Evropská města ucpali taxikáři. Děsí je nová aplikace Uber

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 6. 2014 16:19
Uber zprostředkovává přímé spojení těch, kdo někam jedou, s těmi, co chtějí svézt. Podle taxikářů je to likvidační.
Ulicemi Berlína v kolonách projížděla asi tisícovka taxikářů.
Ulicemi Berlína v kolonách projížděla asi tisícovka taxikářů. | Foto: Reuters

Londýn/Paříž/Berlín - Taxikáři v evropských metropolích ucpali silnice. Dopravním chaosem protestují proti nové mobilní službě, která je může v brzké době připravit o pasažéry.

Stávkující taxi v Paříži.
Stávkující taxi v Paříži. | Foto: Reuters

Do Londýna, Berlína, Paříže a dalších měst starého kontinentu totiž dorazila nová americká aplikace Uber pro chytré telefony, jež zprostředkovává přímé spojení těch, kdo někam jedou, s těmi, co chtějí svézt.

Budeme zatýkat, varují bobíci

Přestože londýnská policie varuje, že bude při nepovolené akci zatýkat a vyměřovat vysoké pokuty, sjelo se podle britských médií na Trafalgar Square a do přilehlého okolí až 12 000 vozů taxislužby.

Tak Uber funguje
Tak Uber funguje | Video:

Záměrné blokování dopravy dopředu ohlásili také taxikáři v Paříži, Lyonu, Marseille, Berlíně,  Římě či Miláně. V Praze zatím služba zavedena nebyla, a tak tuzemské přepravce nepálí. Společnost Uber se nicméně nechala slyšet, že se v brzké budoucnosti chystá do všech evropských metropolí, tu českou nevyjímaje.

Ve Francii stojí i vlaky, cestující kroutí hlavou

Podle informací francouzských federací taxikářů, na něž se odvolává agentura AFP, se pařížští drožkáři sjeli na dvě největší letiště - Charlese de Gaulla a Orly. Odtud vyrazila "šnečí" kolona pomalu do centra města. Chaos ve francouzské metropoli ještě podpořila stávka národního železničního dopravce SNCF.

Stávka francouzských strojvedoucích způsobila na nádražích zmatky.
Stávka francouzských strojvedoucích způsobila na nádražích zmatky. | Foto: Reuters

Strojvůdci ve Francii protestují proti reformě železnice, o které má rozhodovat místní parlament. To, že stávkují ve stejný den jako taxikáři, označují Francouzi za "nepochopitelné".

Uber v reakci na dopravní chaos v metropoli rozeslal svým uživatelům maily, v nichž ve středu v Paříži nabízí 50procentní slevu.

Stávka na kolejích začala už v úterý večer, naplno se projevila až ve středu ráno, kdy se lidé snažili dostat do práce. A neměl je tam kdo odvézt.

Protest berlínských taxikářů před Olympijským stadionem.
Protest berlínských taxikářů před Olympijským stadionem. | Foto: Reuters

Kolona taxíků dnes projela i Berlínem, tamní řidiči se v poledne sjeli hned na několika místech a společně zamířili na Olympijské náměstí. Asi tisícovka aut troubila, v některých místech brzdila dopravu, k žádnému dopravnímu kolapsu ale podle berlínské policie nedošlo.

Římané si užívají "stávky naruby"

Římští kolegové zvolili strategii "stávky naruby", v rámci níž si budou za každou cestu účtovat jen 10 euro, což odpovídá cenám levnější internetové konkurence. Madridští a barcelonští taxikáři si zase udělali volný den a nevyjeli vůbec.

Stávkovali přesto, že jim tamní vláda vyšla vstříc. Tomu, kdo za svezení zaplatí nelicencovanému taxikáři, hrozí v zemi pokuta 600 eur (16 500 korun).

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Podobně se zachovala radnice v Hamburku, která zakázala využívání dopravní aplikace WunderCar, jež funguje na podobném principu jako Uber.

Aplikace Uber prostřednictvím internetových služeb klasických taxislužeb vypočítá cenu, kterou cestující zaplatí přímo řidiči. O nápad ze Sillicon Valley je obrovský zájem a taxikáři i smluvní dopravci se bojí, že jejich řemeslo zlikviduje.

Uber svou jednoduchostí vyvolává největší hněv, licencovaným evropským taxikářům ale leží v žaludku i další podobné služby, například smluvní přeprava, kterou mohou poskytovat i nelicencovaní řidiči.

Více o nové aplikaci Uber a jejím plánovaném příchodu na český trh se dočtete na serveru iHNed.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy