O "Spojených státech evropských" se v současnosti neuvažuje, říká Havránek z obrany

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 5. 2022 10:53
Od začátku války na Ukrajině uplynuly už dva a půl měsíce. Jak změnila pohled na bezpečnost v Evropě? Na otázky čtenářů spojené s bezpečností odpovídal náměstek ministerstva obrany pro strategii a obrannou politiku Jan Havránek. Mimo jiné uvedl, že o "Spojených státech evropských" se v současnosti neuvažuje.
Online rozhovor s náměstkem ministryně obrany Havránkem
Rozhovor skončil
Na otázky čtenářů odpovídal náměstek ministryně obrany Jan Havránek.
Přečíst si rozhovor

"Státy EU posilují spolupráci v oblasti obrany i zahraniční politiky, ale tyto oblasti jsou stále národní kompetencí," řekl v rozhovoru Havránek, podle kterého krize ukázala, že Evropa umí být jednotná a jednotu je podle něj potřeba i udržet.

"Pokud jde o reakci EU na Putinovu agresi na Ukrajině, EU ukázala, že není tak politicky slabá, jak někteří kritici prohlašovali. Od začátku konfliktu reagujeme důrazně a silně. Kreml rozhodně nepočítal s tak jednoznačným odporem ze strany EU," tvrdí Havránek.

Náměstek zmiňuje jak opakované přijímání stále tvrdších sankcí, tak i humanitární a vojenskou pomoc, kterou Ukrajině členské státy EU posílají. "Členské státy EU individuálně poskytují zbraně a vojenský materiál ukrajinským ozbrojeným silám a vůbec poprvé se EU rozhodla financovat vojenskou pomoc ze společného rozpočtu. Většina států EU je rovněž členy NATO," doplnil s tím, že "platí dohoda spojenců, že NATO se do přímých bojů nezapojí".

Hlavním poučením pro státy EU podle Havránka je, že musí více investovat do obrany. "Dlouhodobě prosazujeme užší spolupráci NATO a EU, která by zamezila zdvojování úsilí a efektivně se doplňovala. Dalším ponaučením totiž je, že NATO má opravdu obrovský smysl a není možné ho nahradit," řekl Havránek.

Potřebu posílit společnou bezpečnostní a obrannou spolupráci podle něj reflektuje i nedávno schválený klíčový dokument, tzv. Strategický kompas.

Online rozhovor s náměstkem ministryně obrany Havránkem

Rozhovor skončil
9. 5. 2022
Ptá se: Petr T.

Co si myslíte o názoru, že Ukrajina do EU nikdy nevstoupí, protože tomu zabrání Francie? Mnichovan Macron umožní Putinovi slevit ze svých požadavků a vstupu do EU nebude Rusko bránit, protože o to se postará Francie respektive Macron, který nemá zájem o další 40m zemi, kde je důležité zemědělství a umí si spočítat případné blokační menšiny ve vztahu k plánovanému německo-francouzskému diktátu v tzv. "federální" EU?

Odpovídá: Jan Havránek

Ukrajina podala přihlášku o členství v EU. Musíme ji brát vážně a v průběhu našeho předsednictví se tím budeme zabývat. Se vstupem musí souhlasit všechny členské země.

9. 5. 2022
Ptá se: Pavel Váňa

Dobrý den, chci se zeptat, zda existuje vůle urychlit proces vzniku "Spojených států evropských" se společnou obrannou, zahraniční a finanční politikou? Domnívám se, že jde o aktuální otázku, protože Rusové evidentně praktikují politiku rozděl a panuj. Pokud se v Evropě dokážeme vzdát národnostního pohledu na stát, budeme snad mít větší šanci uhájit se agresivitě z jakékoli strany. Děkuji

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, o "Spojených státech evropských" se v současnosti neuvažuje. Státy EU posilují spolupráci v oblasti obrany i zahraniční politiky, ale tyto oblasti jsou stále národní kompetencí. Krize ukázala, že Evropa umí být jednotná a jednotu je potřeba udržet.

9. 5. 2022
Ptá se: Petr K.

Dobry den pane Havranku. Domnivam se, ze nastal cas nabidnout nasim aliancnim partnerum v ramci NATO zrizeni jedne i vice trvalych zakladen. Nase poloha uprostred Evropy by mohla byt pridanou hodnotou navic. Nemame tez prakticky zadnou protivzdusnou obranu, nekolik systemu Patriot by se nam tez zcela urcite hodilo. Dekuji za odpoved.

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, Česká republika je plnohodnotnou součástí aliančních obranných plánů. Jako taková poskytuje spojencům například logistickou podporu - právě díky naší geografické poloze...A tuto roli musíme do budoucna ještě více posílit. Mimochodem, od roku 1999 Aliance investovala miliardy korun do našich dvou leteckých základen v Náměšti a Čáslavi...

9. 5. 2022
Ptá se: Pavel Minařík

Dobrý den.
Zajímalo by mě, jak se nynější situace na Ukrajině projevila do plánování české obrany, došlo k nějakému zásadnímu posunu v naší strategii?
Děkuji.

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, válka na Ukrajině probíhá napříč všemi doménami a tomu musíme uzpůsobit naší armádu. Proto už několik měsíců pracujeme na analýze modernizačních projektů týkajících se letectva, pozemních sil, komunikačních systémů, logistiky nebo investic do moderních technologií, aby požadavky na navýšení obranných výdajů byly podložené reálnými potřebami a projekty.

9. 5. 2022
Ptá se: Monika

Zdravím. pane máměstku. Zajímalo by mě, zda existuje nějaká "červená hranice" při jejímž porušení Ruskem evropské státy/NATO předpokládají, že by se plnou silou zapojily do války na Ukrajině. Například použití chemických nebo jaderných zbraní apod.

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, od začátku invaze NATO vyjádřilo Ukrajině a jejímu lidu podporu a jednotně odsoudilo ruskou invazi. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí na východě Evropy NATO aktivovalo mimořádné obranné plány a posílilo východní hranice Aliance. Naším cílem je bránit a chránit každý centimetr území NATO a v případě, že Rusko nebo jakýkoliv nepřátelský aktér napadne jednu ze spojeneckých zemí, platí článek 5 Washingtonské smlouvy - útok na jednoho ze spojenců je považován za útok proti všem.

9. 5. 2022
Ptá se: Karel K.

Dobrý den. Hrozí možnost, že se boje na Ukrajině přelijí i do dalších států? V jakém případě podle vás by takový scénář mohl nastat? Nebo se naopak díky pomoci ze Západu podařilo zabránit "dalším Sudetám", kdy by nulový odpor ostatních států posílil Putinovo přesvědčení, že si může v Evropě vzít, co chce?

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, přelití konfliktu do dalších států není možné vyloučit. Velmi zranitelné jsou země, které nejsou členy NATO. Severoatlantická aliance od roku 2014 posiluje svoji obranyschopnost zejména na svém východním křídle, abychom právě tomuto scénáři předešli.

9. 5. 2022
Ptá se: Petr K.

Dobrý den.
Jsou sankce Evropské unie dostatečné, nebo by podle vás měla unie ještě přitvrdit? V jakém ohledu?
A druhý dotaz, existuje možnost, že se evropské státy zapojí přímo do bojů?
Děkuji.

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, pokud jde o reakci EU na Putinovu agresi na Ukrajině, EU ukázala, že není tak politicky slabá, jak někteří kritici prohlašovali. Od začátku konfliktu reagujeme důrazně a silně. Kreml rozhodně nepočítal s tak jednoznačným odporem ze strany EU. Uvalujeme stále tvrdší a tvrdší sankce a členské státy EU individuálně i společně poskytují humanitární, materiální a finanční pomoc. Členské státy EU individuálně poskytují zbraně a vojenský materiál ukrajinským ozbrojeným silám a vůbec poprvé se EU rozhodla financovat vojenskou pomoc ze společného rozpočtu. Většina států EU je rovněž členy NATO - a platí dohoda spojenců, že se NATO se do přímých bojů nezapojí.

9. 5. 2022
Ptá se: A. Málek

Odhalil postoj k válce na Ukrajině změny či spíše daší vývoj v přístupu Američanů k bezpečnosti v Evropě? Bude Evropa do budoucna více závislá na vlastních silách a počítá s tím? Co dělá pro to, aby si poradila sama?

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, Spojené státy jsou nejsilnějším spojencem garantujícím bezpečnost naší země i celé Severoatlantické aliance. V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu Američané výrazně navýšili svoji vojenskou přítomnost v Evropě a posílili východní křídlo NATO. Jejich role v zajištění obrany evropského kontinentu je nezastupitelná. Hlavním poučením z této války pro všechny státy EU je, že musí více investovat do obrany. Dlouhodobě prosazujeme užší spolupráci NATO a EU, která by zamezila zdvojování úsilí a efektivně se doplňovala. Dalším ponaučením totiž je, že NATO má opravdu obrovský smysl a není možné ho nahradit.

9. 5. 2022
Ptá se: Petr S.

Dobrý den, pane náměstku. Evropě se v posledních dekádách velké války vyhýbaly. Do jaké míry ruský útok na Ukrajinu zbořil precedens, že válka v moderní Evropě není možná? Mají evropské státy očekávat další podobné výpady? Díky.

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, 24. února Rusko napadlo Ukrajinu. Do té doby Evropa měla za to, že válka je něco vzdáleného, co se nás netýká. Opak je pravdou. Vidíme nasazení velkých bojových uskupení, leteckých bojových prostředků, včetně bezpilotních, nasazení velkého množství raketových prostředků. Jsou nasazovány speciální síly, probíhají námořní operace. A samozřejmě konflikt probíhá v kyberprostoru.

Evropské země si určitě uvědomily, že nadále nemohou obranu podceňovat. Potřebu posílit společnou bezpečnostní a obrannou spolupráci reflektuje nedávno schválený Strategický kompas, což je klíčový dokument pro tuto oblast.

9. 5. 2022
Ptá se: David Konečný

Dobrý den. Ukázala podle vás válka na Ukrajině, že Česko musí změnit svůj přístup k vlastní obranné politice? Co je třeba změnit? Měli bychom posílit vlastní armádu nebo se spíš soustředit na společnou obranu? D.

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, na podobný dotaz jsem odpovídal před chvílí, čili jen stručně :-) Musíme více investovat do vlastní armády, čímž budeme posilovat i společnou obranu.

9. 5. 2022
Ptá se: Tomáš K.

Pokud nás někdo napadne, může to být v okamžiku, kdy všichni naši spojenci budou mít dost starostí sami se sebou. Budujeme armádu schopnou bránit naše území plnohodnotně a samostatně?

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, jsme součástí nejsilnější obranné aliance - NATO, stejně jako většina našich sousedů. Kdybychom svou obranu zajišťovali samostatně mimo rámec NATO, naše ozbrojené síly by musely být mnohem robustnější a o to vyšší by musely být i naše obranné výdaje. Společná obrana je zkrátka levnější, účinnější a spolehlivější, než naprostá samostatnost, nebo neutralita – ta je v dnešním světě utopií.

9. 5. 2022
Ptá se: Tomáš K.

Rusové vedou permanentní hybridní válku, do které zapojují kulturu, sport, propagandu, průmyslovou výrobu lži a její neformální distribuci. Armáda nebude nic platná, ani spojenci, jestliže národ sám nebude mít mít vůli k vlastní obraně. Je vidět, že ani učitelé nejsou na tato témata systémově připravováni. Spolupracujete se školstvím? Připravíte na to školní systém na všech stupních?

Odpovídá: Jan Havránek

Dobrý den, máte pravdu, že vzdělávání a zapojení pedagogů je pro obranyschopnost státu a odolnost společnosti naprosto klíčové. Vloni vláda schválila Národní strategii pro čelení hybridnímu působení, která říká, že tato problematika musí být součástí vzdělávacích programů, na všech úrovních. S MŠMT spolupracujeme, rovněž toto téma diskutujeme na Stálé komisi pro hybridní hrozby na půdě Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy