Evropská unie prodloužila o rok sankce vůči Rusku za anexi Krymu

ČTK ČTK
20. 6. 2019 16:24
Členské země Evropské unie o rok prodloužily sankce vůči Rusku za anexi Krymu. Rada EU ve čtvrtek rozhodla, že postihy týkající se mimo jiné krymského obchodu či cestovního ruchu budou platit až do června příštího roku. O dalším prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku za neplnění minských dohod bude jednat ještě čtvrteční unijní summit.
Foto: Evropská komise, https://ec.europa.eu

Členské země se shodují v pohledu na protiprávnost ruské anexe Krymu, kvůli níž začaly od března 2014 zavádět sérii postihů. Evropští občané či firmy nemohou mimo jiné investovat na Krymu, zakázáno je rovněž dovážet zboží pocházející odtamtud.

Mezi nově prodloužené sankce patří rovněž zákaz cest evropských výletních lodí do turisticky atraktivních oblastí na černomořském poloostrově nebo vývozu některého zboží či technologií pro krymské společnosti.

Unijní lídři budou na čtvrtečním summitu v Bruselu schvalovat návrh na prodloužení sankcí, které EU na Rusko uvalila kvůli jeho roli v ukrajinské krizi. Zrušení postihů, které byly naposledy prodlouženy v prosinci, unie v roce 2015 podmínila fungováním mírových dohod z Minsku, které však podle členských zemí Moskva nedodržuje.

Summit by také podle diplomatických zdrojů měl kritizovat rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vydávat ruské pasy lidem z ukrajinských oblastí obsazených separatisty. Evropští lídři by rovněž měli zopakovat výzvu, aby Moskva bezpodmínečně propustila námořníky i lodě zadržené loni v listopadu v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy