reklama
 
 

Smlouva Berlín-Paříž je velké mediální gesto, v této době nešťastné, říká Tošenovský

Aktualizováno 28. 1. 2019 11:19
Europoslanec za ODS Evžen Tošenovský v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz zkritizoval smlouvu o spolupráci a integraci mezi Německem a Francií, kterou lídři obou zemí podepsali minulý týden. "Prezident Macron a paní kancléřka Merkelová nemohou mluvit za celou EU. Teatrální podpis smlouvy Německa a Francie považuji v této době za strašně nešťastný," řekl Tošenovský.

"Myslím si, že tato smlouva je jen velké mediální politické gesto bez většího významu. Velmi krásné gesto pro francouzské a německé publikum. Jinak v této době velmi nešťastné," uvedl v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Podle europoslance má Evropa o své dynamice přesvědčovat jiným způsobem než "vytvářením spojených států evropských". Společnou armádu Tošenovský označil za velmi nebezpečnou hru, která může špatně ovlivňovat i budoucnost NATO.

Takzvaná Cášská smlouva o hlubší spolupráci mezi Paříží a Berlínem je podle něj klasickou dohodou velkých zemí, záleží však na těch ostatních, co si nechají vnutit.

"Dá se očekávat, že velké země budou chtít mít větší vliv na směřování EU a pro nás to skutečně nemusí být výhodné. Ale bude záležet zase jen na nás, nakolik takovým tlakům podlehneme. Bude potřeba najít státy s podobnými názory a ty společně prosazovat. Toto je běžná praxe při jednáních EU. Není to jednoduché, ale musíme zkrátka být aktivní," věří Tošenovský.

Plošné prohlubování integrace je podle něj špatný krok. "Jsem pro pestrou a různorodou Evropu dobře spolupracujících zemí s otevřenými hranicemi," uvedl europoslanec.

On-line rozhovor s europoslancem Evženem Tošenovským

Čtenářům na otázky odpovídal europoslanec Evžen Tošenovský.

? Ivan Nový - 28. 1. 7:03 Paktem Německa s Francií, Německo získalo neformální přístup k francouzským jaderným zbraním, stalo se tedy rovnocenným partnerem Ruska. Myslíte, že budou nyní společně realizovat strategii, kterou loni Lavrov propagoval v Německu a to Evropa od Lisabonu po Vladivostok? Směřujeme k jednoté Euroasii? Bude Německo EU násilně federalizovat?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den. To si nemyslím a mnoho zemí včetně nás by to nemělo v žádném případě dovolit. Jednotná Euroasie určitě nehrozí zvláště při současném spíše dezintegračním procesu EU. Z Německa bych takové obavy neměl. Politická scéna Evropy je velmi rozmanitá a nedovedu si představit, že by to prošlo.

? Sudeťák - 28. 1. 7:35 Dobrý den, jakou optikou vidíte V4 a proč si myslíte, že je nutné neustále v tomto spolku setrvávat a proč naopak nemůžeme více integrovat a sladit naší politiku především se zeměmi jako je Německo, Francie, či státy Beneluxu? Proč si myslíte, že se jim neustále vymezujeme, což ve finále vede k tomu, že se sami vylučujeme z hlavních evropských proudů? Jaký máte pohled na urychlené přijetí € a proč zde myslíte ještě není, když je to především otázka politická, rozuměj otázka hlubší integrace do EU. Děkuji, Sudeťák.

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den, V4 nepovažuji za tak důležitou, jak to vnímáme doma. Její soudržnost je velmi relativní a na diplomatické úrovni funguje účelově od určitých témat. V Evropském parlamentu není "cítit" vůbec. Souhlasím s Vámi, že je potřeba hrát s mnohými zeměmi, přidal bych Itálii, Rakousko. Vždy podle tématu, což v podstatě se i dnes dějě. Doma V4 zbytečně nerealisticky přeceňujeme.

? Lukáš Melichar - 28. 1. 7:36 Dobrý den, pane Tošenovský,
i přesto, že jste v ODS, tak se Vás zeptám.

Jak si lze vysvětlit, že v paktu stojí, že státy budou mít společnou armády a bojovat proti vnitřnímu i vnějšímu nepříteli?

Co je vnitřní nepřítel?Jak to ovlivňuje NATO? Je tato smlouva přednější - subsidiarita?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den, Lukáši,
také nerozumím, co je vnitřní nepřítel a něco mi to nehezky připomíná...A společn armáda je velmi nebezpečná hra, která může špatně ovlivňovat budoucnost. NATO. Doufám, že naše vláda bude proti.

? Rudolf - 28. 1. 7:52 Dobrý den
otázka: Absolutně nechápu proč stěžejní představitelé států EU uzavírají takovou dohodu. Mám si to vysvětlit, že oni sami nevěří EU?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Myslím si, že tato smlouva je jen velké mediální politické gesto bez většího významu. Velmi krásné gesto pro francouzské a německé publikum. Jinak v této době velmi nešťastné.

? Wandemberg - 28. 1. 8:23 Take si myslíte že by se mela Eu vrátit zpatky do podoby Ehs?? Šanci na zmenu budou letošní volby kdy snad budou výrazně posíleny národní a vlastenecke strany a bude možné reformovat Eu zpatky do podoby Ehs.V případě neuspechu či nemožnosti této změny byl ny jste pro Czechxit??Diky

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Děkuji za zajímavý dotaz. Realisticky - asi úplně zpět na EHS to nepůjde, jsem ale přesvědčen, že mechanizmus EHS se opustil příliš brzy.
Ne pro czechxit v žádném případě nejsem a to z mnoha důvodů. EU při vší kritice má pro nás mnoho plusů, jen např. otevřený obchod, volné cestování, studium pro naše děti atd.
Nechci již nikdy patřit do ruského zájmového bloku.

? David - 28. 1. 8:27 Dobrý den,
myslíte si, že mocenské a ekonomické zájmy Německa s Francií jdou na úkor svobody a demokratických hodnot ostatních, méně významných členů EU ?
Jak vidíte budoucnost ČR a jejich obyvatel v příštích 50-ti letech ? Budeme moci ještě používat český jazyk ?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den Davide, je to klasická dohoda velkých zemí a je jen na nás, co si necháme vnutit. O češtinu nemám obavy. Možná naši krásnou češtinu ohrožujeme víc doma než ze zahraničí:-).

? Karel - 28. 1. 9:03 Dobrý den,
Pane Tošenovský, jaké je, dle vašeho názoru, vize budoucího stavu EU? a v jakém horizontu? Myslíte si, že EU by se měla více integrovat, mít jednu vládu, jednoho prezidenta a jednu zahraniční politiku, spravedlivější systém vládnutí spočívající v tom, aby celé EU nevládly jen dva národy? Jak je vůbec možné, že Macron či Merkelová hovoří jménem celé EU? A máte také pocit, že Německo a Francie si podmanily zbatek Evropy v rámci EU a tento spolek používají pouze k prosazování svých zájmů? Děkuji a přeji pěkný zbytek dne.

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den, pane Karle, doufám, že po volbách to bude směřovat k Evropě dobře spolupracujících a navzájem se uznávajících členských států. Nejsem pro Evropu s prezidentem a vládou, nechci, aby si Evropská komise hrála na politického kádrováka. Tento směr nabudí více k nacionalismu. Evropu to roztrhá a zničí to dobrou svobodnou budoucnost. Prezident Macron a paní kancléřka Merkelová nemohou mluvit za celou EU. Teatrální podpis smlouvy D-FR považuji v této době za strašně nešťastný.

? Jiri - 28. 1. 9:04 Je lepsi byt s ekonomicky mazanym zapadem - tedy EU - ktery nas ma za druhoradou zemi a v krizi nas vzdy zradi anebo s militantnim ruskem , ktere nas pod rouskou ' všeslovanstvi' vydira ekonomicky anebo vytvirit tu nasi starou dobrou platformu 'Rakousko - Uhersko - Cesko - (Polsko)???

Dik
JP

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: V žádném případě nechci být zpět u Ruska. To je na vstup do novodobých legionářů.

? Karl von Bahnhof - 28. 1. 9:13 V prvé řadě nejde o pakt Berlín-Paříž, ale o vznik osy Berlín-Paříž-Brusel. Tento novospolek se za pomoci zemí Beneluxu +některých dalších bude zvláště snažit rozptýlit do zbytku zemí EU arabské a africké migranty, které si oni sami pozvali a navozili místo řádné ostrahy hranic. A kteří jim jim již začínají dost přerůstat přes hlavu. Pro opuštění EU (Czechzit) nejsem, integrace je v Evropě systémově jediná možná cesta..

Otázka tedy zní: Nebylo by dobré zatlačit coby V4 + pár dalších na anulování podvodu jménem "Lisabonská smlouva" a vrátit se k původní výhodně fungující EU?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: K smlouvě viz předchozí odpovědi.
Jsem přesvědčen, že plošné prohlubování integrace je špatný krok, pokud některé země chtějí, je to jejich svobodné rozhodnutí. Jsem pro pestrou a různorodou Evropu dobře spolupracujících zemí s otevřenými hranicemi. Hra přes V4 je naivním řešením, V4 je použitelná pro jednorázová, konkrétní témata.

? Václav Pražský - 28. 1. 9:25 Dobrý den, jste pro hlubší integraci v rámci EU? Jednotná v zahraničí, jedna armáda atd..

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den a děkuji za dotaz, odpověď je ne, víc viz předešlé dotazy.

? Matyáš M. - 28. 1. 9:33 Dobrý den,

váš kolega Jan Zahradil pravil, že se obává, že centrum EU - Německo a Francie, budou ostatní nutit, aby je následovaly a že by pro nás bylo nevýhodné, to udělat. Souhlasíte s ním? Popravdě mi není ani úplně zřejmé, jak to myslel...

Díky, Matyáš M.

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den, Matyáši, obavy Jana Zahradila jsou logické. Dá se očekávat, že velké země budou chtít mít větší vliv na směřování EU a pro nás to skutečně nemusí být výhodné. Ale bude záležet zase jen na nás, nakolik takovým tlakům podlehneme. Bude potřeba najít státy s podobnými názory a ty společně prosazovat. Toto je běžná praxe při jednáních EU. Není to jednoduché, ale musíme zkrátka být aktivní.

? D.K. - 28. 1. 9:36 Dobré dopoledne,

s napětím sleduji dění okolo brexitu, a naopak i kolem Macrona a Merkelové, a říkám si, že se dynamika Evropské unie rychle mění. Myslíte si, že to načasování smlouvy Neměcka a Francie bylo záměrné? Ukázat, že "my" rozchodně odcházet nechceme, naopak chceme spolupráci ještě více utužovat? Přidají se k nim podle vašeho názoru i další státy?

D.K.

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den, z části jsem již odpověděl dříve. Jak jsem uvedl, myslím si, že Evropa má o své dynamice přesvědčovat jiným způsobem a ne vytvářením spojených států evropských. Evropské země společně mají ohromné možnosti a je jen potřeba najít správný model spolupráce.

? Dingl - 28. 1. 9:46 Podporujete brzke prijeti Eura v ČR?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Podporuji přijetí eura v rozumné době, ekonomicky výhodné pro ČR a hlavně při velkém národním konsenzu zájmu o přijetí eura. Bylo by nešťastné, kdyby se euro přijímalo jako politické rozhodnutí a vítězství jedné trošku silnější poloviny nad druhou.

? Vaclav Sobr - 28. 1. 10:01 Co ze EU kritizuje Italii za rozpocet, ale jen do chvile nez se do stejneho maleru doatane Francie a pak je ticho po pesine?

To same kdysi- pokury za deficity jen dokud je taky nemelo Nemecko s Francii...

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Děkuji za informovaný dotaz. Máte pravdu, tento dvojí přístup, který se již několikrát odehrál, nepřináší řešení, jen nedůvěru ostatních zemí ve stejný metr. Na tom je jasně vidět, že je potřeba najít systém, kdy rozhodování jednotlivých vlád je politické rozhodnutí legálně zvolené reprezentace a není možné jen tak jednoduše zvenčí to politicky posuzovat.

? Petr Šach - 28. 1. 10:09 Jak moc omezuje ambivalentní vztah (výhody, peníze-dotace ano / povinnosti, loajalita a odpovědnost ne) současné vládní garnitury (Hrad, ANO, ČSSD, KSČM, SPD) k EU naši vážnost na evropské politické scéně a v závislosti na tom i možnost ovlivňovat její politiku? Na kterou integrační "kolej" nás do budoucna tato ambivalence zařadí? Kde na této pomyslné ose stojí politika ODS, zvláště s ohledem na výroky některých členů strany - Klaus j.r.,Kubera a pod.?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Děkuji za zajímavou otázku. V jednáních s EU nás samozřejmě velmi oslabuje, když vrcholní ústavní činitelé a vládní strany mají tak odlišné a rozporuplné názory ke společné evropské politice. Proto si netroufám řict, na kterou kolej nás tato zmatenost může ještě hodit. Oproti tomu je oficiální politika ODS velmi srozumitelná. Chceme být součástí EU a chceme, aby to byla EU hrdých, dobře spolupracujících členských států. To, že někteří členové ODS prezentují své názory odlišně je jejich věcí, ale záleží na většinovém konsenzu, který ve straně je.

? Irma Procházková - 28. 1. 10:11 Vážený pane poslanče, velice by mne zajímalo, zda odchod ČR z EU by byl pro nás fatální. Mnoho se o tom píše, ale odborný výklad jsem nikde nečetla. Vím, že všichni máme EU plné zuby, ale co hospodářství?
Děkuji za odpověď.

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den, paní Procházková. Mám obavu, že slovo fatální je pravdivé. Náš obchod je přes 80% směřován do EU a srovnávání s brexitem je v tomto nesouměřitelné. Jenom se podívejte, jak veliká a relativně ekonomicky samostatná země, jako je Spojené království, řeší odstupování z jednotného evropského trhu

? konflikt zajmu - 28. 1. 10:24 Dobry den, vysvetlete co jste ve funkci ostravskeho primatora a clena dozorci rady OKD udelal pro to aby nedoslo k podvodne privatizaci bytu. Zastupoval jste zajmy obcanu- obyvatel Ostravska, diky kterym jste tyto funkce ziskal, anebo zajmy privatnich akcionaru Karbon invest resp, Bakala a spol.?

Evžen Tošenovský Evžen Tošenovský: Dobrý den. Rozhodnutí o privatizaci bytů OKD proběhlo v době, kdy jsem nebyl členem dozorčí rady. Jako primátor jsem vždy zastupoval zájmy občanů Ostravska, i později v dozorčí radě a jako hejtman. Vše jsem posuzoval s ohledem na současnou situaci v kraji.

autoři: Zahraničí, Kateřina Vítková | 28. 1. 2019 6:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama