Europarlament slaví 20 let eura. Proč měnu zavést a jaká by to mělo rizika?

Denis Chripák Radim Klekner, Denis Chripák
17. 1. 2019 18:00
Před dvaceti lety, 1. ledna 1999, se začalo v bezhotovostním platebním styku používat euro. O tři roky později se do oběhu dostaly i bankovky a mince. Evropský parlament si tak tento týden připomíná dvacetileté výročí zavedení společné měny. Podívejte se na základní informace o euru a na jeho výhody a nevýhody.
Foto: Evropská komise

Základní informace o eurozóně

Dosud přijalo euro 19 členských zemí Evropské unie. Česko a dalších sedm zemí tak neučinilo.

Dánsko je zatím jedinou členskou zemí EMR II, tedy Evropského mechanismu směnných kurzů. Ten je předstupněm vstupu do eurozóny. Naopak Británie, která unii opouští, o zavedení eura nikdy neuvažovala a drží si libru jako svoji měnu.

Eurem ale neplatí pouze země EU, měnu využívají i miniaturní evropské státečky, které jsou v celní unii se svými velkými sousedy, například Andorra či Monako. A také dvě země, které tak činí bez oficiálního svolení unie - Černá Hora a Kosovo.

Euroměna se používá taky ve francouzských zámořských územích. Tedy například ve Francouzské Guyaně v Jižní Americe, na souostroví Saint-Pierre et Miquelon u pobřeží Kanady nebo ve Francouzské Polynésii, kterou tvoří 118 ostrovů rozesetých v Tichém oceánu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy