Europoslanci odsoudili Babiše za střet zájmů, většina podpořila kritickou rezoluci

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
Aktualizováno 10. 6. 2021 10:01
Evropský parlament v kritické rezoluci jednoznačně odsoudil českého premiéra kvůli jeho propojení s koncernem Agrofert. Ze 690 hlasujících zvedlo ruku pro text 505, proti bylo 30, zdrželo se 155. Proti odsudku střetu zájmů Andreje Babiše hlasovalo mimo jiné pět europoslanců za jeho hnutí ANO a lidé za Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Štrasburk/Brusel (od naší zpravodajky) - Mezi těmi, kdo se zdrželi, byli hlavně členové liberální skupiny Renew Europe, která má 98 zástupců a v jejíchž řadách sedí zástupci ANO. Doporučení frakce pro hlasování bylo právě takové - zdržet se.

Zástupci ODS, kteří sedí v konzervativní frakci ECR, se naopak rozdělili. Zatímco Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová podpořili rezoluci, Jan Zahradil s Evženem Tošenovským se zdrželi.

Zákonodárci v rezoluci kritizují fakt, že se Andrej Babiš nachází ve střetu zájmů, a vyzývají Evropskou komisi, aby je informovala, jak konkrétně chce česká vláda napravit nedostatky v systému předcházení a řešení situací, kdy ten, kdo rozhoduje o dotacích, je zároveň jejich konečným příjemcem.

Andrej Babiš by podle europoslanců neměl rozhodovat o otázkách evropského rozpočtu nebo zemědělských platbách. Buď by se neměl účastnit jednání lídrů EU o těchto věcech, nebo by měl rezignovat. Poslanci také apelují, aby firma Agrofert nedostala žádné platby z evropského rozpočtu, včetně dosud netknutých přímých zemědělských plateb, dokud bude střet zájmů Andreje Babiše trvat.

Babiš s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

Europoslanci jdou však mnohem dál, než je jen rámec střetu zájmů kvůli propojení Babiše s Agrofertem. Vyzývají komisi, aby s ohledem na tuto situaci a vliv Babiše na média a českou justici posoudila, zda v Česku funguje právní stát. V případě, že se potvrdí pochybnosti, má být zahájena procedura, která by mohla vést až ke stopce všech dotací pro celé Česko. "Pokud se tato porušení (právního státu) potvrdí, komise má aktivovat mechanismus podmíněnosti na ochranu rozpočtu unie," stojí v klíčové větě prohlášení.

Obdobné hlasování proběhlo už loni v červnu. Tehdy zvedlo ruku pro kritickou rezoluci 510 poslanců, 53 bylo proti a zdrželo se 101. Andreji Babišovi tak oproti loňsku ubylo zastánců, protože těch, kteří byli proti rezoluci, je o 23 méně. Většina "Babišovy" frakce byla loni naopak pro rezoluci, letos se liberálové zdrželi.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy