Migranty zachráněné z lodí nikdo nechce. Evropa se pře o běžence, Itálie kritizuje sousedy

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
6. 8. 2018 12:59
Běženců mířících do Evropy letos opět výrazně ubylo. Procentuálně zato vzrostl počet těch, kteří při překonávání Středozemního moře utonuli. Do konce července bylo zaznamenáno více než 1500 mrtvých. Itálie, kam od počátku krize v roce 2014 zamířilo přes půl milionu uprchlíků, odmítá další migranty přijímat a ostře kritizuje země, které od ní běžence přebírat nechtějí. Podívejte se na nejznámější případy, kdy členská země odmítla přijmout loď naloženou migranty.
Foto: Reuters

Aquarius

Z poslední doby je asi nejznámějším případem lodi s migranty, kterou odmítla členská země přijmout, francouzské plavidlo Aquarius. Provozují ho humanitární organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée.

Loď s 629 migranty, které začátkem června nabrala u libyjských břehů, nejprve zamířila do Itálie. Nová italská vláda, která už v předvolební kampani slíbila zastavit vlnu migrantů směřujících do země, ale odmítla loď přijmout. Stejně se rozhodly i Malta a Francie.

Kauza vyvolala diplomatickou roztržku mezi Římem a Paříží, při které se představitelé obou států vzájemně obviňovali.

Aquarius musel křižovat Středozemní moře po několik dní, zatímco čekal, až se některá z členských zemí EU uvolí běžence převzít. Uprchlíky nakonec přijalo Španělsko, loď proto i se dvěma doprovodnými italskými plavidly zakotvila ve Valencii. Francie posléze Madridu nabídla pomocnou ruku.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy