Migranty zachráněné z lodí nikdo nechce. Evropa se pře o běžence, Itálie kritizuje sousedy

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
6. 8. 2018 12:59
Běženců mířících do Evropy letos opět výrazně ubylo. Procentuálně zato vzrostl počet těch, kteří při překonávání Středozemního moře utonuli. Do konce července bylo zaznamenáno více než 1500 mrtvých. Itálie, kam od počátku krize v roce 2014 zamířilo přes půl milionu uprchlíků, odmítá další migranty přijímat a ostře kritizuje země, které od ní běžence přebírat nechtějí. Podívejte se na nejznámější případy, kdy členská země odmítla přijmout loď naloženou migranty.
Foto: Reuters

Aquarius

Z poslední doby je asi nejznámějším případem lodi s migranty, kterou odmítla členská země přijmout, francouzské plavidlo Aquarius. Provozují ho humanitární organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée.

Loď s 629 migranty, které začátkem června nabrala u libyjských břehů, nejprve zamířila do Itálie. Nová italská vláda, která už v předvolební kampani slíbila zastavit vlnu migrantů směřujících do země, ale odmítla loď přijmout. Stejně se rozhodly i Malta a Francie.

Kauza vyvolala diplomatickou roztržku mezi Římem a Paříží, při které se představitelé obou států vzájemně obviňovali.

Aquarius musel křižovat Středozemní moře po několik dní, zatímco čekal, až se některá z členských zemí EU uvolí běžence převzít. Uprchlíky nakonec přijalo Španělsko, loď proto i se dvěma doprovodnými italskými plavidly zakotvila ve Valencii. Francie posléze Madridu nabídla pomocnou ruku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy