Skončí brčka? Europoslanci podpořili zákaz plastových výrobků na jedno použití

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 16:19
Některé plastové výrobky na jedno použití by měly skončit, rozhodl Evropský parlament. Směrnice navrhuje i zálohované PET lahve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Štrasburk - Evropský parlament ve středu jednoznačně podpořil zákaz některých plastových výrobků na jedno použití. Jde například o plastové nádobí, příbory, brčka, tyčinky do uší nebo tyčky k balonkům.

Směrnice se týká deseti skupin plastových výrobků na jedno použití a rybářského vybavení. Tyto předměty podle Evropské komise tvoří většinu odpadků nalezených na evropských plážích. Europoslanci navíc schválili rozšíření seznamu zakázaných výrobků o nádoby na jídlo a pití z expandovaného polystyrenu a výrobky z takzvaných oxo-rozložitelných plastů.

Nová úprava počítá se zákazem distribuce některých výrobků po roce 2021. Pro zbytek pak navrhuje různá opatření, například s cílem snížit spotřebu.

Směrnice o "omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí" argumentuje tím, že dané plastové předměty mají i cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.

Místo skvělého vynálezu noční můra?

Europoslanci navíc chtějí razantní snížení množství odpadu v podobě cigaretových nedopalků, které rovněž obsahují plasty. Státy by mohly požadavky naplnit vytyčením národních cílů, zpřístupněním šetrnějších alternativ zákazníkům nebo zajištěním toho, že jednorázové plastové výrobky nebudou poskytovány zdarma.

Český europoslanec Stanislav Polčák (STAN) označil nastolené cíle za ambiciózní, ale dosažitelné. "Jsem přesvědčen, že ta směrnice jde dobrým směrem, že skutečně musíme změnit vzorce svého chování," uvedl.

Také podle něj nemůže být řešení současných problémů s plastovým odpadem pouze na obcích a městech, ale musejí se na něm podílet i výrobci. "Ten skvělý vynález 20. století se může stát naší noční můrou a měli bychom s tím opravdu začít něco dělat," dodal Polčák.

Už příští měsíc by mohly začít rozhovory s Evropskou radou o finální podobě návrhu. Podle Polčáka je tempo způsobeno tím, že Čína v únoru přestala přijímat plastový odpad z EU. Europoslanec se domnívá, že nová směrnice o plastech nabude platnosti ještě v první polovině příštího roku.

Sběry PET lahví

Pro výrobky, jako jsou vlhčené utěrky, igelitové tašky, různé obaly nebo rybářské vybavení, je navrhováno posílení odpovědnosti výrobců v souvislosti s úklidem odpadu a utvářením povědomí o negativních dopadech.

Zvláštní opatření navrhuje EU pro plastové lahve, a to zavedení systémů samostatného sběru v členských zemích. Směrnice nastoluje požadavek na míru sběru PET lahví na úrovni 90 procent k roku 2025. Dosáhnout tohoto cíle by státy EU mohly například skrze zavedení vratné zálohy, uvádí návrh směrnice.

Ačkoli jednotlivé členské země už v různém rozsahu zavádějí nebo alespoň zvažují podobná opatření, projednávaná směrnice představuje první celounijní snahu bojovat proti plastovému odpadu. "Vzduch, půda a voda jsou dnes zamořeny neviditelnými fragmenty plastů, které jíme, pijeme i dýcháme, s dosud neznámými zdravotními důsledky. Věřím, že jsme dnes zahájili cestu k celkové změně našich neudržitelných společenských návyků. O naše oblíbené výrobky nepřijdeme, jen dáme přednost šetrnějším alternativám. Evropská unie sice není hlavním znečišťovatelem, ale může stát v čele při jeho řešení," uvedl člen výboru europarlamentu pro životní prostředí Pavel Poc (ČSSD).

Evropská komise uvádí, že plasty tvoří přes 80 procent odpadků na evropských plážích. Co do počtu předmětů pak údajně kolem 70 procent odpadků na plážích tvoří právě rybářské vybavení a deset typů výrobků vyčleněných v navrhované směrnici.

Podle komise dává opatření smysl i z ekonomického hlediska. Ekonomiku unie stojí odpad v mořích a na plážích ročně v přepočtu stovky miliard korun.

Video: Nápad studenta, jak vyčistit oceány od plastů, se stal skutečností

Nápad studenta, jak vyčistit oceány od plastů, se stal skutečností | Video: The Ocean Cleanup
 

Právě se děje

Další zprávy