EU v centru obchodu. Koho by nejvíc poškodila obchodní válka a jaká je role Česka

Radim Klekner Tomáš Kunc nou Radim Klekner, Tomáš Kunc, nou
31. 8. 2018 12:30
Hrozí světu vyostřená obchodní válka? Vše odstartovalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz hliníku a oceli. Evropská unie odpověděla odvetnými cly na vybrané americké zboží. Prozatím krize utichá, dopad jejího případného vyostření by byl ale obrovský. EU je vedle Spojených států a Číny jedním z největších světových obchodníků. Podívejte se, jaká je role unie ve světovém obchodu.

Kdo a jak ve světě obchoduje

Evropská unie hraje důležitou roli v celosvětovém obchodním systému. Tvoří pětinu světového hrubého domácího produktu (HDP) – konkrétně 14,8 bilionu eur (v přepočtu 381 bilionů korun).

Na rozdíl například od Spojených států vývoz zboží z EU převyšuje dovoz z jiných zemí. Export tvoří 2,5 bilionu eur, import zhruba o sto miliard eur méně.

EU – dovoz a vývoz zboží

Jednou z věcí, na které si americký prezident Donald Trump stěžoval, byla právě obchodní výměna s EU. Vývoz unie do Spojených států tvoří pětinu jejího celkového exportu. Zato dovoz z USA je méně než 14 procent celého unijního importu. Jinak je tomu v případě Číny nebo Ruska.

Hlavní obchodní partneři EU

Unie nejvíce vyváží do Spojených států, Číny a Švýcarska. Naopak dovážené zboží nejčastěji pochází z Číny, Spojených států a Ruska.

Země Vývoz Dovoz Celkem Obchodní bilance
USA 376 mld. 256 mld. 632 mld. +120 mld.
Čína 198 mld. 375 mld. 573 mld. +177 mld.
Švýcarsko 151 mld. 110 mld. 261 mld. +41 mld.
Zbytek světa 1,88 bil. 1,86 bil. 3,74 bil. +21 mld.

Údaje v eurech za rok 2017. Zdroj: Evropská komise

Kam vyvážejí členové EU

Česká republika patří mezi členské státy EU, které jsou nejzávislejší na vývozu zboží do ostatních unijních zemí. Export do unie tvoří bezmála 84 procent celého českého vývozu.

Obchodní dohody EU

Evropská unie má v současnosti více než stovku sjednaných obchodních dohod. Mezi ty nejdůležitější patří smlouva s Kanadou (CETA), dohoda se zeměmi Mersur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) nebo dohody s Mexikem, Austrálií či Novým Zélandem.

Před ratifikací či podpisem jsou obchodní smlouvy například s Vietnamem či s řadou afrických zemí, jako je Nigérie, Senegal nebo Tanzanie. Naopak se zastavila jednání mezi EU a USA o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), jež se začala dojednávat v roce 2013 a která měla výrazně liberalizovat obchod mezi EU a USA a zjednodušit investiční prostředí.

Pracovní místa díky světovému obchodu

Mezinárodní obchod pomáhá mimo jiné vzniku pracovních míst. Podle posledních údajů Evropské komise z roku 2015 bylo v Evropě 26 milionů míst vázáno na světové obchodování.

Česko patří mezi středně „závislé“ státy, 620 tisíc pracovních míst je vázaných na mezinárodní obchod. Ze všech členů EU je pak „nejzávislejší“ Německo, nejméně ostrovní země Malta.

Investice EU ve světě

Země Přímé investice v EU z dané oblasti Přímé investice EU v dané oblasti
Evropská unie 38,8 % 48 %
Spojené státy 33,3 % 37,7 %
Čína 7,3 % 6,3 %
Kanada 4,6 % 7 %
Japonsko 1 % 7,8 %

Údaje za rok 2015. Zdroj: Evropská komise

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy