Zuckerberg se kál v europarlamentu. "Nedostali jsme odpovědi," zlobí se poslanci

Lukáš Hendrych
Aktualizováno 23. 5. 2018 8:43
Firma chce do konce roku zdvojnásobit počty lidí, kteří pracují právě v oblasti zabezpečení, na více než 20 tisíc.
Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku | Video: Reuters

Brusel - Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se v úterý vpodvečer v Bruselu na setkání s vedením Evropského parlamentu omluvil za to, že jeho firma neudělala dost pro to, aby zabránila zneužívání sociální sítě.

Zmínil se o fenoménu "fake news", tedy o rychle se šířících smyšlených zprávách, o snahách ovlivňovat volby v jiných zemích i o zneužívání osobních dat uživatelů Facebooku.

"Neviděli jsme naši odpovědnost dostatečně široce. Byla to chyba a omlouvám se za ni," řekl Zuckerberg na jednání s předsedy politických frakcí v europarlamentu, které bylo možné živě sledovat na internetu.

Někteří europoslanci se s tím ale nespokojili.

"V posledních letech jste se omluvil už mnohokrát. Jste ale schopen ty chyby opravdu napravit?" ptal se během slyšení belgický europoslanec a předseda liberální frakce Guy Verhofstadt.

Jedinou cestou je podle něj veřejná regulace sociálních sítí, protože společnost se sama regulovat nedokáže.

Po jednání Verhofstadt uvedl, že formát slyšení Zuckerbergovi umožnil neodpovědět na většinu položených otázek.

"Věřím, že Facebook odpoví ještě písemně. Pokud detailní odpovědi nedostaneme, musí začít jednat evropské orgány pro ochranu hospodářské soutěže," uvedl na svém Twitteru.

Problémem jsou falešné účty a mazání obsahu

Zuckerberg se omlouval i za to, že se prostřednictvím Facebooku často šíří takzvané fake news, tedy smyšlené zprávy. Často je sdílejí falešné účty, za kterými nestojí skuteční uživatelé.

"V posledních letech se jasně ukázalo, že jsme v tomto ohledu neudělali dost," přiznal Zuckerberg. Dodal ale, že vměšování do voleb - jako tomu bylo v USA v roce 2016 - se už opakovat nebude.

"Před francouzskými volbami jsme odhalili a odstranili přes 30 tisíc falešných účtů. Spolupracovali jsme i s německou volební komisí," prozradil.

Zároveň připomněl, že firma chce do konce roku zdvojnásobit počet lidí, kteří pracují v oblasti zabezpečení sítě, a to na více než 20 tisíc. Dohlížet by neměli jen na šíření zaručeně lživých zpráv, ale zejména na projevy nenávisti, které se na sociálních sítích objevují čím dál častěji.

"Nenávistný obsah, internetová šikana, násilí, nic z toho nemá na Facebooku místo. Naše odpovědnost je v tomto ohledu obrovská," dodal.

V tom ale vidí problém britský euroskeptický poslanec Nigel Farage. "Je Facebook skutečně platforma pro všechny názory a myšlenky? Kdo rozhoduje o smazání obsahu, o tom co je a co není akceptovatelné?" ptal se.

Podle Zuckerberga ale Facebook nikdy nebude mazat obsah na základě politického názoru. Pokud je něco smazáno, tak jen na základě zmíněných kritérií.

Jourová: Facebook musí obnovit naši důvěru

Na řadu ale přišla i otázka politicky cílených reklam. V minulosti byl tento systém neprůhledný a nebylo možné dohledat, kdo si politickou reklamu na Facebooku objednává a na koho přesně cílí. To chce Zuckerberg a jeho tým změnit.

"Reklamní kampaně jsou nyní více transparentní, u každé politické reklamy uvidíte, kdo si ji zadal a na koho míří a kdo za tou reklamou stojí. Nyní tento systém testujeme v Kanadě," připomněl.

K celému slyšení se vyjádřila i eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová (ANO). "Facebook dnes udělal první krok k obnovení naší důvěry. Musí ale následovat kroky další," zdůraznila.

"V pátek v EU začne platit nařízení o ochraně osobních údajů GDPR, které přichází právě včas. Nedávné skandály potvrdily, že míříme správným směrem," dodala.

Téma GDPR během slyšení vyzdvihlo i několik poslanců. Zakladatel Facebooku jim ovšem přislíbil, že od pátečního dne bude Facebook s novým nařízením o ochraně osobních údajů v naprostém souladu.

Není Mark Zuckerberg ve skutečnosti robot? Nebo herec ze Star Treku? Podívejte se na Sociál | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy