Gruzínci konečně uspěli, při cestách do EU už nepotřebují vízum

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2017 12:17
Obyvatelé Gruzie mohou od úterka cestovat do většiny zemí Evropské unie bez víz. Pro Gruzínce, kteří se dlouho snažili navázat užší vztahy s EU a ubránit se vlivu Moskvy, to znamená velký úspěch. Evropská komise doporučila zavedení bezvízového styku už v prosinci roku 2015. Návrh však musely projednat všechny členské země. Nutnost víz pro Gruzii tak 28. března zrušily všechny země osmadvacítky s výjimkou Velké Británie a Irska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tbilisi - Mezi Gruzií a zeměmi schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic začal v úterý platit bezvízový styk.

Jako jeden z prvních ho využije premiér Giorgi Kvirikašvili, který spolu s dalšími členy vlády zamířil na jednání do Atén a do Bruselu.

Zrušení vízové povinnosti pro Gruzii schválila EU loni v říjnu.

Bez víz tak do schengenského prostoru mohou cestovat Gruzínci, kteří vlastní biometrický pas a chtějí přijet maximálně na 90 dní během půl roku.

Podmínkami jsou dále pojištění, hotovost v minimální výši 50 eur (1300 Kč) na den, obousměrná letenka a zajištěné ubytování.

Gruzínské ministerstvo zahraničí upozornilo, že Gruzínci cestující do zemí Schengenu musejí odpovědět na otázky pohraničníků na obou stranách. Při porušení pravidel bezvízového styku jim přitom hrozí vyhoštění na pět let a pokuta ve výši až 3000 eur (asi 80 000 Kč).

Bez víza i z Abcházie a Jižní Osetie

Cestovat bez víz do zemí schengenského prostoru mohou i Gruzínci z okupovaných provincií Jižní Osetie a Abcházie. Provincie jsou pod ruskou kontrolou od roku 2008 po krátké rusko-gruzínské válce. Obě vyhlásily nezávislost, kterou však kromě Ruska uznalo jen několik malých států v Latinské Americe a Tichomoří.

Gruzínci z obou provincií pro bezvízový styk potřebují gruzínský pas, které se Tbilisi v případě zájmu zavázalo vydávat.

Bezvízový styk nezajišťuje Gruzíncům právo na práci nebo dlouhodobý pobyt v unii. Usnadní ale například cestování pro studenty, kteří jezdí do Evropy na výměnné pobyty nebo letní školy.

Podle prohlášení gruzínského ministra zahraniční Michaila Džanenlidzeho cílem Gruzie je stát se plnohodnotným členem Evropské unie, proto je nutné vyvinout maximální úsilí pro přijetí evropských norem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy