Migranty zachráněné z lodí nikdo nechce. Evropa se pře o běžence, Itálie kritizuje sousedy

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
6. 8. 2018 12:59
Běženců mířících do Evropy letos opět výrazně ubylo. Procentuálně zato vzrostl počet těch, kteří při překonávání Středozemního moře utonuli. Do konce července bylo zaznamenáno více než 1500 mrtvých. Itálie, kam od počátku krize v roce 2014 zamířilo přes půl milionu uprchlíků, odmítá další migranty přijímat a ostře kritizuje země, které od ní běžence přebírat nechtějí. Podívejte se na nejznámější případy, kdy členská země odmítla přijmout loď naloženou migranty.
Foto: Reuters

Aquarius

Z poslední doby je asi nejznámějším případem lodi s migranty, kterou odmítla členská země přijmout, francouzské plavidlo Aquarius. Provozují ho humanitární organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée.

Loď s 629 migranty, které začátkem června nabrala u libyjských břehů, nejprve zamířila do Itálie. Nová italská vláda, která už v předvolební kampani slíbila zastavit vlnu migrantů směřujících do země, ale odmítla loď přijmout. Stejně se rozhodly i Malta a Francie.

Kauza vyvolala diplomatickou roztržku mezi Římem a Paříží, při které se představitelé obou států vzájemně obviňovali.

Aquarius musel křižovat Středozemní moře po několik dní, zatímco čekal, až se některá z členských zemí EU uvolí běžence převzít. Uprchlíky nakonec přijalo Španělsko, loď proto i se dvěma doprovodnými italskými plavidly zakotvila ve Valencii. Francie posléze Madridu nabídla pomocnou ruku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy