Evropská unie dá azyl deseti tisícům Iráčanů

Dominik Jandl
28. 11. 2008 19:54
Domů se vrátit nemohou a v Sýrii a Jordánsku žijí v uprchlických táborech
Iráčtí uprchlíci žijí v syrských a jordánských táborech na pokraji bídy. Domů se vrátit nemohou.
Iráčtí uprchlíci žijí v syrských a jordánských táborech na pokraji bídy. Domů se vrátit nemohou. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie přijme deset tisíc iráckých uprchlíků žijících v syrských a jordánských uprchlických táborech, kteří nemají šanci na návrat do své rodné země.

Ministři vnitra členských zemí se na tom dohodli na čtvrtečním jednání v Bruselu, na kterém projednávali situaci v utečeneckých táborech.

Plnou čtvrtinu, tedy dva a půl tisíce uprchlíků, přijme Spolková republika Německo.

Při přidělování povolení budou zvýhodněni trvale nemocní lidé, oběti násilí, matky-samoživitelky a příslušníci náboženských menšin.

Vlna iráckých žadatelů o azyl přitom trvá už několik let od poslední irácké války a státy EU ji silně pocítily.

Švédsko jako imigrančí vzor?

Například Švédsko obdrželo od iráckých občanů jen za rok 2007 asi osmnáct tisíc žádostí o azyl, což je skoro polovina všech žádostí podaných Iráčany v celé Evropské unii.

Deset tisíc lidí z ohrožených skupin nyní získá azyl v EU. Čtvrtina z nich zamíří do Německa
Deset tisíc lidí z ohrožených skupin nyní získá azyl v EU. Čtvrtina z nich zamíří do Německa | Foto: Reuters

Ve skandinávské zemi dnes žije početná - asi stotisícová - komunita lidí pocházejících z Iráku. Ti do Švédska utíkali zejména kvůli násilí.

Podle neziskových organizací zabývajících se otázkou postavení menšin se integrace těchto lidí do většinové společnosti zdařila.

S tímto argumentem pak Švédsko na summitu vyzvalo ostatní členy, aby se do řešení problému zapojili podobně aktivně.

Ministři se situací Iráčanů v uprchlických táborech na Blízkém východě zabývali na základě zprávy expertní skupiny, podle níž se situace uprchlíků postupně zhoršuje.

Jejich úspory jsou už totiž prakticky nulové a pracovní povolení je pro ně fakticky nedosažitelné.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy