Fondy EU by vyschly, odborníci mluví o ekonomické katastrofě. Podívejte se na možné následky czexitu

Radim Klekner Radim Klekner
Aktualizováno 23. 6. 2018 6:50
Po referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie se i v Česku začalo debatovat o následcích možného czexitu. Ačkoliv některé parlamentní politické strany, například SPD Tomia Okamury, po plebiscitu volají, čeští europoslanci upozorňují, že odchod Česka z EU by byl politickou a ekonomickou tragédií. Ztratili bychom například neomezený přístup na unijní trh se všemi jeho výhodami i stovky miliard korun z eurofondů, varují. Podívejte se, jaké následky by měl czexit.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Úprk investorů

Hospodářská komora i Svaz průmyslu a obchodu ČR upozorňují, že případný czexit by znamenal masivní odliv investorů. Podíl zahraničních investic na hrubém domácím produktu Česka přitom činí 25 procent a je tedy výrazně vyšší než průměr EU. Tato částka odpovídá 150 miliardám eur a, tedy jednomu bilionu korun. Do této částky je zahrnuto i čerpání peněz z eurofondů.

Růst zahraničních investic i čerpání z eurofondů se výrazně zvýšil po roce 2013 za vlády premiéra Bohuslava Sobotky.

Už jen zahájení debaty o možném czexitu pokládají čeští ekonomové za varovný signál, na který mohou zahraniční investoři velmi citlivě zareagovat a vybrat si pro svůj byznys jinou zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy