Stopka nelegální migraci: Běženci se mají rychleji vracet, pomůže jejich databáze

Radim Klekner Radim Klekner
25. 10. 2018 13:24
Evropský parlament schválil reformu unijní bezpečnostní databáze Schengenský informační systém. Novinky pomohou vracení migrantů do zemí jejich původu a ukončí zmatky, které návraty zatím provází. Návrh ještě musí schválit Evropská rada. Přečtěte si, co všechno se změní.
Foto: Reuters

Nové legislativní návrhy

Schengenský prostor se v posledních třech letech ocitl kvůli ilegální migraci pod enormním tlakem. Některé země v reakci na uprchlickou vlnu z roku 2015 proto znovu zavedly vnitřní hraniční kontroly.

Vzhledem k tomu, že znovuzavedení hranic by pro EU a její čtyři základní svobody (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu) bylo devastující, přišla Evropská komise v prosinci 2016 se třemi legislativními návrhy, jak posílit sdílení informací v SIS a tím lépe kontrolovat společnou vnější hranici.

Navrhla rozšířit tuto databázi o nové kategorie výstrah a zajistit účinnější výměnu informací mezi členskými státy Schengenu, policejními a justičními orgány, jako je Europol a Eurojust, a Evropskou hraniční a pobřežní stráží a zároveň posílit ochranu těchto dat.

Členské státy budou muset příště neprodleně informovat zbytek EU o podrobnostech případného teroristického útoku. Navíc budou povinny oznámit, že neudělily povolení k pobytu přistěhovalcům ze třetích zemí. To napomůže vracení migrantů do zemí jejich původu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy