Moře zaplavily plasty. Jaké nejvíc škodí a proč je chce EU zakázat

Radim Klekner Radim Klekner
2. 11. 2018 7:10
Do světových oceánů se řekami dostávají miliony tun plastů. Vzniká "plastové moře". Evropská unie tak přišla s několika opatřeními, jak s tím bojovat. Brzy se například mají přestat používat míchátka nebo plastové příbory na jedno použití.
Recyklace plastové lahve, plast, automat na recyklaci - ilustrační foto.
Recyklace plastové lahve, plast, automat na recyklaci - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Co navrhuje Evropská unie

EU každoročně vyprodukuje 26 milionů tun plastů. Jen 30 procent se sbírá na recyklaci, naopak 70 procent putuje na skládky, do spaloven nebo končí v lesích, řekách a mořích.

Evropská komise se v boji s plastovým mořem zaměřila na nejrozšířenější druhy plastů: plastové příbory, lahve od nápojů, filtry od cigaret nebo plastové tyčinky do uší. Veškeré plastové obaly na unijním trhu mají být do roku 2030 recyklovatelné.

Některé plasty na jedno použití chce zcela zakázat (plastové příbory, talíře, míchátka, plastové tyčky k dětským balonkům). Existuje k nim totiž alternativa z recyklovatelných materiálů.

Europoslanci z výboru pro životní prostředí pak na seznam přidali ultratenké plastové tašky, výrobky z oxo-rozložitelných plastů (například zemědělské fólie, sáčky na odpadky a nákupní tašky) nebo polystyrenové krabice na jídlo z podniků rychlého občerstvení.

Do roku 2025 by navíc mělo být 90 procent nápojových PET lahví vratných.

Evropská komise chce také zakázat úmyslné používání mikroplastů (plastové částice menší než 5 milimetrů), které se záměrně přidávají do produktů, jako jsou pleťové či tělové peelingy. Jiné se vytvářejí opotřebením výrobků z plastů, například při nošení a praní syntetických textilií. Europoslanci chtějí mikroplasty v kosmetice a čisticích prostředcích zakázat do roku 2020.

Pro výrobce obalů, cigaretových filtrů či vlhčených ubrousků požadují europoslanci povinnost podílet se na nákladech likvidace jejich výrobků.

 

Právě se děje

Další zprávy