Evropan roku 2005 zvolen předsedou eurozóny

Monika Horáková
19. 1. 2010 15:43
Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker byl dnes jednohlasně zvolen. Chce posílit vliv skupiny ministrů financí v eurozóně.

Brusel - Staronovým předsedou eurozóny se dnes stal lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Do funkce byl jednohlasně zvolen na dva a půl roku. 

Ministry financí ze 16 zemí Evropské unie vede Juncker již od roku 2005, teprve se začátkem platnosti Lisabonské smlouvyse ale skupina stala oficiální institucí.

Cílem Junckera je posílení pozice celé skupiny. Ministři financí, kteří se scházejí jednou měsíčně, by podle něj měli zaujmout vedoucí pozici při přípravě nové hospodářské strategie Evropské unie. Uvedl to deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Připraví novou hospodářskou strategii EU

"Pokud by hospodářská politika některé z členských zemí neodpovídala předem dohodnutému směřování, nebo by ohrožovala fungování hospodářské či měnové unie, neměla by Evropská komise váhat s varováním," uvedl Juncker v písemném prohlášení.

Na 11. února je naplánována schůzka hlav států a vlád, při níž by měla být projednána nová hospodářská strategie Evropské unie s názvem EU2020. Hlavním tématem bude podpora hospodářského růstu. 

Jean-Claude Junckera zvolili čtenáři týdeníku European Voice "Evropanem roku 2005". Na toto ocenění byl nominován za svou roli při přípravách rozpočtu Evropské unie a hlavně za to, že ve své zemi prosadil v referendu evropskou ústavu, kterou krátce předtím odmítli voliči ve dvou sousedních státech, Francii a Nizozemsku.


 

     

   

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy