Evropská komise přitvrdila. Polsko má měsíc na nápravu reformy soudnictví

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2017 15:17
Polsko má měsíc na to, aby uvedlo svou justiční reformu do souladu s unijním právem. Jinak může přijít o hlasovací práva. Evropská komise ve středu uvedla, že polské úřady stále nenapravily, co jim dosud doporučovala. Polský prezident Andrzej Duda v pondělí sice oznámil, že dva kontroverzní zákony vetuje, což komise ocenila. Ohrožení právního státu v zemi ale prý nadále trvá. Polští politici s postojem EK nesouhlasí a osočují ji z vydírání.
Polský prezident Andrzej Duda.
Polský prezident Andrzej Duda. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise dala Polsku měsíc na to, aby uvedlo kontroverzní justiční reformu v zemi do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést k odejmutí hlasovacích práv Polska.

Informoval o tom ve středu místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans.

Komise konstatovala, že polské úřady stále nereagovaly na obavy, které vyjádřila v prvních dvou doporučeních.

Varšava naopak podnikla další kroky, které ještě zhoršují obavy o nezávislost justice v zemi a výrazně zvyšují systémové ohrožení právního státu v Polsku. K tomu by přispělo zejména propuštění soudců nejvyššího soudu, domnívá se komise.

Pokud by byli soudci propuštěni, je komise připravena okamžitě aktivovat mechanismus podle článku sedm smlouvy o EU, na jehož konci by mohlo být až odejmutí hlasovacích práv.

Polsko: Nepředstavitelný brežněvismus

Polští politici ultimátum EK kritizují. "Nesmíříme se s žádným vydíráním od úředníků Evropské unie, zvláště s vydíráním, které se neopírá o fakta," prohlásil mluvčí polské konzervativní vlády Rafal Bochenek.

Timmermansova kritika je podle něj nespravedlivá. "Všechny zákony připravené polským parlamentem se shodují s polskou ústavou a zásadami demokracie," řekl Bochenek.

"V Timmermansových slovech zní nepředstavitelný brežněvismus," osočil místopředsedu komise polský europoslanec za vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) Ryszard Legutko. Podle něj se EK "staví do role pánaboha".

Timmermans sice uvítal, že polský prezident Andrzej Duda tento týden oznámil vetování dvou kontroverzních zákonů - o nejvyšším soudu a o soudcovské radě - ale ohrožení právního státu v zemi nadále trvá.

EK se obává diskriminace

"Za poslední týden se několik věcí v Polsku změnilo, několik nezměnilo," řekl Timmermans.

Komisaři ve středu také rozhodli, že připraví řízení vůči Polsku kvůli možnému porušení unijní legislativy.

Hlavní obava komise spočívá v diskriminaci pohlaví vzhledem k zavedení různých věkových limitů pro odchod do důchodu u soudkyň (60 let) a soudců (65 let), což je v rozporu s unijním právem v oblasti rovnosti pohlaví v zaměstnání.

Dále je komise znepokojena tím, že napříště má být na uvážení ministra spravedlnosti, zda prodlouží mandát soudců, kteří dosáhli důchodového věku, a také má mít právo odvolávat a jmenovat předsedy soudů. To ohrožuje nezávislost polských soudů, uvedla komise.

Podle polského náměstka ministra zahraničí Konrada Szymanského by ale EK měla více přihlížet ke skutečnosti, že organizace soudnictví je v kompetenci členských států. "Zlepšení práce soudů, což je hlavní cíl změn navržených ministerstvem spravedlnosti, může jedině zlepšit kvalitu právní ochrany," je přesvědčený náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański.

Jakmile příslušné zákony oficiálně vejdou v platnost, zašle komise Varšavě formální upozornění, které je prvním krokem v řízení, které může skončit až u Soudního dvora EU.

Evropská komise je z postupu polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) vůči polskému soudnictví velmi znepokojena už delší dobu.

Timmermans minulý týden vyzval k zastavení reformy, která je podle něj systémovým ohrožením právního státu. Středeční doporučení ke zlepšení situace bylo už třetí.

Poláci plní ulice kvůli reformě justice. Bojí se, že budou žít v autoritářském režimu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy