Přehledně: Evropa čelí trojským koním i vyděračským virům. Hackeři mají stále rafinovanější metody

Radim Klekner Radim Klekner
Aktualizováno 1. 11. 2017 22:06
Hackerských útoků stále přibývá a počítačoví piráti používají sofistikovanější metody. Evropská unie proto chystá legislativu, která by pomohla členským zemím s bojem proti této kriminalitě. Europoslanci požádali Evropskou komisi, aby více investovala do obrany informačních systémů. Členské země EU by se podle doporučení europarlamentu měly soustředit zejména na lepší vzdělávání. Podívejte se, jaké metody hackeři využívají.
Foto: Thinkstock

Výkupné za odblokování počítače

Hackeři používají při svých útocích celou škálu nástrojů. Dříve útočili především pomocí tzv. trojského koně, tedy viru, s jehož pomocí se dostali k málo zabezpečeným datům uživatele internetu.

Dnes nasazují především ransomware, který zablokuje počítač a hackeři pak požadují výkupné - jinak počítač neodblokují. Uživatel, ať už soukromá osoba, nebo firma, má pak dvě možnosti: přeinstalaci počítače nebo zaplacení peněz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy