Debata o Česku a střetu zájmů se v europarlamentu odsunula na pátek

Kateřina Šafaříková ČTK Kateřina Šafaříková, ČTK
27. 9. 2021 16:21
Očekávaná debata o střetu zájmů v Česku se v pondělí na půdě europarlamentu nekonala. Dohadování mezi Evropskou komisí a českou vládou o tom, do jaké míry Česko zpřísňuje kontrolu udělování eurodotací, měl před europoslanci původně vysvětlovat generální ředitel pro regionální politiku. Prohodil si však termín s kolegou pro otázky rozpočtu a ten mluvil jen obecně. Debata se odsunula na pátek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Bureš

Podle europoslance a člena výboru pro rozpočtovou kontrolu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) došlo k výměně kvůli nynější korespondenci mezi Prahou a Bruselem.

Minulý týden ministerstvo pro místní rozvoj poslalo komisi odpověď na poslední otázky Bruselu, jestli se daří zejména na ministerstvu průmyslu a obchodu zavádět do praxe systémové brzdy k předcházení konfliktu zájmů. "A generální ředitel pro regionální politiku chtěl více času na prostudování českých odpovědí, jak nám bylo sděleno ve výboru. Proto před nás předstoupí až v pátek," řekl Aktuálně.cz Zdechovský.

Šéf pro otázky rozpočtu v Evropské komisi Gert Jan Koopman v pondělí obecně opakoval, že komise téma střetu zájmů v Česku pozorně sleduje. Na otázku, jestli ČR kvůli tomu hrozí plošné zastavení dotací, nebo se stopka týká jen svěřenských fondů a hlavně Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO), neodpověděl. Pouze řekl, že takové plošné opatření vstoupilo v platnost letos v lednu a neplatí retroaktivně. Komise by tudíž musela najít neoprávněně vyplacené dotace letos. Peníze pro Agrofert ze strukturálních fondů byly přitom v roce 2018 zastaveny.

"Komise musí (kvůli případné stopce dotací) předložit podložené případy zneužití dotací, aby jejich zpochybnění případně obstálo před Evropským soudním dvorem. Jsou to kontroverzní věci. Bereme je velmi vážně," řekl Koopman europoslancům.

Auditoři Evropské komise letos dospěli k závěru, že české úřady neřeší systémový problém střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Ten podle závěrů auditu stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy