Jak se rozdělí europarlament? Projděte si jednotlivé frakce

Radim Klekner Jan Kačer Radim Klekner, Jan Kačer
29. 6. 2019 16:38
Jak se rozloží síly v novém složení Evropského parlamentu po volbách z konce května? Podívejte se v grafice.
úvodní obrázek

Protievropské strany po květnových volbách v europarlamentu posílily, ale zdaleka ne tolik, jak doufaly. Navíc má řada z nich rozdílné představy, jak uskutečňovat politiku, která by zabránila další evropské integraci. Na rozdíl od tvrdého jádra, soustředěného v nové frakci Identita a demokracie, jež chce EU od základu přebudovat, hlásají tradiční euroskeptici ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů návrat ke kořenům, tedy unii, jež se bude věnovat především volnému trhu.

Pokud by pravicové euroskeptické formace vytvořily jedinou frakci, měla by 179 poslanců, o tři méně než nejsilnější skupina v europarlamentu, lidovci.

Během pětiletého funkčního období mohou jednotlivé strany přecházet z jedné frakce do druhé, případně se k frakcím mohou přidat nezařazení poslanci či přeběhlíci, jak se stávalo v minulosti.

Rozložení sil v novém parlamentu

Ostatní – Nově zvolení poslanci, kteří nepatří k žádné z politických skupin bývalého parlamentu ani k nezařazeným poslancům.

GUE/NGL – skupina konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice

S&D – Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

Zelení/ESA

Renew Europe – Renew Europe Group

ELS – poslanecký klub Evropské lidové strany

ECR – skupina Evropských konzervativců a reformistů

EFDD – skupina Evropa Svobody a Přímé Demokracie

ID – Identita a Demokracie

NI – Nezařazení poslanciPřehled euroskeptických frakcí

Identita a demokracie (ID)

73 poslanců

Nová frakce protievropských stran založená italskými ministrem vnitra Matteem Salvinim. Ten do ní zlákal mimo jiné Alternativu pro Německo (AfD), jež byla až doposud součástí Evropy svobody a přímé demokracie (EFDD), či francouzské Národní shromáždění (RN), které dříve patřilo do dnes zaniklé Evropy národů a svobody (ENF). I v rámci této frakce však panují značné názorové rozdíly, kupříkladu na rozpočtovou politiku. Salvinimu se na druhé straně nepodařilo získat polské Právo a spravedlnost ani maďarský Fidesz.

Zastoupené politické stranyPočet poslanců
Liga (Itálie)27
Národní shromáždění (Francie)23
Alternativa pro Německo11
Svobodná strana Rakouska3
Vlámský zájem (Belgie)3
Strana Finů2
Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura2
Dánská lidová strana1
Estonská konzervativní lidová strana1

Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD)

44 poslanců

Staronová euroskeptická formace má nyní 44 poslanců (zapotřebí je nejméně 25), avšak pouze ze tří zemí (zapotřebí je nejméně sedm), takže nemůže mít v europarlamentu status frakce. Po odchodu Britů navíc skupina zřejmě zanikne. Další integrace euroskeptiků je ovšem nejistá, vůdce brexitistů Nigel Farage (má pochyby o tom, že jeho země odejde z EU tento rok) se cítí být jinde než Salvini i Le Penová a jako na politického soupeře se dívá na Hnutí pěti hvězd.

Zastoupené politické stranyPočet poslanců
Hnutí pěti hvězd (Itálie)14
Strana pro brexit29
Lidský štít (Chorvatsko)1

Evropští konzervativci a reformisté (ECR)

62 poslanců

Formace méně radikálních euroskeptiků, jež si klade za cíl Evropu reformovat, podporuje svobodné podnikání „bez přívlastků“, volný obchod, nízké daně a minimum regulací, ostře vystupuje proti eurofederalismu a zdůrazňuje úlohu suverénních států.

Zastoupené politické stranyPočet poslanců
ODS4
Fórum pro demokracii (Nizozemsko)3
Rodina (Německo)1
Řecké řešení1
Nová vlámská aliance (Belgie)3
Bulharské národní hnutí2
Chorvatská konzervativní strana1
Bratři Itálie5
Národní aliance (Lotyšsko)2
Volební akce Poláků v Litvě1
Právo a spravedlnost (Polsko)26
Sloboda a Solidarita (Slovensko)2
Švédští demokraté3
Konzervativní strana (Británie)4
Vox (Španělsko3
Státní reformní strana (Nizozemsko)1

Evropská sjednocená levice / Severská zelená levice (GUE/NGL)

41 poslanců

Levicová soft verze euroskepticismu. Členové frakce sice podporují řadu opatření navrhovaných lidovci či socialisty, akcentují však v prvé řadě sociální spravedlnost, kterou podle nich EU málo zohledňuje.

Zastoupené politické stranyPočet poslanců
Podemos (Španělsko)3
Sjednocená levice (Španělsko)2
Ahora Repúblicas (Španělsko)1
Levý blok (Portugalsko)2
Jednotná demokratická levice2
Rudo-zelená aliance (Dánsko)1
Nepodrobená Francie6
Levicová aliance (Finsko)1
Levicová strana (Švédsko)1
Dělnická strana Belgie1
Pokroková strana pracujícího lidu (Kypr)2
Sinn Féin (Irsko)1
Nezávislí pro změnu (Irsko)2
Luke ‘Ming‘ Flanaghan (Irsko)1
Koalice radikální levice (Řecko)6
KSČM1
Strana pro zvířata (Nizozemsko)1
Strana ochránců zvířat (Německo)1
Levice (Německo)5
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy