"Nekonečný" brexit vyvrcholil obchodní dohodou. Británie ale končí v programu Erasmus

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2020 12:45
Evropská unie a Británie ve čtvrtek uzavřely dohodu, která bude určovat jejich vztahy od ledna příštího roku, kdy skončí přechodné období po brexitu. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová označila dohodu za dobrou, spravedlivou a vyváženou. Británie díky ní podle premiéra Borise Johnsona získá zpět kontrolu nad svým osudem. Mimo jiné nebude členem studijního programu Erasmus.
Touto fotografií oznámil Boris Johnson uzavření dohody na Twitteru.
Touto fotografií oznámil Boris Johnson uzavření dohody na Twitteru. | Foto: twitter

Výsledek jednání přivítala i německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka znamená dohoda konec nejistoty. Johnson ocenil práci vyjednávačů obou stran i von der Leyenové. Dohoda podle něj také přináší jistotu podnikatelům v celé zemi. Na Twitteru před tiskovou konferencí Johnson zveřejnil fotografii, na níž má ruce zdvižené nad hlavou a zvednuté palce ve vítězném gestu.

"Máme zpět kontrolu nad svými zákony a naším osudem," uvedl britský premiér. "Soudní dvůr EU pro nás už nebude hrát roli," dodal. "Znamená to, že od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost," řekl Johnson. Británie bude nyní dynamická a prosperující země, což pro EU není špatné, řekl Johnson. Z hospodářské soutěže budou profitovat obě strany a EU bude spojenec i přítel Británie, řekl Johnson.

Dohodu budou muset ještě schválit členské země EU, Evropský parlament (EP) i britští poslanci. Předseda EP David Sassoli už oznámil, že europoslanci budou o dohodě hlasovat až příští rok. Zástupci členských zemí tak budou muset najít způsob, jak dohodu "provizorně aplikovat", aby se podle ní mohly řídit už od 1. ledna. Velvyslanci EU27 se kvůli tomu sejdou už v pátek. Britští poslanci budou o dohodě hlasovat 30. prosince, tedy pouhý den před koncem přechodného období. Většina vládních konzervativců bude zřejmě hlasovat pro dohodu a opoziční předák Keir Starmer slíbil i podporu labouristů.

Dosažení dohody přivítali také dva Johnsonovi předchůdci. Bývalá premiérka Theresa Mayová uvedla, že dohoda umožňuje, aby obchod mezi Británií a EU nadále fungoval. "Těším se, až v nadcházejících dnech uvidím detaily," napsala na Twitteru. Expremiér David Cameron, který v roce 2016 referendum o brexitu vyhlásil, uvedl, že je dobré, že tento těžký rok končí "pozitivními zprávami". Obchodní dohoda je podle něj klíčová pro "nový vztah s EU jako přítelem, sousedem a partnerem".

Dlouhá a křivolaká cesta

S dohodou je spokojená podle svých slov i předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Je dobrá, spravedlivá a vyvážená a vyplatilo se za ni bojovat, řekla na tiskové konferenci. EU podle ní teď může nechat brexit za sebou, Británie pro ni bude ale nadále partnerem a spojencem.

"Byla to dlouhá a křivolaká cesta. Dosáhli jsme ale dobré dohody. Je to spravedlivá, je to vyvážená dohoda," uvedla von der Leyenová. Uzavření dohody o budoucích vztazích podle ní bylo správné a zodpovědné z obou stran. Dohoda, kterou se dnes podařilo dojednat, podle šéfky Evropské komise nechrání jen zájmy EU, ale i zájmy Británie. "Bude solidním základem pro nový začátek s dlouholetým přítelem," dodala.

Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier označil dnešek za den úlevy, který je ale zčásti poskvrněn smutkem nad odchodem Británie. Oznámil mimo jiné, že se Británie rozhodla neúčastnit programu výměny studentů Erasmus+. 

Čtyři a půl roku po referendu

Británie po referendu z roku 2016 a letech vnitřních politických bojů opustila EU letos 31. ledna. Členem evropského bloku a jeho předchůdců byla 47 let. Do konce letošního roku je ještě v takzvaném přechodném období. Vyjednaná dohoda bude určovat to, podle jakých pravidel se vztahy mezi ní a evropskou sedmadvacítkou budou řídit od 1. ledna 2021. Hlavním cílem náročných jednání bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly. Dohoda ale obsahuje i pasáže o rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Uzavření dohody přivítali i zástupci jednotlivých členských zemí EU. Německá kancléřka Angela Merkelová ji označila za historickou. "Touto dohodou vytváříme základy pro novou kapitolu v našich vztazích," uvedla. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se unii vyplatila jednota a pevný postoj v jednáních.

Irský premiér Micheál Martin uvedl, že dohoda je "dobrým kompromisem a vyváženým výsledkem" a také "nejméně špatnou formu brexitu, jaká byla možná". Za dobré zprávy výsledek jednání označili i premiéři Itálie, Belgie či Nizozemska. Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil, že bude pokračovat s Británií v dialogu o Gibraltaru.

Dohodu vítají i čeští politici

Za výbornou zprávu pro všechny obchodníky a lidi označil dohodu premiér Andrej Babiš. Je velká šance, že od ledna příštího roku nenastanou účinky brexitu bez dohody se všemi cly a tarify podle režimu Světové obchodní organizace, řekl.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka znamená dohoda konec nejistoty. Na Twitteru napsal, že se jedná o dobrou zprávu, nyní je ale podle něj potřeba pročíst 2000 stran textu. Dohodu uvítala i česká eurokomisařka Věra Jourová.

Hlavní body dohody o budoucích vztazích mezi EU a Británií

Hlavní body dohody o uspořádání budoucích vztahů, na které se ve čtvrtek shodli vyjednavači Evropské unie a Británie:

- Nulová cla a kvóty na zboží.

- Konec volného pohybu, což znamená, že britští občané už nebudou moci pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat v zemích EU bez udělení víza.

- Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny hraniční kontroly.

- Mezi Irskou republikou a Severním Irskem nevznikne pevná hranice.

- Rybáři členských zemí EU budou moci dalších pět a půl roku dál lovit v britských vodách, do poloviny roku 2026 se ale musejí vzdát čtvrtiny dosavadních pozic, které zaberou britští rybáři. Poté se bude o nových podmínkách přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

- Británie i EU se společně zavázaly zachovat vysokou úroveň ochrany v oblastech, jako je životní prostředí, boj proti klimatickým změnám a ceny emisních povolenek. Británie bude používat vlastní systém obchodování s povolenkami.

- Británie i EU se zavázaly chránit sociální a pracovní práva obyvatel.

- Zachovány budou standardy transparentnosti v daňové politice.

- Zachována budou práva cestujících a zaměstnanců v dopravním sektoru.

- Británie se do roku 2027 bude nadále podílet na mnoha evropských programech, jako je například program na podporu vědy a výzkumu s názvem Horizon Europe, na které Spojené království finančně přispívá.

Zdroj: ČTK

Podle předsedy ODS Petra Fialy je uzavření dohody dobrou zprávou i přímo pro Česko. "Máme s Velkou Británií mimo jiné silné ekonomické vztahy, je to významná země pro náš export, řada našich občanů působí ve Velké Británii, dohoda je pro nás důležitá," uvedl Fiala. Podle europoslance ODS Jana Zahradila by nedohoda znamenala další ránu pro obě ekonomiky postižené koronavirovou krizí. "Nepátrejme nyní, kdo ustoupil více, ale pusťme se rychle do ratifikace," vyzval Zahradil.

Brexit bez nyní uzavřené dohody by se podle pirátského místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jana Lipavského nevyplatil ani jedné ze stran. "Je to konec nejistoty pro české firmy, Británie je naším pátým nejvýznamnějším vývozním trhem a máme s ní dokonce pozitivní obchodní bilanci," podotkl.

Předseda SPD Tomio Okamura míní, že Británie byla po brexitu vůči EU ve výhodnější pozici. Unijní státy se podle něho dostaly do problémů, například Francie, Německo, Belgie a Nizozemsko by bez dohody s Británií podle něho utrpěly velké ztráty.

"Dohoda je vždy lepší než spory," zdůraznil předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle europoslankyně za komunistickou stranu Kateřinu Konečnou bude brexit bolet, ale s dohodou o něco méně. "Obávala jsem se naprosté ztráty důvěry mezi oběma stranami a negativních dopadů na ekonomiku a životy občanů," uvedla. Sice nerozumí tomu, proč se Britové nechtějí podílet například na studentském programu Erasmus+, hlavní ale podle ní je, že se dohoda podařila, respektuje mír na irském ostrově a chrání evropské občany. "Je důležité, že Británie zůstává partnerem," dodala.

Místopředseda KDU-ČSL a šéf sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík uvedl, že dohoda přinese jistotu a stabilitu nejen pro obchodní vztahy, ale například i pro desetitisíce Čechů, kteří v Británii žijí a pracují. 

"Je samozřejmě dobrou zprávou, že se nakonec dohoda zdařila. Jak pro Českou republiku a celou EU, tak zejména pro Británii," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Úplně nejlepší by ale podle ní bylo to, kdyby žádný odchod Británie z unie nenastal.

"Jedná se o obrovskou úlevu a dobrou zprávu nejen pro Evropskou unii a Velkou Británii, ale také pro Českou republiku, pro niž je Británie významný obchodní partner," poznamenal předseda sněmovního zahraničního výboru a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Podle místopředsedy výboru Jaroslava Bžocha (ANO) dohoda ukazuje, že unie a Británie chtějí dál zůstat partnery a navzájem se podporovat. "Nacházíme se uprostřed pandemie covidu-19 a odchod Spojeného království bez dohody by mohl znamenat velké ekonomické ztráty, chaos a zmatek," uvedl Bžoch. Podobně jako Konečnou ho mrzí, že se Británie rozhodla nepokračovat v programu Erasmus+. "Beru to jako velkou chybu," dodal.

Zklamaní rybáři

Jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage uvedl, že dohoda není dokonalá, Británie je ale na tom podle něj nyní lépe než před pěti lety, kdy byla ještě členem EU. "Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal," uvedla naopak skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) uvedlo, že dosažení dohody znamená pro evropský automobilový sektor úlevu. Odvětví se tak podle něj vyhne katastrofickým dopadům, které by přinesl definitivní odchod Británie z EU bez dohody.

Zklamání naopak vyjádřili zástupci britských i unijních rybářů. Budoucí pravidla rybolovu byla jedním z hlavních sporných bodů v jednání. Rybáři EU se nakonec podle dohody budou muset do poloviny roku 2026 vzdát čtvrtiny svých dosavadních úlovků v britských vodách. Následně se bude o nových podmínkách jejich přístupu do britských vod vyjednávat každoročně.

Uzavření dohody posílilo britskou libru. Po 19:00 SEČ ve čtvrtek britská měna k dolaru přidávala 0,35 procenta na 1,3540 USD. K euru měla libra ve stejný čas k dobru 0,4 procenta - jedno euro stálo 0,8999 GBP.

Video: Dopad brexitu poznáme až po letech, varuje diplomat Žantovský

Na Theresu Mayovou se bude vzpomínat jako na slušnou, obětavou ženu. Boris Johnson byl černým koněm v Konzervativní straně, říká Žantovský. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 
 
 
 
 

Právě se děje

Další zprávy