Itálie zoufale prosí o pomoc s uprchlíky. Rakousko po roce zvažuje utěsnění své jižní hranice

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 7. 2017 13:55
Rakousko se bojí nového nárůstu počtu běženců, kteří míří ze severní Afriky do Itálie. Protože se někteří z nich snaží odtud dostat dál na sever, zvažuje rakouské ministerstvo obrany přísnější kontroly, nebo dokonce blokádu Brennerského průsmyku na hranici s Itálií. Rakouský ministr obrany Peter Doskozil řekl deníku Kronen Zeitung, že na hranici s Itálií může poslat i obrněné vozy. Italská vládní Demokratická strana (PD) přípravy Rakouska na hraniční kontroly v Brennerském průsmyku ale kritizuje. Italské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo rakouského velvyslance v Římě. Dálnice A13 tvoří hlavní dopravní spojnici mezi Itálií a severem Evropy.
Itálie zaznamenává nový příliv uprchlíků ze Středozemního moře.
Itálie zaznamenává nový příliv uprchlíků ze Středozemního moře. | Foto: Reuters

Vídeň/Brusel - Rakousko po téměř roce znovu hrozí zavedením kontrol na hranici s Itálií.

Hlavně na silnicích a železnici v Brennerském průsmyku.

Ministr obrany Peter Doskozil řekl deníku Kronen Zeitung, že má hotové plány na vyslání policistů a 750 vojáků k Brenneru, pokud bude mít vláda ve Vídni zpravodajské informace o hrozícím přílivu migrantů z jihu.

Do Itálie od začátku roku připlulo už přes 83 tisíc běženců ze severu Afriky. To je o dvacet procent víc než za stejné období loňského roku.

Italská vládní Demokratická strana (PD) přípravy Rakouska na hraniční kontroly v Brennerském průsmyku ale ostře kritizuje. Italské ministerstvo zahraničí si kvůli Doskozilovu vyjádření předvolalo rakouského velvyslance v Římě.

Už loni Itálie označila případné kontroly na hranici s Rakouskem za neslučitelné s evropským právem.

Řím žádá členské země Evropské unie o naléhavou pomoc, protože už nezvládá přijímat tolik lidí a starat se o ně. O možných formách pomoci Itálii jedná v úterý summit EU v Bruselu.

Musíme se bránit

Rakouská vláda už ale nechce opakovat situaci z roku 2015, kdy v zemi požádalo o azyl více než sto tisíc uprchlíků.

Omezení imigrace už neslibuje jen krajně pravicová Svobodná strana Rakouska, ale taky nový předseda rakouských lidovců, současný ministr zahraničí Sebastian Kurz.

"Vzhledem k současnému vývoji v Itálii musíme být připraveni. Znovuzavedení kontrol může být potřeba. Pokud dostaneme příslušné zpravodajské informace, zajistíme plně funkční kontrolu a obranu hranic do 72 hodin," uvedl ministr Doskozil pro Kronen Zeitung.

Sám je ministrem za sociální demokracii, která v Rakousku vládne v takzvané velké koalici s lidovci.

Rakušané velmi vážně zvažovali kontroly v Brennerském průsmyku už loni, dokonce zahájili přípravné práce pro vybudování kontrolních stanovišť na dálnici.

Protože se ale na jaře ani v létě situace dramaticky nezhoršila, Vídeň kontroly nezavedla.

Společné rakousko-italské hlídky nicméně namátkově kontrolují vlaky, které zastavují na nádraží v Brenneru ve směru z Itálie (nádraží je na italské straně hranice).

Na lodích přes moře do Itálie 

Cesta na lodích a člunech přes Středozemní moře je teď hlavní trasou, kterou se žadatelé o azyl dostávají do Evropy.

Na takzvané balkánské cestě se počty uprchlíků výrazně snížily od loňského jara, kdy Makedonie uzavřela hranice s Řeckem a Evropská unie se dohodla s Tureckem na vracení běženců.

Italský ministr vnitra Marco Minniti v neděli vyzval další evropské země, aby otevřely uprchlíkům své přístavy a jeho zemi tím odlehčily.  

Společné rakousko-italské policejní hlídky zasahují v Brennerském průsmyku, aby migrantům z Afriky zabránily v přechodu do Rakouska. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy