Evropská unie dá azyl deseti tisícům Iráčanů

Dominik Jandl
28. 11. 2008 19:54
Domů se vrátit nemohou a v Sýrii a Jordánsku žijí v uprchlických táborech
Iráčtí uprchlíci žijí v syrských a jordánských táborech na pokraji bídy. Domů se vrátit nemohou.
Iráčtí uprchlíci žijí v syrských a jordánských táborech na pokraji bídy. Domů se vrátit nemohou. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie přijme deset tisíc iráckých uprchlíků žijících v syrských a jordánských uprchlických táborech, kteří nemají šanci na návrat do své rodné země.

Ministři vnitra členských zemí se na tom dohodli na čtvrtečním jednání v Bruselu, na kterém projednávali situaci v utečeneckých táborech.

Plnou čtvrtinu, tedy dva a půl tisíce uprchlíků, přijme Spolková republika Německo.

Při přidělování povolení budou zvýhodněni trvale nemocní lidé, oběti násilí, matky-samoživitelky a příslušníci náboženských menšin.

Vlna iráckých žadatelů o azyl přitom trvá už několik let od poslední irácké války a státy EU ji silně pocítily.

Švédsko jako imigrančí vzor?

Například Švédsko obdrželo od iráckých občanů jen za rok 2007 asi osmnáct tisíc žádostí o azyl, což je skoro polovina všech žádostí podaných Iráčany v celé Evropské unii.

Deset tisíc lidí z ohrožených skupin nyní získá azyl v EU. Čtvrtina z nich zamíří do Německa
Deset tisíc lidí z ohrožených skupin nyní získá azyl v EU. Čtvrtina z nich zamíří do Německa | Foto: Reuters

Ve skandinávské zemi dnes žije početná - asi stotisícová - komunita lidí pocházejících z Iráku. Ti do Švédska utíkali zejména kvůli násilí.

Podle neziskových organizací zabývajících se otázkou postavení menšin se integrace těchto lidí do většinové společnosti zdařila.

S tímto argumentem pak Švédsko na summitu vyzvalo ostatní členy, aby se do řešení problému zapojili podobně aktivně.

Ministři se situací Iráčanů v uprchlických táborech na Blízkém východě zabývali na základě zprávy expertní skupiny, podle níž se situace uprchlíků postupně zhoršuje.

Jejich úspory jsou už totiž prakticky nulové a pracovní povolení je pro ně fakticky nedosažitelné.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy