Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Foto: ČTK

Smrt pomazánkového másla

Pro Čechy srdeční záležitost - pomazánkové máslo. O tom, že tento český výrobek nesmí být nazýván máslem, rozhodl Soudní dvůr EU v říjnu 2012.

Proč? Jako máslo mohou být v unii označeny jen ty produkty, u nichž mléčný tuk tvoří nejméně 80 procent. Jenže české pomazánkové máslo obsahuje jen něco přes 30 procent živočišného tuku.

České ministerstvo zemědělství sice zkusilo zákaz obejít, ale neuspělo. Zamítavé stanovisko k české žádosti, aby bylo pomazánkové máslo registrováno jako tradiční specialita, v roce 2015 definitivně potvrdil i tribunál EU.

Nebylo to nic osobního a Brusel to opravdu nejspíš neudělal českým vlastencům naschvál. Obcházení pravidel by podle něj narušilo snahu EU o "sjednocení používání obchodních označení zemědělských produktů, a tedy cíl zachování hospodářské soutěže a ochrany spotřebitelů". Obcházení pravidel a šíření výjimek legislativu navíc přidělává.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy