Evropan roku 2005 zvolen předsedou eurozóny

Monika Horáková
19. 1. 2010 15:43
Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker byl dnes jednohlasně zvolen. Chce posílit vliv skupiny ministrů financí v eurozóně.

Brusel - Staronovým předsedou eurozóny se dnes stal lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Do funkce byl jednohlasně zvolen na dva a půl roku. 

Ministry financí ze 16 zemí Evropské unie vede Juncker již od roku 2005, teprve se začátkem platnosti Lisabonské smlouvyse ale skupina stala oficiální institucí.

Cílem Junckera je posílení pozice celé skupiny. Ministři financí, kteří se scházejí jednou měsíčně, by podle něj měli zaujmout vedoucí pozici při přípravě nové hospodářské strategie Evropské unie. Uvedl to deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Připraví novou hospodářskou strategii EU

"Pokud by hospodářská politika některé z členských zemí neodpovídala předem dohodnutému směřování, nebo by ohrožovala fungování hospodářské či měnové unie, neměla by Evropská komise váhat s varováním," uvedl Juncker v písemném prohlášení.

Na 11. února je naplánována schůzka hlav států a vlád, při níž by měla být projednána nová hospodářská strategie Evropské unie s názvem EU2020. Hlavním tématem bude podpora hospodářského růstu. 

Jean-Claude Junckera zvolili čtenáři týdeníku European Voice "Evropanem roku 2005". Na toto ocenění byl nominován za svou roli při přípravách rozpočtu Evropské unie a hlavně za to, že ve své zemi prosadil v referendu evropskou ústavu, kterou krátce předtím odmítli voliči ve dvou sousedních státech, Francii a Nizozemsku.


 

     

   

 

Právě se děje

před 35 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy