Evropan roku 2005 zvolen předsedou eurozóny

Monika Horáková
19. 1. 2010 15:43
Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker byl dnes jednohlasně zvolen. Chce posílit vliv skupiny ministrů financí v eurozóně.

Brusel - Staronovým předsedou eurozóny se dnes stal lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Do funkce byl jednohlasně zvolen na dva a půl roku. 

Ministry financí ze 16 zemí Evropské unie vede Juncker již od roku 2005, teprve se začátkem platnosti Lisabonské smlouvyse ale skupina stala oficiální institucí.

Cílem Junckera je posílení pozice celé skupiny. Ministři financí, kteří se scházejí jednou měsíčně, by podle něj měli zaujmout vedoucí pozici při přípravě nové hospodářské strategie Evropské unie. Uvedl to deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Připraví novou hospodářskou strategii EU

"Pokud by hospodářská politika některé z členských zemí neodpovídala předem dohodnutému směřování, nebo by ohrožovala fungování hospodářské či měnové unie, neměla by Evropská komise váhat s varováním," uvedl Juncker v písemném prohlášení.

Na 11. února je naplánována schůzka hlav států a vlád, při níž by měla být projednána nová hospodářská strategie Evropské unie s názvem EU2020. Hlavním tématem bude podpora hospodářského růstu. 

Jean-Claude Junckera zvolili čtenáři týdeníku European Voice "Evropanem roku 2005". Na toto ocenění byl nominován za svou roli při přípravách rozpočtu Evropské unie a hlavně za to, že ve své zemi prosadil v referendu evropskou ústavu, kterou krátce předtím odmítli voliči ve dvou sousedních státech, Francii a Nizozemsku.


 

     

   

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy