Evropská komise představila návrh rozpočtu EU na příští rok

ČTK ČTK
11. 6. 2014 14:31
Počítá s platbami ve výši 142,1 miliardy eur a závazky 145,6 miliardy eur.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise zveřejnila návrh rozpočtu Evropské unie na příští rok.

Jeho závazky se mají týkat především budoucích projektů, které by měly podpořit hospodářský růst EU. Velká část plateb ale ještě stále souvisí s projekty z minulého finančního rámce.

V číselných hodnotách návrh Komise počítá s platbami ve výši 142,1 miliardy eur (3,84 bilionu Kč) a závazky 145,6 miliardy eur (3,93 bilionu Kč).

Nižší než v roce 2013

Ve srovnání s rokem 2014 je to nárůst u závazků o 2,1 procenta, u plateb o 1,4 procenta.

Jak volily země EU

EU vysledky voleb

GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích

Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.

Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.

Jak ale připomíná sama Komise, zvýšení se prakticky ztrácí v inflaci, předpokládané pro příští rok na hodnotě okolo 1,6 procenta. Rozpočet je navíc - přes navýšení vůči letošnímu roku - stále nižší než ten z roku 2013.

"Primárně se zaměřujeme na tvorbu pracovních míst a na růst. Ale také musíme řešit neuhrazené věci z minulého roku. Trochu se nabalují jako sněhová koule," připustil eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski.

Na projekty z finančního rámce 2007 až 2013 se tak má vztahovat okolo 40 procent příslušných plateb, letos to bylo dokonce 73,5 procenta.

Výzkum, inovace, mládež...

Od letošního roku je EU v novém víceletém rozpočtovém rámci, který skončí v roce 2020. Projekty z toho minulého mohou být ale propláceny ještě letos a v příštím roce podle pravidla označovaného jako "n+2".

Prostředky na závazky se zaměřují na nové programy ze současného víceletého rámce. Téměř 60 procent navrhované částky je určeno na programy podporující výzkum, inovace, mládež a podnikání.

Největší podíl prostředků na platby - ve srovnání s letoškem zvýšený o skoro 30 procent - se má týkat oblastí, které podpoří hospodářský růst a zaměstnanost, například výzkumu, energetických sítí nebo informačních a komunikačních technologií.

... migrační fond i ochrana zdraví

Další oblasti, které zaznamenají zvýšení plateb, jsou Azylový, migrační a integrační fond (růst o 140 procent) nebo ochrana zdraví Evropanů a spotřebitele.

Evropský parlament.
Evropský parlament. | Foto: Reuters

O konečné podobě rozpočtu budou ještě diskutovat a rozhodovat členské země a také Evropský parlament.

Do rozpočtu členské země přispívají určitým procentem podle výkonu své ekonomiky, doplňují jej cla na výrobky dovážené ze zemí mimo Unii a také určitý podíl z vybrané daně z přidané hodnoty. Některé země mají ve svých příspěvcích vyjednané výjimky.

Další snižování pracovních míst v EU

Pro příští rok také Komise plánuje o procento snížit počet pracovních míst v evropských institucích.

Bude to už třetí podobné snížení v řadě, předpokladem je stejné snižování i v dalších dvou letech. Na fungování EU je na rok 2015 vyčleněno přibližně 4,8 procenta rozpočtu, reálně to vzhledem k očekávané inflaci zvýšení nebude.

Návrh rozpočtu podle eurokomisaře odpovídá jednomu procentu hrubého domácího produktu členských zemí.

"Při jeho plnění a novém zaměření jeho omezených zdrojů budou zohledněny současné i budoucí významné záležitosti, jako je třeba ukrajinská krize nebo nutnost posílit energetickou bezpečnost," poznamenal Lewandowski.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 54 minutami

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy