Chodorkovskij popsal tajnou proruskou síť v Evropě. Jmenoval i českého poslance

per per
11. 5. 2021 11:36
Rusku se povedlo naverbovat spojence v blízkém okolí německé kancléřky Angely Merkelové nebo v rakouských tajných službách. Europoslancům to sdělil ruský podnikatel v exilu Michail Chodorkovskij. Podle něj je na Kreml napojený i český komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nebo řada francouzských politiků.
Michail Chodorkovskij ve své londýnské kanceláři.
Michail Chodorkovskij ve své londýnské kanceláři. | Foto: Reuters

Chodorkovskij hovořil přes video před zvláštním výborem pro zahraniční vměšování. Zdůraznil, že zmiňovaní politici jsou součástí proruské sítě, která se táhne napříč státy EU a zasahuje i do České republiky, Kypru, Francie, Řecka, Litvy, Lotyšska, Německa nebo Polska, píše server EU Observer.

Uprchlý ruský podnikatel a kritik režimu v Moskvě také popsal, že v Německu založený think-tank Dialog Civilizací ruského oligarchy Vladimira Jakunina "se používá k identifikaci potenciálních spojenců Kremlu mezi evropskými elitami". S Jakuninem se opakovaně stýkal český prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Chodorkovskij dodal, že jedním z Jakuninových zdrojů je i někdo z blízkého okolí Merkelové.

Rusko podle Chodorkovského používalo i uprchlého rakouského finančníka Jana Maršálka k tomu, aby rekrutovalo vysoce postavené zpravodajské důstojníky. Obchodník údajně také pořádal večírky, aby tím získal informace na další šéfy bezpečnostních složek a politiky.

"Některé z informací, které vám poskytnu, nemohou být potvrzeny našimi zdroji u soudu, protože se bojíme o jejich životy a životy jejich rodin v Rusku," vysvětlil.

Spojenci Ruska v Česku

Jeho prodemokratická nezisková organizace se sídlem v Británii Dossier Center v pondělí europoslancům z výboru poslala 60stránkový dokument přes zabezpečenou stránku. Hlavní mechanismus, jak Rusko svůj vliv v Evropě získává, je podle ní korupce.

Chodorkovskij, který se v minulosti rozhádal s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a strávil čas ve vězení, dodal, že v České republice ruskou síť tvoří vysoce postavení představitelé vlády nebo komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. "Nebudu komentovat kdejaký blábol nějakého Rusa," odmítl následně obvinění český politik.

Ondráček v minulosti navštívil samozvanou Doněckou republiky, kde ho přivítali poctami a českou hymnou. Politik ale následně tvrdil, že se jednalo o soukromou cestu.

Podnikatel Jevgenij Prigožin pak podle Chodorkovského získával součástky do zbraní hromadného ničení a vyhledával německé politiky, kteří by legitimizovali pochybné volby v afrických státech nakloněných Rusku. Jeho internetové trollí farmy se zase snažily zesílit protifrancouzské nálady v Africe nebo vyprovokovat diplomatický spor mezi Francií a Itálií.

Navíc se podle Chodorkovského snažili Prigožinovi lidé vytvořit v Řecku proruskou politickou stranu okolo politika Konstantina Gabaeridise. Za ruské špehy označil také dva krajně pravicové francouzské politiky, europoslance Thierryho Marianiho a bývalého europoslance Amyerica Chaupradea.

Kremlu měla pomáhat i bývalá prokurátorka na Kypru Eleni Loizidouová například poskytováním interních informací nebo zasahováním do vyšetřování.

Putinův palác

V Litvě si zase Rusko vybralo bývalého ministra zahraničí a velvyslance EU v Rusku Vygaudase Ušackase jako spřáteleného kandidáta na prezidenta, uvedl Chodorkovskyj. A v Lotyšsku Kreml mohl šířit vliv, protože příbuzní oligarchů jako Jurij Kovalčuk nebo Nikolaj Tokarev v zemi vlastní nemovitosti a podíly ve firmách.

"Tokarev a Kovalčuk byli hlavními články financování Putinova paláce, který byl předmětem videa opozičníka Alexeje Navalného," poznamenal Chodorkovskij. Navalnyj v lednu odhalil, že opulentní stavbu u Černého moře skrytě vlastní právě ruský prezident.

"Jsme připraveni ukázat důkazy, které máme, pokud to po nás budou požadovat bezpečnostní složky, ale samozřejmě že tyto důkazy nebudeme sdílet s těmi, kteří jsou potenciálně napojeni na Kreml," dodal Chodorkovskij.

EU Observer ale upozorňuje, že pokud se Chodorkovskij bál o bezpečí svých zdrojů, pak jsou možnou hrozbou i někteří z europoslanců, před kterými mluvil a kteří mají 60stránkový dokument s detaily k dispozici.

Například francouzský europoslanec Mariani, kterého Chodorkovskij jmenoval, je jedním ze členů výboru a k dokumentu má přístup. Ačkoliv sám na pondělním jednání nemluvil, jeho krajan Jean-Lin Lacapelle se ho zastal a ruského podnikatele obvinil "z řady vražd" a praní špinavých peněz.

Michail Chodorkovskij patřil v devadesátých letech mezi ruské oligarchy a angažoval se také v politice. Od roku 1997 byl výkonným ředitelem ropné společnosti Jukos. V roce 2003, kdy jeho majetek dosahoval 15 miliard dolarů, byl zadržen a o dva roky později jej ruský soud uznal vinným z daňových úniků.

Po propuštění v roce 2013 se s rodinou usadil ve Švýcarsku a vedl činnost organizace Otevřené Rusko (Otkrytaja Rossija). Chodorkovskij patří mezi silné kritiky Vladimira Putina a své tresty označuje jako politicky motivované.

Historky z ruské ambasády. Největší průšvihy pražské "špionské centrály":

Po kauze Vrbětice by měly odejít desítky diplomatů zpět do Ruska, ale jejich rozvědné sítě podle reportéra HN Ondřeje Soukupa nezmizí. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy