Evropská unie dá azyl deseti tisícům Iráčanů

Dominik Jandl
28. 11. 2008 19:54
Domů se vrátit nemohou a v Sýrii a Jordánsku žijí v uprchlických táborech
Iráčtí uprchlíci žijí v syrských a jordánských táborech na pokraji bídy. Domů se vrátit nemohou.
Iráčtí uprchlíci žijí v syrských a jordánských táborech na pokraji bídy. Domů se vrátit nemohou. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie přijme deset tisíc iráckých uprchlíků žijících v syrských a jordánských uprchlických táborech, kteří nemají šanci na návrat do své rodné země.

Ministři vnitra členských zemí se na tom dohodli na čtvrtečním jednání v Bruselu, na kterém projednávali situaci v utečeneckých táborech.

Plnou čtvrtinu, tedy dva a půl tisíce uprchlíků, přijme Spolková republika Německo.

Při přidělování povolení budou zvýhodněni trvale nemocní lidé, oběti násilí, matky-samoživitelky a příslušníci náboženských menšin.

Vlna iráckých žadatelů o azyl přitom trvá už několik let od poslední irácké války a státy EU ji silně pocítily.

Švédsko jako imigrančí vzor?

Například Švédsko obdrželo od iráckých občanů jen za rok 2007 asi osmnáct tisíc žádostí o azyl, což je skoro polovina všech žádostí podaných Iráčany v celé Evropské unii.

Deset tisíc lidí z ohrožených skupin nyní získá azyl v EU. Čtvrtina z nich zamíří do Německa
Deset tisíc lidí z ohrožených skupin nyní získá azyl v EU. Čtvrtina z nich zamíří do Německa | Foto: Reuters

Ve skandinávské zemi dnes žije početná - asi stotisícová - komunita lidí pocházejících z Iráku. Ti do Švédska utíkali zejména kvůli násilí.

Podle neziskových organizací zabývajících se otázkou postavení menšin se integrace těchto lidí do většinové společnosti zdařila.

S tímto argumentem pak Švédsko na summitu vyzvalo ostatní členy, aby se do řešení problému zapojili podobně aktivně.

Ministři se situací Iráčanů v uprchlických táborech na Blízkém východě zabývali na základě zprávy expertní skupiny, podle níž se situace uprchlíků postupně zhoršuje.

Jejich úspory jsou už totiž prakticky nulové a pracovní povolení je pro ně fakticky nedosažitelné.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy