Dcera mluvčího Kremlu je na stáži v europarlamentu. Může získat citlivé dokumenty

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 2. 2019 12:06
Dcera Dmitrije Peskova, mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina, pracuje v Evropském parlamentu v Bruselu jako stážistka pro jednoho z europoslanců. Může mít přístup k celé řadě interních unijních informací.
Jelizaveta Peskovová
Jelizaveta Peskovová | Foto: Profimedia.cz

Jelizavetu Peskovovou zaměstnal coby internistku francouzský europoslanec Aymeric Chauprade, který byl členem ultrapravicové Národní fronty (dnes vystupující pod označením Národní sdružení) francouzské političky Marine Le Penové.

Jako stážistka má Peskovová přístup nejen do parlamentních budov v Bruselu a Štrasburku, ale i přímo na jednání jednotlivých výborů nebo parlamentní intranet. Coby registrovaná pomocná síla se může teoreticky dostat i k citlivým dokumentům týkajícím se obchodní nebo zahraniční politiky Evropské unie a k rozsáhlé škále vznikající unijní legislativy. 

"O této dceři mluvčího Peskova jsem nevěděl, ale vím, že celá řada lidí blízkých Kremlu v Evropském parlamentu působí či přímo pracuje… Je to nebezpečné, protože tito lidé se mohou dostat k informacím, které mohou být zneužity ruskou tajnou službou," řekl redakci Aktuálně.cz europoslanec a místopředseda podvýboru pro bezpečnost a obranu Jaromír Štětina.

V Evropském parlamentu podle Štětiny až na výjimky neexistuje formát přísně tajné nebo tajné. "Jsme parlament, vše je veřejné. U citlivých informací záleží na europoslanci, které z dokumentů považují za citlivější a komu se s nimi svěří," tvrdí Štětina a dodává, že výjimkou je takzvaný režim "in camera".

"To je režim, ve kterém zasedají vybraná vedení výborů, kam nesmí ani asistenti, natož stážisti. Občas tak zasedá můj výbor pro obranu a bezpečnost. Například v případě, kdy tam vystupují vysoko postavení představitelé NATO, tak aby neunikly informace," vysvětlil český europoslanec.

Taková zasedání bývají jasně označena, a dveře navíc hlídá ochranka, aby se dovnitř nedostal nikdo nepovolaný. Stále však záleží na poslanci, jak s utajenou informací následně naloží a komu ji případně svěří.

Stážisty si vybírají sami europoslanci

Své stážisty si europoslanci vybírají sami a jména nechají podle předpisů schválit v akreditační kanceláři, což zpravidla zabere jen několik hodin. "Stážisté jsou zaměstnáváni například proto, aby navštěvovali zasedání, protože europoslanci nemohou vše stihnout," dodal Štětina.

Nejčastěji se přitom jedná o mladé lidi a studenty. Mohou nebo nemusejí pobírat peníze, které se případně vypočítávají z rozpočtu daného europoslance. Výjimkou nejsou ani stážisté ze zemí mimo Evropskou unii. Jejich zapojením do práce v Bruselu europoslanci pomáhají šířit povědomí o EU.

"Sám je mám. Měl jsem i nějaké z Krymu nebo z Gruzie," připustil Štětina. Podle něj je příhodné, že dceru mluvčího Kremlu zaměstnal právě bývalý "Le Penovec", protože francouzská krajní pravice tíhne k Putinovi.

Francouzský europoslanec Chauprade tvrdí, že Peskovová nemá přístup k žádným tajným dokumentům, a její "zaměstnání" hájí tím, že mladá žena studuje práva a mezinárodní vztahy ve Francii. "Evropský parlament potvrdil její smlouvu a všechny procedury byly dodrženy," uvedl Chauprade.

"Evropský parlament tvrdí, že je proti rasismu, ale vše, co slyšíte od jeho členů-eurofilů, je antiamerický jingoismus (extrémní patriotismus například ve formě až útočné zahraniční politiky, pozn. red.) a konspirační rusofobie" doplnil europoslanec.

Chauprade dříve působil jako blízký poradce Marine Le Penové, Národní frontu opustil v roce 2015, kdy přišel o přízeň její šéfky kvůli řadě kontroverzních výroků. Podporoval například ruskou anexi Krymu.

Server Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda, který informaci v pondělí přinesl, připomněl, že Chauprade v Evropském parlamentu působí v zahraničním výboru, v podvýboru pro bezpečnost a obranu a také v parlamentní delegaci pro vztahy s Ruskem.

Sám mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nechtěl studium své dcery příliš komentovat. "Týká se to dcery, nikoli mých služebních povinností," řekl mluvčí, o němž se občas spekuluje jako o budoucím ruském ministru zahraničí.

Video: Ruské čarodějky fandí Putinovi a kouzlí proti jeho nepřátelům

Ruské čarodějky fandí Putinovi a kouzlí proti jeho nepřátelům | Video: Current time
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy