Evropská komise zahájila s Polskem řízení kvůli možnosti postihovat soudce

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2020 13:55
Evropská komise (EK) zahájila ve středu nové řízení s Polskem kvůli zákonu, který umožňuje trestat soudce stavějící se proti justiční reformě. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová, podle níž zákon omezuje nezávislost polských soudců a je v rozporu s právem Evropské unie. Brusel dal polské vládě dva měsíce na reakci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud Varšava námitkám nevyhoví, může EK podat stejně jako v předchozích případech žalobu k Soudnímu dvoru EU. Komise dlouhodobě vede s Polskem řízení kvůli dalším částem soudní reformy. Polská vláda tvrdí, že organizace justice je výhradně věcí členských států, po verdiktech unijního soudu však několik částí kritizovaných zákonů pozměnila.

Národně konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) prosadila přes výzvy Evropské komise v prosinci díky své většině v parlamentu zákon, který má podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má PiS přímý vliv, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce.

Podle vlády je zákon, který vstoupil v platnost v lednu, důležitý pro zachování řádu v justičním systému, kde podle poslanců PiS narůstá anarchie.

"Existuje jasné riziko, že úpravy týkající se disciplinárního režimu soudců zavedeného novým zákonem mohou být využity pro politickou kontrolu obsahu soudních rozhodnutí," prohlásila dnes Jourová, která má v EK na starosti dohled nad dodržováním evropských hodnot.

Zákon, proti němuž v ulicích protestovaly tisíce Poláků, je další součástí reformy kritizované polskou opozicí jako snaha vlády získat kontrolu nad soudy. Soud EU v rámci sporu Bruselu a Varšavy již začátkem dubna nařídil Polsku pozastavit platnost zákona o disciplinární komoře nejvyššího soudu. Již loni zase soudci v Lucemburku dospěli k závěru, že jiný zákon snižující důchodový věk soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, jež umožňuje polské vládě zasahovat do složení nejvyššího soudu.

PiS, která loni vyhrála druhé volby v řadě a má opět jednobarevnou většinu v dolní parlamentní komoře, reformu vysvětluje jako snahu zefektivnit práci justice a zbavit se soudců spojovaných ještě s komunistickým režimem před rokem 1989.

Opoziční polský list Gazeta Wyborcza uvedl, že EK zahájila řízení navzdory jakémusi vlastnímu "moratoriu" komise, která v březnu avizovala, že kvůli koronaviru nebude žádné disciplinární procedury začínat, ani u již zahájených řízení přecházet do dalších fází - s výjimkou mimořádně naléhavých případů.

 

Právě se děje

Další zprávy