Z Bruselu je přes léto město duchů. Co dělají europoslanci, když parlament spí?

Ondřej Plevák, EURACTIV.cz
29. 7. 2021 14:27
Podobně jako český parlament i ten evropský v létě na několik týdnů "vypne". Z Bruselu a Štrasburku, kde je obvykle život velmi hektický, se tak především v srpnu stávají téměř "města duchů".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Bureš

Ještě v první polovině července europoslanci absolvovali plenární zasedání a o týden později jednání výborů. Pak se chod Evropského parlamentu jako každé léto téměř úplně zastavil.

"Aktivita obecně poklesla na minimum, většina parlamentního personálu toho využívá k braní dovolených, což je v normálním provozu obtížné," popsal nynější fungování instituce poslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Mnozí z politiků využívají příležitosti k tomu, aby strávili více času ve svých domovinách, do kterých se v průběhu roku moc často nedostanou.

"Srpen, kdy Evropský parlament na pár týdnů oficiálně utlumuje svou legislativní činnost, trávím z velké části v Česku. Pohybuji se mezi hlavním městem a Zlínem, kde mám poslaneckou kancelář. Je to ideální příležitost potkat se s lidmi, mluvit s nimi a odvézt si od nich podněty zpět do Bruselu," popsala svůj program poslankyně Martina Dlabajová (zvolena za ANO).

Také její kolegyně Veronika Vrecionová (ODS) tráví léto v Česku. "V létě mám kromě dovolené čas dohnat resty, které jsem během roku zanedbávala. Byť ten letošní rok byl kvůli covidu a omezenému cestování trochu jiný. Snažím se navštěvovat starosty a zemědělce a bavit se s nimi nejen o novinkách, které jim EU přináší, ale také o tom, jak jim jako politici můžeme pomoci zvládat jejich práci," řekla europoslankyně.

Práce na legislativě pokračuje

Europoslanci mají v létě také více času na to, aby se ohlédli za svou dosavadní prací. Veronika Vrecionová připomněla, že před prázdninami skončilo projednávání nové Společné zemědělské politiky, a bude tak přes léto "čas trochu nastudovat těch několik set stran".

Z programu Evropského parlamentu lze vyčíst, že v srpnu je "oficiálně pracovní" v podstatě pouze jeden týden, který je navíc vyhrazený pro aktivity v delegacích a "volebních okrscích" europoslanců. Práce na legislativě ovšem pokračuje.

"V srpnu sice Evropský parlament a jeho orgány nezasedají, ale vedou se různá neformální odborná a politická jednání a pokračují práce na dlouhodobějších tématech," poznamenal europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). On sám se bude zabývat například tématem právní úpravy Evropského statutu přeshraničních sdružení a neziskových organizací, u kterého působí jako stínový zpravodaj.

Jeho kolega Mikuláš Peksa zmínil, že kvůli snaze dokončit některé legislativní návrhy co nejdříve po letní pauze, budou probíhat technická setkání například k nařízení o digitálních službách.

Připravovat se na nabitý podzimní program bude také Martina Dlabajová. "Máme v plánu pokračovat i přes léto v rozdělané práci na legislativě, abychom mohli v záři naskočit do rozjetého vlaku, až se instituce EU po letní pauze opět otevřou," uvedla poslankyně.

Výpomoc s kampaní

Čeští europoslanci mají před sebou ještě jeden úkol, který většina jejich kolegů z jiných zemí nemá. Minimálně část z nich se zapojuje nebo zapojí do kampaně svých "domovských" stran a koalic před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny.

"Normálně se účastním kampaně do parlamentních voleb, je pro mě radost pomoci kolegům, kteří se podíleli na kampani do evropských voleb," připomněl Peksa volby do Evropského parlamentu v roce 2019, ve kterých Piráti poprvé uspěli a získali tři europoslanecká křesla.

Jiří Pospíšil přiznal, že jelikož sám nekandiduje, "má v létě diář mnohem volnější". "I tak se ale snažím jednotlivé kandidáty koalice SPOLU podporovat. Například tento víkend jsem navštívil starostku Vacenovic - Janu Bačíkovou, která kandiduje v Jihomoravském kraji. Všem držím palce a v rámci možností se je snažím podporovat - například propagací na mých sociálních sítích," uvedl europoslanec.

Naopak Martina Dlabajová nepotvrdila, jestli se zapojí do předvolební kampaně hnutí ANO, za které byla v roce 2019 už podruhé zvolená do Evropského parlamentu. "Přesný plán veškerých mých aktivit na léto budu se svým týmem teprve vytvářet," řekla pouze. Na svých sociálních sítích se k české politické situaci v podstatě nevyjadřuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy