Foto: Obyvatele ugandského slumu trápí chudoba i kriminalita. Rekrutují je islámští radikálové

Foto: Obyvatele ugandského slumu trápí chudoba i kriminalita. Rekrutují je islámští radikálové
Slum Bwaise na okraji ugandského hlavního města Kampaly. V celé Kampale, která má zhruba 1,5 milionu obyvatel, je 57 slumů.
Právě zde se snaží příslušníci radikální islamistické organizace Aš-Šabáb rekrutovat mladé bojovníky. Využívají jejich špatné životní situace a pocitu beznaděje.
Místní žijí v provizorních obydlích ze dřeva či plechu. Obvykle bydlí celá rodina v jednom pokoji, navíc bez tekoucí vody.
Místní pijí vodu z primitivních studní, kam prosakuje odpad z páchnoucích kadibudek. Když přijde déšť, voda se dostane i do obydlí místních.
Foto: Marek Hudema
Marek Hudema Zahraničí Marek Hudema, Zahraničí
16. 5. 2017 8:45
Slum Bwaise na okraji ugandského hlavního města Kampaly působí zvenku idylicky. Slunce na zářivě modrém nebi svítí na místní obyvatele, jejichž domy zbarvila hlína do červena. V ulicích slumu se ovšem idylicky nežije. Radikálně islamistická organizace Aš-Šabáb, která v celé Ugandě působí, zde rekrutuje mladé bojovníky. Využívá toho, že obyvatele trápí chudoba, nedostatek práce a beznaděj. Nezisková organizace AFFCAD, kterou financuje Evropská unie, se snaží situaci změnit. Nabízí místním výukové kurzy. Ti tak mohou pracovat třeba u šicího stroje či počítače.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy