Stopka nelegální migraci: Běženci se mají rychleji vracet, pomůže jejich databáze

Radim Klekner Radim Klekner
25. 10. 2018 13:24
Evropský parlament schválil reformu unijní bezpečnostní databáze Schengenský informační systém. Novinky pomohou vracení migrantů do zemí jejich původu a ukončí zmatky, které návraty zatím provází. Návrh ještě musí schválit Evropská rada. Přečtěte si, co všechno se změní.
Německá policie kontroluje kamion na hranici s Rakouskem ve Freilassingu.
Německá policie kontroluje kamion na hranici s Rakouskem ve Freilassingu. | Foto: Reuters

Co je Schengenský informační systém

Schengenský informační systém (SIS) je databáze umožňující lepší kontrolu vnějších hranic Evropské unie a spolupráci v prosazování unijního práva v zemích, které jsou součástí schengenského prostoru. Díky databázi může policie nebo pohraniční stráž zasáhnout v případě upozornění na hledané či pohřešované osoby a ztracený nebo ukradený majetek. SIS úřady používají hlavně v boji proti nelegální migraci.

Do SIS je zapojeno 22 členských zemí Evropské unie, čtyři země, které nejsou členy EU, avšak jsou součástí Schengenu. A také čtyři další země, jež do Schengenu nepatří.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy