Evropský papež? Jako jíst každý den stejný chléb

Martin Novák Martin Novák
16. 3. 2013 15:00
Latinoameričané jsou spokojení. Konkláve zohlednilo důležitost kontinentu pro církev
Socha nového papeže Františka, kterou z písku vyrobil umělec Sudarshan Patnaik na pláži v Puri v Indii.
Socha nového papeže Františka, kterou z písku vyrobil umělec Sudarshan Patnaik na pláži v Puri v Indii. | Foto: Reuters

Praha - Papež je poprvé z Latinské Ameriky, po mnoha staletích není z Evropy. Konkláve zohlednilo fakt, že západní polokoule je dnes hlavním nositelem katolické víry.

V Latinské Americe žije 42 procent z celkového počtu 1,2 miliardy věřících, v Evropě 25 procent.

"Církev si je vědoma převahy ostatního světa nad Evropou, co se počtu katolíků týče, a také určité disproporce v zastoupení věřících těchto oblastí s ohledem na vedení církve," řekl po volbě kardinál Dominik Duka.

Jinými slovy konkláve zohlednila fakt, že Latinská Amerika je dnes hlavním pilířem církve a bude tomu tak i v budoucnosti. Rozhodnutí připomíná strategické motivy, které nakonec vedly k volbě papeže Jana Pavla II. v roce 1978.

Argentinská vlajka na Svatopetrském náměstí.
Argentinská vlajka na Svatopetrském náměstí. | Foto: Reuters

Volbou Poláka z komunistického východu dala tehdy církev najevo, že nezapomíná na své věřící za železnou oponou a vůbec ve všech zemích, ovládaných marxistickými, ateistickými režimy.

V Polsku po roce 1978 došlo k velkému vzepětí katolicismu a vlastenectví, Jan Pavel II. posléze skutečně výrazně přispěl k pádu východního bloku a sjednocení Evropy.

Bude se podobné vzepětí a nadšení projevovat také v Argentině nebo celé Latinské Americe?

První reakce jsou emotivní a nadšené, ale... V Argentině se sice oficiálně hlásí ke katolické církvi zhruba devadesát procent obyvatel, ale aktivních věřících, chodících do kostela a praktikujících veškeré rituály, je podle průzkumu maximálně dvacet procent.

Papež František obrazem: Z Buenos Aires do Vatikánu

Argentinská legislativa je velmi liberální, v roce 2010 parlament schválil sňatky homosexuálů. I přes odpor kardinála Jorgeho Maria Bergoglia, od středy papeže Františka.

Odehrál se kvůli tomu dokonce ostrý spor s prezidentkou Kristinou Fernandézovou, která v reakci na jeho kritiku řekla, že "církevní tón jí připomíná středověk a inkvizici".

Zpravodajové agentury Reuters zpovídali lidi v ulicích argentinských a jiných latinskoamerických měst. Zjistili, že zvolení "svého" papeže jednoznačně vítají.

Diego Maradona.
Diego Maradona. | Foto: Reuters

"Latinoameričan je více otevřený lidem, Evropané jsou spíš uzavření. Je to velká změna, papež bude více otevřený a čestný," uvedla pětasedmdesátiletá Ana Solisová ze Santiaga v Chile.

"Jsem velmi spokojený, protože mít dalšího evropského papeže, to bylo jako jíst každý den stále stejný chleba," uvedl devětačtyřicetiletý řidič Martin Rodiguez z Mexika.

Svérázným způsobem okomentoval změnu na Svatém stolci jeden z nejslavnějších Argentinců. Bývalá fotbalová hvězda Diego Maradona, momentálně trenér v Dubaji.

V rozhovoru pro italský deník Il Messagero řekl: "Jsem velmi šťastný a jsem si jistý, že toto štěstí se mnou sdílejí všichni Argentinci. Každý v Argentině si pamatuje 'boží ruku' ze zápasu s Anglií na mistrovství světa v roce 1986. A nám teď boží ruka dala argentinského papeže."

Ve čtvrtfinále zmíněného mistrovství Maradona v zápase proti Anglii dostal míč do branky rukou, ale rozhodčí to přehlédl. Díky tomu Argentina postoupila a stala se pak mistrem světa. Termín "boží ruka" vymyslel později sám hráč. 

 

Právě se děje

Další zprávy