Biopaliva z palmového oleje v EU končí. Europoslanci zastropovali i řepku a kukuřici

Aneta Zachová
19. 1. 2018 21:00
Každá členská země EU bude mít strop pro biopaliva vyrobená z potravinových plodin - například kukuřice nebo řepky. Návrh schválili europoslanci, teď se o něm bude jednat ještě s členskými státy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Štrasburk - Blíží se konec biopaliv z palmového oleje v Evropské unii. Už v roce 2021 se nebudou smět používat, rozhodli ve středu poslanci Evropského parlamentu.

I nadále se budou moci používat biopaliva první generace, která se vyrábí z potravinových plodin, tedy z řepky, kukuřice a cukrové řepy. Členské země je však nebudou smět používat ve větší míře, než v jaké tomu bylo dosud.

Každá členská země bude mít strop pro biopaliva určený tím, jaký podíl v dopravě tvořily loni tyto pohonné hmoty. Ten však nesmí přesáhnout sedm procent.

"Dnes jsme zasadili důležitou ránu velkému zemědělskému lobby," komentoval výsledek hlasování nizozemský europoslanec Bas Eickhout, který má legislativu na starosti ve výboru pro životní prostředí.

Hlasování pak pochválila na svém Twitteru i česká europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, která se o zákaz palmového oleje dlouhodobě zasazuje.

Biopaliva dlouho rozdělovala Evropský parlament na několik táborů. Zatímco jedna část poslanců prosazovala co největší omezení, druhá chtěla biopaliva naopak více podporovat.

Nakonec se však frakce lidovců, sociálních demokratů a liberálů dohodla na kompromisu.

Pravidla by měla platit až do roku 2030. Europarlament ale musí jejich finální verzi dohodnout ještě s Evropskou komisí a členskými státy. Jednání zřejmě potrvá několik měsíců.

Palivo namísto jídla?

Středeční hlasování má navíc řadu kritiků, a to i takových, kterým biopaliva vadí. Podle nich bude zastropování biopaliv z potravinových plodin neúčinné.

Například nezisková organizace Oxfam, která bojuje za odstranění chudoby a sociálních nerovností, tvrdí, že řepka nebo kukuřice se nemají využívat k výrobě pohonných hmot.

"Biopaliva, která nyní EU podporuje, způsobují ve skutečnosti mnohem větší skleníkový efekt a zároveň mohou zvednout ceny potravin," vysvětluje Marc-Olivier Herman, šéf sekce Oxfamu pro ekonomicky spravedlivou politiku.

Kompletní zákaz biopaliv vyrobených z potravinových plodin původně prosazoval i zmíněný výbor pro životní prostředí. Plodiny využívané pro biopaliva totiž podle ekologů vyčerpávají půdu a urychlují erozi. Taková úprava pravidel ale nakonec neprošla.

Europoslanec Eickhout se přesto staví k výsledku pozitivně. Zmrazení současné úrovně používání biopaliv dá podle něj jasný signál trhu, aby se od plodin jako řepka nebo kukuřice přeorientoval na jiné komodity.

Palmový olej pak čelí dlouhodobé kritice kvůli kácení a vypalování deštných pralesů v jihovýchodní Asii. Na jejich místě vznikají obrovské plantáže palmy olejné, která je pro zemědělce výhodnější i než jiné plodiny.

V Česku dominuje řepka

Evropská farmářská organizace COPA-COGECA uvádí, že na výrobu biopaliv se v unii využívá 2,5 procenta zemědělské půdy.

Hlavním biopalivem v Česku je bionafta na bázi řepky. Ta je také podle Českého statistického úřadu druhou nejrozšířenější plodinou v zemi a vloni se pěstovala na 16 procentech osevní plochy. Ročně se jí sklidí až 1,2 milionu tun, čímž se Česko řadí na páté místo v unii hned za Francii, Německo, Polsko a Velkou Británii.

Ne všechna řepka je však zpracovávána na výrobu biopaliv. Podle ministerstva zemědělství se využívá hlavně v potravinářství a na pohonné hmoty se přemění zhruba třetina úrody. Další biopaliva v České republice se vyrábí z kukuřice, cukrovarské řepy a obilí.

Video: Větším problémem než potraviny s palmovým olejem jsou biopaliva, palmový olej je jako palivo velmi škodlivý, říká Novotný

Větším problémem než potraviny s palmovým olejem jsou biopaliva, palmový olej je jako palivo velmi škodlivý, říká tropický biolog a entomolog Novotný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 5 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy