Nebezpečný sliz, problematická žába. Unie chce trh zbavit hraček, které ohrožují děti

Pavla Hosnedlová, EURACTIV.cz (ext.)
19. 12. 2018 13:58
Některé hračky na evropském trhu, a tedy i v České republice, obsahují takzvané perzistentní organické znečišťující látky (POPs). Ty jsou ale pro děti závadné. Jde například o hračky, ale i potravinové krabičky, kuchyňské pomůcky nebo koberce. Europoslanci nyní usilují o to, aby zboží vyrobené z těchto recyklovaných látek zmizelo z trhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Jde o látky, které se akumulují v životním prostředí, odkud se dostávají do potravního řetězce. V lidském těle pak narušují fungování hormonálního, nervového i imunitního systému," vysvětluje český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který se tématu věnuje.

Hračky a další zboží mohou obsahovat recykláty vyrobené z plastů získaných z elektrošrotu. Výrobci je tam sami nepřidávají, do výrobků se dostávají nevhodnou recyklací.

Ekologické sdružení Arnika loni našlo tzv. zpomalovače hoření například v Rubikově kostce nebo prstovém skateboardu. Nedávno byly objeveny na evropském trhu také v kostce s krtečkem, dětské pistolce nebo autíčku.

Na nebezpečné látky upozorňuje celoevropský systém rychlého varování RAPEX. Podle mluvčího České obchodní inspekce (ČOI) Jiřího Fröhlicha tak jeho úřad obdržel v letošním roce například 19 upozornění na nebezpečnou hračku typu "sliz".

Česká inspekce taky na jaře letošního roku našla třeba v pískací žábě obrovské množství ftalátů, které výrazně překračovalo povolený limit 0,1 procenta. Ftaláty jsou změkčující plasty, které mohou vyvolat alergie či neplodnost. V hračce tvořily 40 procent.

V případě pochybností může zákazník podat podnět k ČOI, a to na webu nebo na krajských inspektorátech. "Pokud spotřebitel zjistí, že zakoupený výrobek je nahlášen do systému RAPEX, může ho vrátit u prodejce," doporučuje Fröhlich.

Pozor si mají dát zákazníci hlavně během vánočních nákupů, a to nejen na hračky. Evropské spotřebitelské centrum, které informuje spotřebitele o jejich právech daných legislativou EU, taky doporučuje být obezřetný při nákupech na internetu.

Jaká jsou řešení?

Aby se vyřešil problém s nebezpečnými hračkami, musí se v prvé řadě oddělit elektroodpad s toxickými látkami od zbývajícího recyklovaného materiálu. "Separace není nijak drahá, stačí recyklační zařízení, která dokážou odhalit brom," vysvětluje expertka Arniky Karolína Brabcová.

Výbor pro zdraví
Autor fotografie: Arnika

Výbor pro zdraví

Evropský parlament se nebezpečnými recyklovanými látkami zabývá od jara letošního roku. Pracuje na něm Výbor pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin, jehož členy jsou i tři čeští europoslanci - Kateřina Konečná a Jiří Maštálka za KSČM a Pavel Poc za ČSSD. Ten byl zvolen místopředsedou výboru. Legislativa zatím schválená nebyla.

Druhou možností je podle ní lepší likvidace odpadu.

"Technologie na to existují, nicméně jsou v pilotní fázi, protože se tím zatím nikdo na komerční bázi moc nezabýval," upřesňuje Brabcová. Pro účely zavádění těchto technologií bude proto podle ní potřeba, aby finančně pomohla EU.

Jeden z takových pilotních projektů představili nedávno ve Velké Británii. "Má za cíl dekontaminovat vytříděné plasty z komunálního odpadu a oddělit je od toxických látek, aby ho bylo možné lépe využít. Měl by pak být teoreticky čistší," dodává expertka Arniky.

Nová legislativa má chyby

"Výroba, používání a obchodování s těmito látkami se od roku 2004 postupně omezují a jako sankce pro subjekty, které platná pravidla nedodržují, byl zaveden systém 'zveřejnění a pranýřování'," uvedla rada členských států EU při schvalování své pozice k návrhu legislativy. Na mysli měla zmíněný systém RAPEX.

Změny, které se právě projednávají v EU, zavádějí přísné limity na zmíněné perzistentní organické látky. Brabcová spolu s europoslancem Pocem ale kritizují, že legislativa povoluje různé výjimky.

"Dokud budou v evropské legislativě existovat výjimky na recyklovaný materiál obsahující POPs a nebude zajištěna dostatečná kontrola průniku kontaminovaných předmětů, na náš trh se tyto látky budou dostávat i nadále," míní český europoslanec.

Brabcová i Poc vidí problém taky v exportu značné části elektroopadu či elektrických autovraků do zemí třetího světa, kde chybí potřebné technologie. Ke kontaminaci tu tak dochází mnohem častěji.

"EU na globálním fóru prosazuje velmi vágní, nízké a benevolentní limity pro tyto látky, aby je mohla recyklovat a vyvážet," uvádí Brabcová. "Tím se ale zbavujeme problému a řešíme ho za hranicemi EU, ovšem s tím důsledkem, že se nám sem pak vrací v recyklovaných výrobcích."

Většina výrobků s toxickými látkami pochází z Číny nebo jihovýchodní Asie. Některé kontaminované produkty ovšem mají původ i v Evropě. Arnika na podzim otestovala necelých 400 výrobků z 19 zemí EU i mimo ni. Z výzkumu vyplynulo, že každý čtvrtý výrobek je jedovatý.

Schválení zákazů příliš trvá

Některé nebezpečné látky už byly v EU zakázány. "Například bromovaný zpomalovač HBCD, který má negativní dopad na nervovou soustavu a funkci jater, jsme se rozhodli eliminovat v roce 2013," připomíná Poc.

Problémem je podle něj pomalé rozhodování o těchto zákazech i jejich uvádění do praxe. Třeba na zmíněný zákaz zpomalovače HBCD je stanoveno přechodné období pěti let.

POPs jsou taky na černé listině vysoce toxických látek, která byla schválena v rámci OSN.

Video: Evropská komise si uvědomila, že nemůžeme náš blahobyt stavět na neustálé spotřebě surovin, říká Ivo Kropáček z hnutí DUHA

Evropská komise si uvědomila, že nemůžeme náš blahobyt stavět na neustálé spotřebě surovin, říká Ivo Kropáček z hnutí DUHA. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy