reklama
 
 

Evropský parlament: Na Slovensku přetrvávají obavy z korupce, oslabuje to právní stát

25. 3. 2019 20:49
Evropský parlament se v pondělí zabýval zprávou skupiny europoslanců, která loni navštívila Slovensko kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dokument konstatuje, že v zemi přetrvávají obavy z korupce, která podkopává principy právního státu, a upozorňuje na dlouhodobé problémy s nezávislostí justice. Šéfka delegace, nizozemská europoslankyně Sophia in‘t Veldová, ocenila, že na Slovensku už v souvislosti s dvojitou vraždou padlo obvinění. Evropskou komisi pak vyzvala, aby usilovala o posílení evropské policejní agentury Europol.

Pracovní skupina evropských poslanců loni absolvovala misi nejen na Slovensku, ale také na Maltě, kde byla předloni zavražděna reportérka Daphne Caruanová Galiziová.

"Pracovní skupina odhalila několik obecných nedostatků, které mohou oslabovat právní stát, dělbu moci a nezávislost soudnictví v některých členských státech," uvedli autoři textu, o němž v pondělí poslanci debatovali.

Zpráva také zdůrazňuje, že vražda Caruanové Galiziové, Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyvolala obavy mezi novináři v celé Evropské unii.

"Ve zprávě se hovoří o nedostatcích, ale zaznamenali jsme a vítáme i určitý pozitivní vývoj," uvedla in‘t Veldová. Zdůraznila, že text nezávazného usnesení, o kterém budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, se týká především Malty.

Podle slovenské prokuratury Kuciakova vražda souvisela s investigativní prací novináře. Z objednání vraždy nedávno vyšetřovatel obvinil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Ten byl jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonia Vadaly, na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle prokurátora se ale italská stopa v případu Kuciakovy vraždy nepotvrdila.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval ministerský předseda Fico.

autor: ČTK | 25. 3. 2019 20:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama