Přehledně: Jak se změní internet? Z Ulož.to mohou zmizet filmy, ze Seznamu články

on on
Aktualizováno 30. 3. 2019 20:19
Na internetu se doslova válí tisíce filmů. To by se mohlo brzy změnit. Stejný osud může potkat také miliony písní, které jsou k mání na YouTube. Posluchače ani diváky totiž obvykle nezajímá, kdo píseň na server nahrál - autory filmů a písní však ano. Podle nové směrnice, kterou v úterý schválili europoslanci, nyní pořady, na které nemá web autorská práva, zmizí. Bude to znamenat konec internetu? Připravili jsme srozumitelný přehled, který vysvětluje, co vlastně europoslanci ve Štrasburku v úterý schválili.
Foto: Thinkstock

Kontrolovat se bude už nahrávání

  • V současnosti musí servery nabízející k nelegálnímu stažení filmy či muziku soubory smazat, jen pokud je na to upozorní autoři či majitelé licencí daného díla.
  • Nyní už nebudou moci tyto platformy na své servery nelegální obsah vůbec nahrát, a pokud to dopustí, budou za to odpovědné. 

Jak to?

Článek 13 schválené směrnice (dle nového číslování 17) ukládá internetovým platformám povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Za obsah by nově měly být právně zodpovědné samy platformy.

Upload filtry

Pokud bude platforma zodpovědná za obsah, bude muset vyvinout algoritmus - tedy nějakou formu automatického filtru, který odhalí nelegální obsah okamžitě. Zákazník na YouTube totiž není zvyklý na schvalování obsahu čekat.

Tyto algoritmy si ovšem mohou dovolit pouze ty největší firmy. V praxi například Google. Konkurence takových webů tedy může brzy zmizet. Protože algoritmus není člověk, nepochopí ani vtip či parodii. Pro jistotu zablokuje všechen obsah, který by mohl způsobit firmě problémy.

Podle Václava Mach, ředitele Unie vydavatelů vydavatelů ovšem servery nemusí k filtru nakonec sáhnout. Místo toho mohou dovolit sdílení na serverech pouze registrovaným uživatelům, kteří svou identitu potvrdili například přes sms, či zadáním čísla kreditní karty. Tito uživatelé by zároveň prohlásili, že rozumí pravidlům serveru, podle kterých nesmí nahrávat autorsky chráněná díla.

" Pokud se omezí případy vědomého zneužívání platforem k šíření autorsky chráněných děl, tak zároveň vznikne cenově dostupná forma konzumace neomezeného obsahu za pevný měsíční poplatek, nebo zcela zdarma na reklamním principu (Netflix, HBO GO, Apple, atd. - vs iVysilani, iPrima, Youtube, atd.," dodává Mach.

 

Právě se děje

Další zprávy