Konec dotací? Evropa se posouvá spíš k návratným půjčkám nebo zárukám

Adéla Denková, EurActiv
27. 6. 2017 22:45
Hospodářská krize snížila v Evropě chuť k investicím, které v některých zemích EU ještě nepřekročily úroveň, jaké dosahovaly před rokem 2008. Roste taky tlak na efektivní využívání veřejných peněz. Vedle nenávratných dotací se tak ve větší míře používají návratné finanční nástroje jako půjčky nebo záruky. V roce 2015 byl proto v rámci Evropské investiční banky vytvořen Evropský fond pro strategické investice. Ten tvoří páteř takzvaného Junckerova balíčku. Podívejte se v infografice, jak fond funguje.
Foto: Aktuálně.cz

Fungování Evropského fondu pro strategické investice

Ke zřízení Evropského fondu pro strategické investice (EFSI) byla použita záruka 16 miliard eur (přibližně 420 miliard korun) z evropského rozpočtu, kterou doplňuje 5 miliard eur (130 miliard korun) z vlastních prostředků Evropské investiční banky (EIB).

Tyto prostředky tvoří společně garanci, díky které se zvyšuje jistota investiční banky při poskytování půjček soukromým investorům. Pak lze financovat i projekty s vyšším rizikem.

Právě propojení soukromých investic s veřejnou zárukou hraje klíčovou roli.

Díky efektu nabalování soukromých peněz na ty veřejné by výše nových investic, které fond EFSI pomůže vytvořit, měla do příštího roku dosáhnout 315 miliard eur (více než 8 bilionů korun).

V EFSI jsou finance rozděleny do dvou rámců. První se zaměřuje na podporu investic do infrastruktury a inovací a je v něm 16 miliard eur. Peníze v tomto případě poskytuje investiční banka.

Druhý je určen pro podporu malých a středních podniků a nachází se v něm 5 miliard eur. Zde finance poskytuje Evropský investiční fond (EIF), který je dceřinou společností Evropské investiční banky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy