Zelené evropské volby: Pro mladé je klima klíčové, Česko fandí spíš průmyslu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 5. 2019 6:23
"Hlasujete pro budoucí životní podmínky lidstva," apelovala před volbami do Evropského parlamentu švédská aktivistka Greta Thunbergová, šestnáctiletá studentka nominovaná na Nobelovu cenu míru. Sama ještě volit nemůže, stejně jako tisíce středoškoláků, kteří v evropských městech stávkují v rámci hnutí Fridays for future, aby upozornili na nečinnost politiků v boji proti změnám klimatu. Podle nejrůznějších průzkumů je právě životní prostředí to, co mladé lidi nejvíce znepokojuje.
Protesty za větší ochranu přírody.
Protesty za větší ochranu přírody. | Foto: Reuters

Průzkum britské společnosti Ipsos MORI v jedenácti zemích EU včetně Česka ukázal, že i mezi mladými voliči do třiceti let je ochrana životního prostředí klíčová. Bude se podle ní rozhodovat 75 procent dotázaných. V Česku je to o šest procentních bodů méně. Na globální oteplování ale myslí při rozhodování, koho zvolit do europarlamentu, také starší voliči. 

Reagují na to i evropští politici. Ochrana klimatu už není jen programem zelených, za svou ji berou i klasické strany. Vlády devíti států, včetně Francie, Nizozemska či Belgie, minulý týden ve společném dokumentu vyzvaly Evropskou unii, aby byla nejpozději v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů.

Zájem o životní prostředí zelené strany neposiluje, spíše naopak. "Musí si hledat další témata, na která se soustředí, jako je například rovnost mezi muži a ženami, ochrana menšin, migrace a podobně," vysvětluje deníku Aktuálně.cz politolog Petr Kaniok z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Voliče, kterým dělá starosti budoucnost planety, láká například strana založená současným francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Republika vpřed!. Podle Macrona by EU měla investovat do přechodu na udržitelné zdroje energie až jeden bilion eur do roku 2024.

Také Němec Manfred Weber z Evropské lidové strany má plán, jak planetu chránit. Do svého programu zahrnul boj proti jednorázovému plastu. Bavorský politik je v Bruselu známý jako umírněný a vlivný politik a podle průzkumů veřejného mínění má největší šanci stát se novým šéfem Evropské komise, klíčové instituce, která navrhuje unijní legislativu.

"Ochrana klimatu není na Západě nijak konfliktní téma. Shodnou se na něm konzervativci, socialisté i křesťanští demokraté," komentuje to politolog Petr Kaniok.

Chránit planetu i průmysl

V Česku je to ale jinak. Zatímco ve Skandinávii a na západě Evropy se prosazují kroky na ochranu životního prostředí, premiér Babiš je skeptičtější. Před cestou na summit EU do Rumunska například prohlásil, že by se klima nemělo chránit na úkor průmyslu. "Měli bychom být racionální," řekl premiér, podle něhož je důležité, aby po květnových volbách neseděli v europarlamentu "anarchisté typu zelení nebo piráti".

Babišovo hnutí ANO je v Česku podle odhadů favoritem voleb do evropského parlamentu.

Politolog z Masarykovy univerzity vysvětluje menší zájem o životní prostředí i tím, že v eurovolbách hrají nejdůležitější roli národní témata. "Záleží na tom, co se v dané zemi děje a jaké otázky jsou pro její obyvatele nejpalčivější," popisuje Petr Kaniok. "U nás jsme se k tomu ještě nedostali, protože důležitější je hospodářský růst a sociální politika," dodává.

Video: Za ochranu klimatu se protestuje i v Praze

Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy