Evropská komise představila návrh rozpočtu EU na příští rok

ČTK ČTK
11. 6. 2014 14:31
Počítá s platbami ve výši 142,1 miliardy eur a závazky 145,6 miliardy eur.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise zveřejnila návrh rozpočtu Evropské unie na příští rok.

Jeho závazky se mají týkat především budoucích projektů, které by měly podpořit hospodářský růst EU. Velká část plateb ale ještě stále souvisí s projekty z minulého finančního rámce.

V číselných hodnotách návrh Komise počítá s platbami ve výši 142,1 miliardy eur (3,84 bilionu Kč) a závazky 145,6 miliardy eur (3,93 bilionu Kč).

Nižší než v roce 2013

Ve srovnání s rokem 2014 je to nárůst u závazků o 2,1 procenta, u plateb o 1,4 procenta.

Jak volily země EU

EU vysledky voleb

GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích

Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.

Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.

Jak ale připomíná sama Komise, zvýšení se prakticky ztrácí v inflaci, předpokládané pro příští rok na hodnotě okolo 1,6 procenta. Rozpočet je navíc - přes navýšení vůči letošnímu roku - stále nižší než ten z roku 2013.

"Primárně se zaměřujeme na tvorbu pracovních míst a na růst. Ale také musíme řešit neuhrazené věci z minulého roku. Trochu se nabalují jako sněhová koule," připustil eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski.

Na projekty z finančního rámce 2007 až 2013 se tak má vztahovat okolo 40 procent příslušných plateb, letos to bylo dokonce 73,5 procenta.

Výzkum, inovace, mládež...

Od letošního roku je EU v novém víceletém rozpočtovém rámci, který skončí v roce 2020. Projekty z toho minulého mohou být ale propláceny ještě letos a v příštím roce podle pravidla označovaného jako "n+2".

Prostředky na závazky se zaměřují na nové programy ze současného víceletého rámce. Téměř 60 procent navrhované částky je určeno na programy podporující výzkum, inovace, mládež a podnikání.

Největší podíl prostředků na platby - ve srovnání s letoškem zvýšený o skoro 30 procent - se má týkat oblastí, které podpoří hospodářský růst a zaměstnanost, například výzkumu, energetických sítí nebo informačních a komunikačních technologií.

... migrační fond i ochrana zdraví

Další oblasti, které zaznamenají zvýšení plateb, jsou Azylový, migrační a integrační fond (růst o 140 procent) nebo ochrana zdraví Evropanů a spotřebitele.

Evropský parlament.
Evropský parlament. | Foto: Reuters

O konečné podobě rozpočtu budou ještě diskutovat a rozhodovat členské země a také Evropský parlament.

Do rozpočtu členské země přispívají určitým procentem podle výkonu své ekonomiky, doplňují jej cla na výrobky dovážené ze zemí mimo Unii a také určitý podíl z vybrané daně z přidané hodnoty. Některé země mají ve svých příspěvcích vyjednané výjimky.

Další snižování pracovních míst v EU

Pro příští rok také Komise plánuje o procento snížit počet pracovních míst v evropských institucích.

Bude to už třetí podobné snížení v řadě, předpokladem je stejné snižování i v dalších dvou letech. Na fungování EU je na rok 2015 vyčleněno přibližně 4,8 procenta rozpočtu, reálně to vzhledem k očekávané inflaci zvýšení nebude.

Návrh rozpočtu podle eurokomisaře odpovídá jednomu procentu hrubého domácího produktu členských zemí.

"Při jeho plnění a novém zaměření jeho omezených zdrojů budou zohledněny současné i budoucí významné záležitosti, jako je třeba ukrajinská krize nebo nutnost posílit energetickou bezpečnost," poznamenal Lewandowski.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy