Přehledně: Evropa čelí trojským koním i vyděračským virům. Hackeři mají stále rafinovanější metody

Radim Klekner Radim Klekner
Aktualizováno 1. 11. 2017 22:06
Hackerských útoků stále přibývá a počítačoví piráti používají sofistikovanější metody. Evropská unie proto chystá legislativu, která by pomohla členským zemím s bojem proti této kriminalitě. Europoslanci požádali Evropskou komisi, aby více investovala do obrany informačních systémů. Členské země EU by se podle doporučení europarlamentu měly soustředit zejména na lepší vzdělávání. Podívejte se, jaké metody hackeři využívají.
Foto: Thinkstock

Výkupné za odblokování počítače

Hackeři používají při svých útocích celou škálu nástrojů. Dříve útočili především pomocí tzv. trojského koně, tedy viru, s jehož pomocí se dostali k málo zabezpečeným datům uživatele internetu.

Dnes nasazují především ransomware, který zablokuje počítač a hackeři pak požadují výkupné - jinak počítač neodblokují. Uživatel, ať už soukromá osoba, nebo firma, má pak dvě možnosti: přeinstalaci počítače nebo zaplacení peněz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy