Foto: Obyvatele ugandského slumu trápí chudoba i kriminalita. Rekrutují je islámští radikálové

Foto: Obyvatele ugandského slumu trápí chudoba i kriminalita. Rekrutují je islámští radikálové
Slum Bwaise na okraji ugandského hlavního města Kampaly. V celé Kampale, která má zhruba 1,5 milionu obyvatel, je 57 slumů.
Právě zde se snaží příslušníci radikální islamistické organizace Aš-Šabáb rekrutovat mladé bojovníky. Využívají jejich špatné životní situace a pocitu beznaděje.
Místní žijí v provizorních obydlích ze dřeva či plechu. Obvykle bydlí celá rodina v jednom pokoji, navíc bez tekoucí vody.
Místní pijí vodu z primitivních studní, kam prosakuje odpad z páchnoucích kadibudek. Když přijde déšť, voda se dostane i do obydlí místních.
Foto: Marek Hudema
Marek Hudema Zahraničí Marek Hudema, Zahraničí
16. 5. 2017 8:45
Slum Bwaise na okraji ugandského hlavního města Kampaly působí zvenku idylicky. Slunce na zářivě modrém nebi svítí na místní obyvatele, jejichž domy zbarvila hlína do červena. V ulicích slumu se ovšem idylicky nežije. Radikálně islamistická organizace Aš-Šabáb, která v celé Ugandě působí, zde rekrutuje mladé bojovníky. Využívá toho, že obyvatele trápí chudoba, nedostatek práce a beznaděj. Nezisková organizace AFFCAD, kterou financuje Evropská unie, se snaží situaci změnit. Nabízí místním výukové kurzy. Ti tak mohou pracovat třeba u šicího stroje či počítače.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy