímu poškození. Obecně lze říci, že česká ekonomika jako otevřená, proexportně orientovaná bude zasažena, vezměme si jen vývoz škodovek. Ale dopady by byly i v řadě dalších oblastí, včetně vnitřní a vnější bezpečnosti. Pozitiva možná vidí ti, kteří hlasovali pro brexit. Já samozřejmě neměl hlasovací právo, i když v den referenda jsem byl kvůli této významné události v Londýně, ale pozitiva nevidím. Liberální a "business-like" Británie bude EU chybět. A Británie se řítí do problémů.

24. 10. 2018
Ptá se: Mard

Dobrý den,
nemáte pocit že vyjednavači za EU se chtějí UK pomstít za rozhodnutí o odchodu? Já mám pocit že se EU chová nevhodně, že na to doplatíme všichni. Prosím, zkuste mi to vyvrátit. Děkuji!

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
nemám. Neuvádíte argumenty, tak je nemohu vyvracet. Ale podíváte-li se na mou první odpověď, vyplývá z ní, že EU je ochotna akceptovat velké množství variant budoucích vztahů, ale rozdělená Británie se neumí rozhodnout. To je celý problém.

24. 10. 2018
Ptá se: ŽIGA TOMAŠ

Budou moct češi volně do anglie za praci,? a bude nařizene clo? děkuji

Odpovídá: Petr Ježek

Zastavit volný pohyb do Anglie za prací byl jedním z hlavních důvodů brexitu. Občané EU budou mít v tomto směru v Británii stejné zacházení, jako občané jiných třetích zemí, už žádná privilegia. Zároveň premiérka Mayová říká, že Británie bude potřebovat vysoce kvalifikované pracovníky, kteří budou mít konkrétní pracovní nabídku (v současnosti pro občany třetích zemí je požadavek minimálního ročního platu 30 tisíc liber).
Clo - záleží zda a jaká bude dohoda o budoucích vztazích. Bude-li dosaženo alespoň dohody o volném obchodu, cla v zásadě nebudou resp. budou jen někde a v určité výši, podle toho, co bude dojednáno. Když nebude dohoda, budou uplatňována cla atd.

24. 10. 2018
Ptá se: Vladislav Škop

Dobrý den,
několik let jsem v Británii pracoval a odváděl příspěvky do místního penzijního systému. Při návratu do ČR jsem naspořené prostředky nenechal převést do českého systému s tím, že co jsem naspořil v Británii mi bude k dispozici po mém odchodu do důchodu. Existuje v této oblasti nějaká dohoda? Děkuji.

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
zatím neexistuje žádná dohoda. Pokud se podaří dohodu mezi EU27 a Británií uzavřít, pak zřejmě bude obsahovat ustanovení týkající se této oblasti. Ale doporučuji se obrátit na Ministerstvo práce a sociálních věcí, které se záležitostí jistě zabývá.

24. 10. 2018
Ptá se: Jan

Dobrý den,

Chtěl bych se vás pane euro poslanče zeptat zda-li je ještě nějaká naděje, že k brexitu nedojde?

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
bohužel velmi malá. Duvody jsou popsány v některých jiných odpovědích.

24. 10. 2018
Ptá se: Martin Janský

Dobrý den. Případnou dohodu budou schvalovat také Evropský parlament. Dá se očekávat, že to bez problémů projde, nebo - jako je tomu podle zpráv z Británie u Britů - může dojít k nějakému záseku? Byl by vůbec čas v případě neschválení dohodu přepracovávat apod.? Jaké jsou zásadní body, ze kterých europoslanci neustoupí?

A ještě jeden dotaz. Zajímalo by mě, zda nemáte nějaké informace o tom, jaká je podpora brexitu u Britů teď. Zda, kdyby bylo druhé referendum, by se opět rozhodli pro brexit, nebo tentokrát ne. Přece jenom výsledky původního referenda byly poměrně těsné. Děkuji.

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
pro europoslance je zásadní, aby občané EU, kteří legálně pobývají v Británii, nebyli brexitem zasaženi, tj. aby procedura pro získání pobytu byla jednoduchá. EP, stejně jako 27 stát; EU, požaduje zachování integrity jednotného trhu. Co by se dělo po odmítnutí dohody Evropským parlamentem je těžké říci, pravděpodobnější by asi byl odchod Británie bez dohody.
V Británii nedochází k výrazné změně názoru na brexit, rozhodně není jistota, že by se druhé referendum vyslovilo pro setrvání.

24. 10. 2018
Ptá se: David

Dobrý den,
žiji v UK už tři roky. Zajímají mě spíše přízemní věci. Bude mi platit můj UK řidičák v EU? A co EHIC card? Co můj důchod z ČR, kde mám placených téměř 20 let? A zdravotní pojištění. Jak s tím to bude?

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
bude-li dosaženo dohody mezi EU27 a Británii, pak byste měl požádát o "settled status" a v zásadě měl mít nadále stejná práva.
Nebude-li dohoda, těžko říci. Doporučuji se ale spíš spojit s příslušnými českými ministerstvy.

24. 10. 2018
Ptá se: David

Tohle ani tak není otázka. Pokud nebude dohoda mezi UK a EU, tak za to ponesou vinu obě strany. EU se ovšem dostala do situace, kdy je nedobré ji kritizovat, kdy se staví do role té jediné správné alternativy. Ale něco podobného jsme tu už měli. Jmenovalo se to SSSR. Vyřiďte panu Junckerovi, ať se nediví frustraci lidí z EU. Místo aby EU řešila např. společnou pohraniční politiku, tak se stará o výkonnost vysavačů.

Daniel Kaiser, Echo24: Evropská unie, tento teoreticky otevřený klub, se brání tomu, aby z ní bylo možné odejít zdravý. V tomto bodě se EU Sovětskému svazu samozřejmě podobá.

Odpovídá: Petr Ježek

Přesto si dovolím komentář. V členských státech EU je demokracie, a tedy svoboda projevu a názorová pluralita, někteří EU považují za vhodné řešení, jiní ji kritizují. Británie dokonce z EU vystupuje.
EU řeší mnoho věcí, najděte si čas a podívejte se třeba na stránky institucí EU. Že v tisku se spíše píše hlavně o výkonnosti vysavačů (z důvodů energetických úspor) a jiných chytlavých tématech, je věc jiná.
U citátu p. Kaisera nejsou argumenty. Já vám dodám argumenty o opaku: 27 zemí EU je ochotno akceptovat mnoho podob odchodu Británie: členství v Evropském hospodářském prostoru jako má Norsko a další, dvoustranné dohody jako má Švýcarsko, dohodu o přidružení jako má Ukrajina, celní unii jako má Turecko, dohoda o volném obchodu jakou má třeba Kanada. Británie ale z toho nechce nic, možná určitou podobu dohody o volném obchodu. EU je velmi flexibilní, jak vidno.

24. 10. 2018
Ptá se: Michaela

Dobry den, existuje už nějaká představa, jak to bude s cestováním? Myslím v souvislosti s kontrolami na letištích atd., hrozí nutnost vyřizovat si víza? Děkuji. Michaela

Odpovídá: Petr Ježek

Dobrý den,
kontroly pasů už jsou a dále budou. Pravděpodobně bude zavedena procedura jako např. ze strany USA (ESTA), bude třeba požádat o elektronické cestovní povolení, místo víza.

 

Právě se děje

Další zprávy