Europoslanci odsoudili Babiše za střet zájmů, většina podpořila kritickou rezoluci

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
Aktualizováno 10. 6. 2021 10:01
Evropský parlament v kritické rezoluci jednoznačně odsoudil českého premiéra kvůli jeho propojení s koncernem Agrofert. Ze 690 hlasujících zvedlo ruku pro text 505, proti bylo 30, zdrželo se 155. Proti odsudku střetu zájmů Andreje Babiše hlasovalo mimo jiné pět europoslanců za jeho hnutí ANO a lidé za Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Štrasburk/Brusel (od naší zpravodajky) - Mezi těmi, kdo se zdrželi, byli hlavně členové liberální skupiny Renew Europe, která má 98 zástupců a v jejíchž řadách sedí zástupci ANO. Doporučení frakce pro hlasování bylo právě takové - zdržet se.

Zástupci ODS, kteří sedí v konzervativní frakci ECR, se naopak rozdělili. Zatímco Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová podpořili rezoluci, Jan Zahradil s Evženem Tošenovským se zdrželi.

Zákonodárci v rezoluci kritizují fakt, že se Andrej Babiš nachází ve střetu zájmů, a vyzývají Evropskou komisi, aby je informovala, jak konkrétně chce česká vláda napravit nedostatky v systému předcházení a řešení situací, kdy ten, kdo rozhoduje o dotacích, je zároveň jejich konečným příjemcem.

Andrej Babiš by podle europoslanců neměl rozhodovat o otázkách evropského rozpočtu nebo zemědělských platbách. Buď by se neměl účastnit jednání lídrů EU o těchto věcech, nebo by měl rezignovat. Poslanci také apelují, aby firma Agrofert nedostala žádné platby z evropského rozpočtu, včetně dosud netknutých přímých zemědělských plateb, dokud bude střet zájmů Andreje Babiše trvat.

Babiš s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

Europoslanci jdou však mnohem dál, než je jen rámec střetu zájmů kvůli propojení Babiše s Agrofertem. Vyzývají komisi, aby s ohledem na tuto situaci a vliv Babiše na média a českou justici posoudila, zda v Česku funguje právní stát. V případě, že se potvrdí pochybnosti, má být zahájena procedura, která by mohla vést až ke stopce všech dotací pro celé Česko. "Pokud se tato porušení (právního státu) potvrdí, komise má aktivovat mechanismus podmíněnosti na ochranu rozpočtu unie," stojí v klíčové větě prohlášení.

Obdobné hlasování proběhlo už loni v červnu. Tehdy zvedlo ruku pro kritickou rezoluci 510 poslanců, 53 bylo proti a zdrželo se 101. Andreji Babišovi tak oproti loňsku ubylo zastánců, protože těch, kteří byli proti rezoluci, je o 23 méně. Většina "Babišovy" frakce byla loni naopak pro rezoluci, letos se liberálové zdrželi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy