Evropská unie prodloužila o rok sankce vůči Rusku za anexi Krymu

ČTK ČTK
20. 6. 2019 16:24
Členské země Evropské unie o rok prodloužily sankce vůči Rusku za anexi Krymu. Rada EU ve čtvrtek rozhodla, že postihy týkající se mimo jiné krymského obchodu či cestovního ruchu budou platit až do června příštího roku. O dalším prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku za neplnění minských dohod bude jednat ještě čtvrteční unijní summit.
Foto: Evropská komise, https://ec.europa.eu

Členské země se shodují v pohledu na protiprávnost ruské anexe Krymu, kvůli níž začaly od března 2014 zavádět sérii postihů. Evropští občané či firmy nemohou mimo jiné investovat na Krymu, zakázáno je rovněž dovážet zboží pocházející odtamtud.

Mezi nově prodloužené sankce patří rovněž zákaz cest evropských výletních lodí do turisticky atraktivních oblastí na černomořském poloostrově nebo vývozu některého zboží či technologií pro krymské společnosti.

Unijní lídři budou na čtvrtečním summitu v Bruselu schvalovat návrh na prodloužení sankcí, které EU na Rusko uvalila kvůli jeho roli v ukrajinské krizi. Zrušení postihů, které byly naposledy prodlouženy v prosinci, unie v roce 2015 podmínila fungováním mírových dohod z Minsku, které však podle členských zemí Moskva nedodržuje.

Summit by také podle diplomatických zdrojů měl kritizovat rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vydávat ruské pasy lidem z ukrajinských oblastí obsazených separatisty. Evropští lídři by rovněž měli zopakovat výzvu, aby Moskva bezpodmínečně propustila námořníky i lodě zadržené loni v listopadu v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy