Zuckerberg se kál v europarlamentu. "Nedostali jsme odpovědi," zlobí se poslanci

Lukáš Hendrych
Aktualizováno 23. 5. 2018 8:43
Firma chce do konce roku zdvojnásobit počty lidí, kteří pracují právě v oblasti zabezpečení, na více než 20 tisíc.
Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku | Video: Reuters

Brusel - Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se v úterý vpodvečer v Bruselu na setkání s vedením Evropského parlamentu omluvil za to, že jeho firma neudělala dost pro to, aby zabránila zneužívání sociální sítě.

Zmínil se o fenoménu "fake news", tedy o rychle se šířících smyšlených zprávách, o snahách ovlivňovat volby v jiných zemích i o zneužívání osobních dat uživatelů Facebooku.

"Neviděli jsme naši odpovědnost dostatečně široce. Byla to chyba a omlouvám se za ni," řekl Zuckerberg na jednání s předsedy politických frakcí v europarlamentu, které bylo možné živě sledovat na internetu.

Někteří europoslanci se s tím ale nespokojili.

"V posledních letech jste se omluvil už mnohokrát. Jste ale schopen ty chyby opravdu napravit?" ptal se během slyšení belgický europoslanec a předseda liberální frakce Guy Verhofstadt.

Jedinou cestou je podle něj veřejná regulace sociálních sítí, protože společnost se sama regulovat nedokáže.

Po jednání Verhofstadt uvedl, že formát slyšení Zuckerbergovi umožnil neodpovědět na většinu položených otázek.

"Věřím, že Facebook odpoví ještě písemně. Pokud detailní odpovědi nedostaneme, musí začít jednat evropské orgány pro ochranu hospodářské soutěže," uvedl na svém Twitteru.

Problémem jsou falešné účty a mazání obsahu

Zuckerberg se omlouval i za to, že se prostřednictvím Facebooku často šíří takzvané fake news, tedy smyšlené zprávy. Často je sdílejí falešné účty, za kterými nestojí skuteční uživatelé.

"V posledních letech se jasně ukázalo, že jsme v tomto ohledu neudělali dost," přiznal Zuckerberg. Dodal ale, že vměšování do voleb - jako tomu bylo v USA v roce 2016 - se už opakovat nebude.

"Před francouzskými volbami jsme odhalili a odstranili přes 30 tisíc falešných účtů. Spolupracovali jsme i s německou volební komisí," prozradil.

Zároveň připomněl, že firma chce do konce roku zdvojnásobit počet lidí, kteří pracují v oblasti zabezpečení sítě, a to na více než 20 tisíc. Dohlížet by neměli jen na šíření zaručeně lživých zpráv, ale zejména na projevy nenávisti, které se na sociálních sítích objevují čím dál častěji.

"Nenávistný obsah, internetová šikana, násilí, nic z toho nemá na Facebooku místo. Naše odpovědnost je v tomto ohledu obrovská," dodal.

V tom ale vidí problém britský euroskeptický poslanec Nigel Farage. "Je Facebook skutečně platforma pro všechny názory a myšlenky? Kdo rozhoduje o smazání obsahu, o tom co je a co není akceptovatelné?" ptal se.

Podle Zuckerberga ale Facebook nikdy nebude mazat obsah na základě politického názoru. Pokud je něco smazáno, tak jen na základě zmíněných kritérií.

Jourová: Facebook musí obnovit naši důvěru

Na řadu ale přišla i otázka politicky cílených reklam. V minulosti byl tento systém neprůhledný a nebylo možné dohledat, kdo si politickou reklamu na Facebooku objednává a na koho přesně cílí. To chce Zuckerberg a jeho tým změnit.

"Reklamní kampaně jsou nyní více transparentní, u každé politické reklamy uvidíte, kdo si ji zadal a na koho míří a kdo za tou reklamou stojí. Nyní tento systém testujeme v Kanadě," připomněl.

K celému slyšení se vyjádřila i eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová (ANO). "Facebook dnes udělal první krok k obnovení naší důvěry. Musí ale následovat kroky další," zdůraznila.

"V pátek v EU začne platit nařízení o ochraně osobních údajů GDPR, které přichází právě včas. Nedávné skandály potvrdily, že míříme správným směrem," dodala.

Téma GDPR během slyšení vyzdvihlo i několik poslanců. Zakladatel Facebooku jim ovšem přislíbil, že od pátečního dne bude Facebook s novým nařízením o ochraně osobních údajů v naprostém souladu.

Není Mark Zuckerberg ve skutečnosti robot? Nebo herec ze Star Treku? Podívejte se na Sociál | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 37 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy