Konec dotací? Evropa se posouvá spíš k návratným půjčkám nebo zárukám

Adéla Denková, EurActiv
27. 6. 2017 22:45
Hospodářská krize snížila v Evropě chuť k investicím, které v některých zemích EU ještě nepřekročily úroveň, jaké dosahovaly před rokem 2008. Roste taky tlak na efektivní využívání veřejných peněz. Vedle nenávratných dotací se tak ve větší míře používají návratné finanční nástroje jako půjčky nebo záruky. V roce 2015 byl proto v rámci Evropské investiční banky vytvořen Evropský fond pro strategické investice. Ten tvoří páteř takzvaného Junckerova balíčku. Podívejte se v infografice, jak fond funguje.
Foto: Aktuálně.cz

Fungování Evropského fondu pro strategické investice

Ke zřízení Evropského fondu pro strategické investice (EFSI) byla použita záruka 16 miliard eur (přibližně 420 miliard korun) z evropského rozpočtu, kterou doplňuje 5 miliard eur (130 miliard korun) z vlastních prostředků Evropské investiční banky (EIB).

Tyto prostředky tvoří společně garanci, díky které se zvyšuje jistota investiční banky při poskytování půjček soukromým investorům. Pak lze financovat i projekty s vyšším rizikem.

Právě propojení soukromých investic s veřejnou zárukou hraje klíčovou roli.

Díky efektu nabalování soukromých peněz na ty veřejné by výše nových investic, které fond EFSI pomůže vytvořit, měla do příštího roku dosáhnout 315 miliard eur (více než 8 bilionů korun).

V EFSI jsou finance rozděleny do dvou rámců. První se zaměřuje na podporu investic do infrastruktury a inovací a je v něm 16 miliard eur. Peníze v tomto případě poskytuje investiční banka.

Druhý je určen pro podporu malých a středních podniků a nachází se v něm 5 miliard eur. Zde finance poskytuje Evropský investiční fond (EIF), který je dceřinou společností Evropské investiční banky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy