Ještě jde couvnout. Británie může stáhnout rozhodnutí o brexitu, oznámil soud EU

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 12. 2018 10:31
Soud Evropské unie v pondělí potvrdil, že Velká Británie může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z EU. Rozhodnutí by se muselo uskutečnit v souladu s britskou ústavou. Výsledkem by podle soudu bylo, že země by zůstala členem společenství za stejných podmínek jako dosud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Unijní soud se k věci vyjádřil jen den před tím, než by měl britský parlament hlasovat o smlouvě upravující samotný britský odchod z unie. Britští poslanci budou v pondělí odpoledne a večer ještě debatovat, než přijde úterní stěžejní hlasování. 

Podle soudu může Londýn své rozhodnutí stáhnout do chvíle, než tato "rozvodová dohoda" začne platit. Pokud by přijata nebyla, pak do uplynutí dvou let od britského oznámení o odchodu, tedy do 29. března 2019.

Rozhodnutí by muselo být výsledkem demokratického procesu v souladu s britskými ústavními požadavky. Toto "jednoznačné a bezpodmínečné" rozhodnutí by následně musela britská vláda oznámit písemně Evropské radě (vrcholné schůzce EU), uvedl unijní soud.

S žádostí o výklad článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterou se okolnosti britského odchodu řídí, se na unijní soudní instanci obrátil soud ve skotském Edinburghu kvůli sporu mezi skupinou prounijních skotských politiků a britským ministrem pro brexit. Příslušný článek totiž o možné změně postoje odcházející členské země přímo nic neuvádí.

Na to unijní soud sám poukázal, když uvedl, že článek změnu rozhodnutí nezakazuje, ale také nijak výslovně neumožňuje. Soud je toho názoru, že pokud má podle článku 50 členská země EU suverénní právo samostatně se rozhodnout o odchodu, plyne z toho, že má analogické právo své rozhodnutí změnit.

"Podmínit právo na odvolání (záměru vystoupit) jednomyslným souhlasem Evropské rady, jak navrhovaly Evropská komise a Evropská rada, by změnilo jednostranné suverénní právo v právo podmíněné a bylo by neslučitelné s principem, že členský stát nemůže být nucen k tomu, aby EU opustil proti své vůli," uvedl soud v tiskové zprávě.

Britská vláda premiérky Theresy Mayové přitom nechtěla, aby unijní soud tuto - podle ní hypotetickou - věc vůbec řešil. Uváděla totiž, že nemá zájem měnit rozhodnutí, které je odrazem výsledku referenda z roku 2016, v němž Britové o vystoupení z EU rozhodli.

Britská média v posledních dnech mohutně spekulují o odkladu brexitu, který prý premiérce Therese Mayové doporučuje řada ministrů ve snaze předejít ponižující porážce. List The Times dokonce v neděli napsal, že někteří blízcí spolupracovníci od Mayové očekávají v pondělí oznámení poslední diplomatické snahy a "úprk do Bruselu".

Předseda Evropské rady Donald Tusk v neděli na Twitteru informoval, že s předsedkyní vlády telefonoval. Nic bližšího k události neprozradil a konstatoval pouze, že přichází "důležitý týden pro osud brexitu". Televizi BBC se podařilo zjistit jen tolik, že cílem telefonátu bylo poskytnout Tuskovi aktuální informace o procesu ratifikace brexitové dohody v Británii.

V současnosti není vůbec jisté, zda se Mayové ve skepticky naladěném britském parlamentu podaří obsáhlou a řadu měsíců dojednávanou smlouvu o spořádaném odchodu vůbec prosadit. V opačném případě by kromě zmatků na britské politické scéně hrozil také náhlý a chaotický "tvrdý brexit" se všemi hospodářskými důsledky.

 

Právě se děje

Další zprávy