Evropská komise poslala Polsko k unijnímu soudu kvůli reformě justice

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2021 15:11
Evropská komise se obrátila na Soudní dvůr Evropské unie kvůli reformě justice v Polsku. Komise požaduje, aby soud vydal předběžná opatření ještě před konečným rozhodnutím ve vleklém sporu. Obává se o nezávislost polských soudců, a proto žaluje zemi u soudního dvora, řekl evropský komisař pro justici Didier Reynders.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Aby se neztrácel čas, vyzvala komise nejvyšší unijní soudce, aby před konečným verdiktem vyhlásili předběžná opatření, vysvětlil Reynders.

"Jsem hluboce znepokojena pokračujícími opatřeními, která podrývají nezávislost justice v Polsku," prohlásila ve středu místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Tlak na polské soudce podle ní stále sílí a jejich nezávislost je stále více oslabována.

Z pohledu Evropské komise jsou sporné dva hlavní body. Jednak úprava týkající se disciplinárního režimu soudců podle komise podrývá nezávislost polských soudců a není v souladu se zásadou přednosti unijního práva. Kromě toho by podle komise disciplinární komora polského nejvyššího soudu neměla být dále aktivní, protože možná není nezávislá.

Podle mluvčího polské vlády není tento návrh právně ani fakticky opodstatněný. "Žádost Evropské komise postrádá právní a faktické opodstatnění," uvedl Piotr Müller v první reakci na Twitteru. Regulace týkající se justice je výlučnou kompetencí členských států, což vyplývá z polské ústavy a unijních smluv, a polské předpisy v této oblasti se nevymykají standardům platným v EU, dodal mluvčí podle serveru Onet.

Agentura AFP připomněla, že polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí požádal ústavní soud, tvořený převážně členy nominovanými vládní stranou, aby stanovil, že polská ústava má přednost před unijními předpisy.

Zákon o disciplinárním řízení soudců je v platnosti od poloviny února 2020. Předpokládá, že soudci musí počítat s peněžními tresty, zbavením funkce nebo propuštěním, pokud zpochybňují rozhodovací kompetenci nebo legalitu jiného soudce, soudní komory nebo soudu. Soudci se rovněž nesmí politicky angažovat. Jourová už dříve varovala, že zákon by mohl být zneužíván mimo jiné k "politické kontrole obsahu soudních rozhodnutí".

Kromě toho jde ve sporu o disciplinární komoru, která vznikla díky polské reformě soudnictví v roce 2018. Soudní dvůr EU už v dubnu 2020 na základě žádosti komise rozhodl, že komora musí svou práci pozastavit, neboť nebezpečí, že disciplinární řízení se soudci vede možná nedostatečně nezávislý orgán, by mohlo ohrozit nezávislost soudců. Komise kritizuje, že disciplinární komora přesto nadále přijímá rozhodnutí, která mají přímý vliv na činnost soudců, například i na jejich imunitu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy