Brusel vyhlíží "beztabákovou generaci". Chystá osvětovou kampaň i zdražení cigaret

Aneta Zachová, EurActiv.cz
7. 2. 2021 22:15
Evropská komise chystá ambiciózní plán takzvané "beztabákové generace". Za dvacet let si má podle něj na kontinentu zapálit cigaretu jen pět procent lidí. Od menšího počtu kuřáků si komise slibuje hlavně nižší výskyt rakoviny plic. V současnosti přitom kouří zhruba čtvrtina Evropanů, stejný podíl kuřáků zaznamenává i Česko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kouření patří mezi nejčastější příčiny rakoviny. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že tabák stojí za karcinomem plic v devíti z deseti zaznamenaných případů. A právě o tato data se opřela Evropská komise při přípravě nového plánu boje proti tomuto onemocnění. Starší generaci kuřáků od jejich zlozvyku zřejmě neodradí, zaměřit se chce proto na mladé lidi.

Brusel plánuje osvětovou kampaň o zdravém životním stylu, odbourávání reklam na cigarety, ale i drastičtější opatření, včetně uvalení vyšší daně na tabákové výrobky.

"Chceme zpřísnit stávající regulaci tabáku a zvýšit daň na tabákové výrobky," upřesnil místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Unie přitom reguluje spotřební daň z tabáku již nyní. Od roku 2014 musí činit nejméně 60 procent průměrné maloobchodní ceny cigaret. Jak by se měla daň změnit, zatím není jasné. Komise návrh teprve připravuje. 

Právě vyšší zdanění cigaret je podle WHO jedním z nejefektivnějších způsobů, jak evropskou mládež od kouření odlákat. Nahrává k tomu i současný trend, mladí lidé totiž ke kouření inklinují čím dál tím méně. Zatímco v roce 2017 kouřilo 29 procent Evropanů ve věku 15 až 24 let, loni to bylo jen 20 procent. 

Nařízení nic neřeší

Ambiciózní plán "beztabákové generace" však naráží na kritiku odborníků. 

"Plán boje proti rakovině v současné podobě je nevyužitou šancí efektivně pomoci lidem se závislostí na kouření, alkoholu a dalších návykových látkách," komentoval návrh komise Jindřich Vobořil, přední český expert na drogovou problematiku, který dříve působil jako národní protidrogový koordinátor. 

Evropská komise podle Vobořila přistupuje k závislostem nevědeckým ideologickým způsobem. "Předpokládá možnost jejich vymýcení ze společnosti. Vědecké poznatky a zkušenosti z praxe jsou ale v protikladu k tomuto přístupu," vysvětlil Vobořil.

Zároveň zdůraznil, že závislost nevyřeší zákazy ani nařízení, ale lidský přístup s ohledem na životní situaci kuřáků. Zapotřebí je podle Vobořila zvolit takzvaný harm reduction přístup, jehož smyslem není eliminovat drogy jako takové, nýbrž snížit jejich negativní důsledky - například volbou méně nebezpečných alternativ. Tento systém se podle něj osvědčil i v Česku. 

Mezi alternativní drogy patří například elektronické cigarety. Komise však ve svém plánu naznačila, že i na ně se chce zaměřit. Již loni v červnu ji k tomu vyzvaly státy EU. 

Cigarety politickým tématem

Návrhy, které by podle Evropské komise měly vést k vytvoření "beztabákové" generace do roku 2040, již mají na stolech poslanci Evropského parlamentu. Ti zveřejnění plánu boje proti rakovině přivítali, právě v oblasti cigaret se však očekává ostrá debata. 

Německý europoslanec Peter Liese, expert na zdravotnictví Evropské lidové strany, největší frakce v Evropském parlamentu, již loni avizoval, že EU by měla být k elektronickým cigaretám shovívavější. "Elektronické cigarety a nikotinové nálepky jsou alternativami, u nichž jsou negativní dopady na plíce nepravděpodobné," uvedl Liese na loňském jednání europarlamentního výboru pro boj s rakovinou. Stejně jako Vobořil upozornil na důležitost harm reduction přístupu, který by podle něj komise měla při přípravě legislativy zohlednit. 

Celkově ale Liese plán boje proti rakovině rozhodně vítá. Pozitivně plán hodnotí i česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

"Víme, že se 40 procentům případů rakoviny dá předejít, ať už prevencí, změnou životního stylu či včasnou diagnostikou - a na to se musíme zaměřit. Pozdní diagnostika a léčba zhoršuje životy, zatěžuje ekonomiku a hlavně zbytečně umírají lidé. Přitom máme potřebné nástroje k tomu, aby to tak nebylo, například sdílení dat, platforem, registrů," dodala. 

Evropský plán boje proti rakovině

Plán Evropská komise představila letos 3. února. Stojí na čtyřech pilířích: prevenci, včasném odhalení, diagnostice a léčbě a zlepšení kvality života nemocných lidí i jejich blízkých. Na boj proti rakovině chce Komise vyčlenit 4 miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Financovat chce nejen osvětovou kampaň, ale také výzkum rakoviny. Vzniknout by mělo nové znalostní onkologické centrum, které má na úrovni EU koordinovat vědecké i technické iniciativy související s rakovinou.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy