Evropská moře ohrožují "cizí druhy"

rst, ČTK
22. 5. 2006 17:45
Lecce - Propojení jižních a severních oceánů vodními cestami způsobuje pronikání cizorodých druhů do moří, v nichž nemají co dělat.

Ruští mořští biologové upozornili o víkendu na konferenci o biodiverzitě a fungování ekosystému v mořích, která se konala v italské Lecce, na pronikání cizorodých druhů do jiných pobřežních oblastí.

Zvláště propojení jižních a severních oceánů vodními cestami představuje pro druhovou stabilitu velké nebezpečí. Vědci podle rakouského deníku Der Standard dokonce hovoří o "severním invazním koridoru".

Medůzy bez nepřátel

Jako příklad takového vetřelce uvedli medúzy druhu Mnemiopsis leidyi, které se zřejmě dostaly s odpadními vodami z nějaké lodi do Černého moře a vzhledem k nedostatku přirozených nepřátel se tam masivně rozmnožily.

Tyto medúzy zlikvidovaly spoustu jiker a larev původních živočichů a během deseti let vytlačily všechny konkurenty živící se planktonem. Téměř zcela se tak v Černém moři zhroutil lov sardinek.

Nedávno evropští vědci informovali o velmi zvláštním setkání s murénou jávskou (Gymnothorax javanicus) u břehů jihoitalské Kalábrie.
Nedávno evropští vědci informovali o velmi zvláštním setkání s murénou jávskou (Gymnothorax javanicus) u břehů jihoitalské Kalábrie. | Foto: Scuba Equipment

Nedávno evropští vědci informovali o velmi zvláštním setkání s murénou jávskou u břehů jihoitalské Kalábrie. Vysvětlit to lze i tím, že Středozemní moře je relativně zdravé a čisté, protože jinak by se v něm třímetrová dravá ryba těžko objevila, domnívá se předseda italské ichtyologické společnosti Alessandro De Maddalena.

Na druhou stranu ale vyvolává výskyt tropické ryby ve Středozemním moři obavy. Podle expertů jde totiž o další důkaz, že už do této oblasti dospělo globální oteplování. "V uplynulých letech se tu vyskytovalo stále více takových druhů z Atlantiku a Rudého moře," konstatoval De Maddalena.

Každý rok nových 1600 druhů

Podle rakouského deníku je každý rok na světě objeveno více než 1600 nových mořských živočišných druhů. Přes polovinu tvoří korýši a měkkýši.

K tomuto závěru dospěli evropští experti o víkendu v italském Lecce na konferenci o biodiverzitě a fungování ekosystému v mořích.

Ve světových mořích žije nejméně 230 000 druhů živočichů. Druhová rozmanitost v oceánech je přitom zásadní pro život na Zemi, zdůraznili vědci.

"Každý rok je popsáno pětkrát více ryb, než kolik na světě existuje nematod," uvedl francouzský biolog Phillippe Bouchet s použitím přirovnání ke kmeni hlístů, kteří patří mezi druhově nejpočetnější živočišné kmeny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy