Dcera mluvčího Kremlu je na stáži v europarlamentu. Může získat citlivé dokumenty

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 2. 2019 12:06
Dcera Dmitrije Peskova, mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina, pracuje v Evropském parlamentu v Bruselu jako stážistka pro jednoho z europoslanců. Může mít přístup k celé řadě interních unijních informací.
Jelizaveta Peskovová
Jelizaveta Peskovová | Foto: Profimedia.cz

Jelizavetu Peskovovou zaměstnal coby internistku francouzský europoslanec Aymeric Chauprade, který byl členem ultrapravicové Národní fronty (dnes vystupující pod označením Národní sdružení) francouzské političky Marine Le Penové.

Jako stážistka má Peskovová přístup nejen do parlamentních budov v Bruselu a Štrasburku, ale i přímo na jednání jednotlivých výborů nebo parlamentní intranet. Coby registrovaná pomocná síla se může teoreticky dostat i k citlivým dokumentům týkajícím se obchodní nebo zahraniční politiky Evropské unie a k rozsáhlé škále vznikající unijní legislativy. 

"O této dceři mluvčího Peskova jsem nevěděl, ale vím, že celá řada lidí blízkých Kremlu v Evropském parlamentu působí či přímo pracuje… Je to nebezpečné, protože tito lidé se mohou dostat k informacím, které mohou být zneužity ruskou tajnou službou," řekl redakci Aktuálně.cz europoslanec a místopředseda podvýboru pro bezpečnost a obranu Jaromír Štětina.

V Evropském parlamentu podle Štětiny až na výjimky neexistuje formát přísně tajné nebo tajné. "Jsme parlament, vše je veřejné. U citlivých informací záleží na europoslanci, které z dokumentů považují za citlivější a komu se s nimi svěří," tvrdí Štětina a dodává, že výjimkou je takzvaný režim "in camera".

"To je režim, ve kterém zasedají vybraná vedení výborů, kam nesmí ani asistenti, natož stážisti. Občas tak zasedá můj výbor pro obranu a bezpečnost. Například v případě, kdy tam vystupují vysoko postavení představitelé NATO, tak aby neunikly informace," vysvětlil český europoslanec.

Taková zasedání bývají jasně označena, a dveře navíc hlídá ochranka, aby se dovnitř nedostal nikdo nepovolaný. Stále však záleží na poslanci, jak s utajenou informací následně naloží a komu ji případně svěří.

Stážisty si vybírají sami europoslanci

Své stážisty si europoslanci vybírají sami a jména nechají podle předpisů schválit v akreditační kanceláři, což zpravidla zabere jen několik hodin. "Stážisté jsou zaměstnáváni například proto, aby navštěvovali zasedání, protože europoslanci nemohou vše stihnout," dodal Štětina.

Nejčastěji se přitom jedná o mladé lidi a studenty. Mohou nebo nemusejí pobírat peníze, které se případně vypočítávají z rozpočtu daného europoslance. Výjimkou nejsou ani stážisté ze zemí mimo Evropskou unii. Jejich zapojením do práce v Bruselu europoslanci pomáhají šířit povědomí o EU.

"Sám je mám. Měl jsem i nějaké z Krymu nebo z Gruzie," připustil Štětina. Podle něj je příhodné, že dceru mluvčího Kremlu zaměstnal právě bývalý "Le Penovec", protože francouzská krajní pravice tíhne k Putinovi.

Francouzský europoslanec Chauprade tvrdí, že Peskovová nemá přístup k žádným tajným dokumentům, a její "zaměstnání" hájí tím, že mladá žena studuje práva a mezinárodní vztahy ve Francii. "Evropský parlament potvrdil její smlouvu a všechny procedury byly dodrženy," uvedl Chauprade.

"Evropský parlament tvrdí, že je proti rasismu, ale vše, co slyšíte od jeho členů-eurofilů, je antiamerický jingoismus (extrémní patriotismus například ve formě až útočné zahraniční politiky, pozn. red.) a konspirační rusofobie" doplnil europoslanec.

Chauprade dříve působil jako blízký poradce Marine Le Penové, Národní frontu opustil v roce 2015, kdy přišel o přízeň její šéfky kvůli řadě kontroverzních výroků. Podporoval například ruskou anexi Krymu.

Server Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda, který informaci v pondělí přinesl, připomněl, že Chauprade v Evropském parlamentu působí v zahraničním výboru, v podvýboru pro bezpečnost a obranu a také v parlamentní delegaci pro vztahy s Ruskem.

Sám mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nechtěl studium své dcery příliš komentovat. "Týká se to dcery, nikoli mých služebních povinností," řekl mluvčí, o němž se občas spekuluje jako o budoucím ruském ministru zahraničí.

Video: Ruské čarodějky fandí Putinovi a kouzlí proti jeho nepřátelům

Ruské čarodějky fandí Putinovi a kouzlí proti jeho nepřátelům | Video: Current time
 

Právě se děje

Další zprávy