Lepší výběr dodavatele i snadnější odstoupení od smlouvy. Europoslanci upravili trh s elektřinou

Zahraničí Zahraničí
26. 2. 2018 21:10
Europoslanci z výboru pro energetiku schválili změny, které rozšiřují práva spotřebitelů v rámci EU v oblasti odběru elektřiny. Běžný spotřebitel si bude moci snadněji vybrat vhodného dodavatele elektrické energie nebo jednodušeji odstoupit od smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: E.ON

Brusel - Větší výběr dodavatelů, nová pravidla pro malé producenty elektřiny nebo srozumitelnější informace o cenách energií pro běžného odběratele.

Nová opatření z reformního balíčku čisté energie (tzv. Clean Energy Package), která mají modernizovat evropský trh s elektřinou, schválil Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu.

Pokud se změny podaří mezi státy prosadit, měly by podle europoslanců občanům Evropské unie nabídnout nejen více možností, ale také zajistit větší energetickou bezpečnost a celkově evropskou osmadvacítku posunout o krok blíže k energetické unii.

Součástí balíčku energetických změn je i postupné odstranění některých "těžkých státních" uhlíkových dotací a přenechání více volnosti samotnému trhu. "Odstranění překážek na trhu znamená víc hráčů na trhu a větší výběr pro spotřebitele. Měli bychom pomáhat všem, kteří se mohou - a jsou ochotni - účastnit trhu," uvedl na adresu změn jejich autor, lotyšský europoslanec Krišjānis Kariņš.

Nová opatření podle Kariņše poskytnou záruky investorům, pomohou zefektivnit hospodářskou soutěž a sníží ceny elektrické energie na trhu, uvedl server Eureporter.

Více práv pro spotřebitele

Běžnému spotřebiteli nová opatření zpřístupní srozumitelnější informace o ceně energie, lepší porovnání nabídek pomocí internetu (v Česku tzv. cenový kalkulátor), jednodušší smlouvy a snadnější změnu dodavatele.

Součástí jsou i nová pravidla pro monitorování spotřeby nebo využití elektřiny z vlastní výroby.

Menší producenti nesmí být diskriminováni. Specifickou položku pak představují lokální energetická společenství, která vyrábějí i spotřebovávají energii na místní úrovni a která naopak nesmí bránit narušování celkové hospodářské soutěže.

Jak zažehnat krizi

Podle informací Evropského parlamentu budou také muset členské státy připravit plány, jak snížit počet zranitelných domácností, které trpí tzv. energetickou chudobou.

"Nová pravidla mají posílit spolupráci mezi členskými státy v případě energetické krize, podpořit hospodářskou soutěž na trhu a usnadnit přechod ke zdrojům čisté energie, které jsou často méně předvídatelné," uvedl Evropský parlament.

Evropská asociace pro solární energii SolarPower Europe uvedla, že europoslanci posunuli přechod k energetice řízené spotřebiteli na novou úroveň. "Hlasovali pro ochranu malých zařízení produkujících obnovitelnou energii," uvedla její šéfka Aurélie Beauvaisová. Podle ní je ale ještě nutné posílit odpovědnost na straně dodavatelů energie.

"Zatímco dnešní hlasování urazilo dlouhou cestu k ochraně malých zařízení, legislativa týkající se vyvážení odpovědností zůstává příliš slabá a může způsobit vážnou zátěž spotřebitelům," řekla Beauvaisová.

Případným výpadkům energií nebo nenadálým krizím má čelit právě zvýšená a rozvrstvená konkurence na trhu i lepší informovanost unijních občanů. Regionální koordinační centra by měla vypracovat krizové plány a fungovala by pod taktovkou Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER).

Čistá energie pro všechny Evropany

Balíček energetických návrhů s názvem "Čistá energie pro všechny Evropany" Evropská komise představila loni v listopadu. Většinu z nich musí kromě Evropského parlamentu schválit i členské země.

Balíček zohledňuje unijní závazky související s tzv. Pařížskou dohodou o ochraně klimatu. Jejich součástí jsou tak návrhy na snížení plýtvání energií, lepší integraci obnovitelných zdrojů a postupné odstraňování dotací pro výrobu elektřiny z uhlí.

Opatření se ale týkají právě i koncepce trhu s elektřinou, zabezpečení jejích dodávek i pravidel správy pro energetickou unii.

VIDEO: Rozhovor o globálních klimatických změnách

Chci být optimistou, chci věřit tomu, že na klimatické konferenci dojde k nějaké shodě, říká vedoucí centra CzechGlobe Michal Marek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy