Alkoholový zámek či detekce ospalosti. Europarlament schválil povinné prvky do aut

rkl jzp rkl, jzp
16. 3. 2019 15:14
Počet obětí autonehod v EU za poslední dvě desetiletí klesl na polovinu, teď se ale tento trend zastavil. Evropský parlament proto podpořil opatření navrhovaná Evropskou komisí, která mají zvýšit bezpečnost na silnicích. Nově vyrobená auta tak nyní budou muset mít řadu dalších bezpečnostních prvků. Podívejte se, jaké to budou.
Nehoda na silnici I. třídy v katastru obce Drhovle, při níž zemřeli čtyři lidé. Řidič náklaďáku si při odbočování vlevo pravděpodobně nevšiml osobního vozu v protisměru.
Nehoda na silnici I. třídy v katastru obce Drhovle, při níž zemřeli čtyři lidé. Řidič náklaďáku si při odbočování vlevo pravděpodobně nevšiml osobního vozu v protisměru. | Foto: KŘP a HZS Jihočeského kraje

Za 95 procenty nehod je lidský faktor

Statistiky EU jsou neúprosné: Za 95 procenty nehod stojí lidský faktor. Čtyřicet šest procent obětí představovaly posádky aut, 21 procent chodci, 14 procent motocyklisté, 8 procent cyklisté a 3 procenta řidiči mopedů. Padesát pět procent obětí nehod zemřelo na silnicích nižších tříd, na dálnicích to bylo jen osm procent.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy