Jak má vypadat EU budoucnosti? Ve Florencii o tom jednala veřejnost místo politiků

Jana Václavíková Jana Václavíková
23. 12. 2021 18:08
Do historického kampusu Evropského univerzitního institutu v italské Florencii přijelo druhý prosincový víkend necelých 200 lidí. Mezi nimi mladí studenti, senioři, lidé z měst i venkova, Češi nebo třeba Nizozemci. Nespojoval je věk, obor ani jazyk - naopak tato skupina byla tak různorodá, jak jen mohla být. Jejím úkolem bylo probrat různé představy o budoucnosti Evropy.

Výběr prováděla společnost Kantar tak, aby reprezentoval co nejširší vzorek obyvatel Evropské unie. Oslovení lidé dostali možnost zapojit se do Konference o budoucnosti Evropy. Na ní se z jejich názorů a postřehů vypracuje shrnutí, které doporučí Bruselu témata, jež občany EU reálně zajímají.

V rámci konference se konaly dvě schůzky, z nichž jedna byla virtuální. Poté se skupina sešla ve Florencii, kde o doporučeních hlasovala.

Český účastník Konference o budoucnosti Evropy Matouš Bělohlávek.
Český účastník Konference o budoucnosti Evropy Matouš Bělohlávek. | Foto: Matouš Bělohlávek

Česko zastupovali tři účastníci. Jedním z nich byl devatenáctiletý Matouš Bělohlávek z Litoměřic. "Přišlo mi to zvláštní," vzpomíná na telefonát, ve kterém mu nabízeli kromě prezentace svých názorů i zaplacenou cestu do Florencie nebo ubytování zdarma. "Znělo to podezřele a až moc dobře. Známí mi říkali, že mě prodají na orgány," líčí žertem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Přesto nakonec souhlasil, že se zúčastní, i když kvůli tomu musel vynechat mistrovství republiky ve veslování. "Nakonec jsem se rozhodl pro tohle, protože je to něco nového, co mi třeba pomůže v budoucí kariéře. A zároveň je to příležitost poznat nové kultury," myslí si Bělohlávek.

Stejně mluvili i další účastníci. "Přišlo mi, že to dává smysl. Na mistrovství můžu jet za rok, tohle je neopakovatelná příležitost," uvedl Daniel z Nizozemska, který shodou okolností čelil podobnému problému jako jeho český kolega.

Prošly všechny české návrhy

Akce je vůbec první svého druhu a celkově se jí účastní 800 Evropanů, kteří jsou rozděleni do čtyř tematických skupin. Setkání ve Florencii s podtitulem Evropská demokracie, hodnoty a práva, právní stát bylo navíc vůbec prvním, kdy se delegáti sešli, aby hlasovali o doporučeních.

Bělohlávek byl s dalšími dvěma Čechy ve skupině, kde se věnovali tématům ukrytým pod názvem "užší integrace". Z pěti možných návrhů se skupina nakonec shodla na třech a o nich v neděli 12. prosince hlasovali všichni účastníci. 

Všechny tři nakonec uspěly, když překročily nutnou hranici 70 procent hlasů, a zařadily se mezi celkem 39 schválených doporučení. Byla mezi nimi například myšlenka pro vytvoření společného základu, podle kterého by se postupně vyrovnala ekonomická úroveň unijních zemí a kvalita života v nich.

Úplně největší podporu ze všech návrhů získalo doporučení na vytvoření společného vzdělávacího rámce, který by studentům ve všech zemích Evropské unie poskytl stejný soubor znalostí. Například by se dozvěděli, jak fungují demokratické procesy jako volby, nebo základní informace o fungování EU. Podle navrhovatelů by takto šlo bojovat proti dezinformacím a omezil by se i populismus. Odnesli si za to 94procentní podporu.

Naopak pod hranicí schválení se ocitlo například doporučení na vytvoření agentury dohlížející na nezávislost a nestrannost médií, která by bodovala celostátní média podle spolehlivosti.

Na výsledná doporučení se můžete podívat tady

Návrh může poslat každý

Výsledky bude 20 ambasadorů, mezi kterými je i Bělohlávek, prezentovat koncem ledna v Evropském parlamentu. Co s nimi bude dál, se teprve uvidí. "Myslím, že je dobrý nápad poslouchat lidi, ale podle mě z toho nic extra nevznikne. Spousta z nich tu má dobré myšlenky, ale Evropský parlament je už zná a ví, že to nejde řešit nebo to řešit nechce. Ty nápady jsou často pro ideální společnost, jenže ideální společnost nefunguje a neexistuje. Jsou to takové naivní, až pohádkové myšlenky," říká skepticky.

Přesto nelituje, že se zapojil. "I kdyby se nic nevyřešilo, tak se nám dostalo velkého daru. Pochopili jsme, jak proces rozhodování funguje či nefunguje, a jednali jsme na stejném principu jako Evropská unie," dodává. 

Do rozhodování o Evropě budoucnosti se mohou zapojit i ti, kdo se panelů neúčastní. Svoje návrhy a názory na témata od zdraví až po migraci mohou vyplnit on-line. Ze zhruba 450 milionů Evropanů se však dosud zaregistrovalo jen něco málo přes 27 tisíc a pouhých sedm tisíc lidí tam své názory prezentovalo, uvádí web Euractiv

 

Právě se děje

Další zprávy