Evropa se pohádala. Kvůli radaru v Česku

Adam Junek
29. 3. 2007 12:30
Brusel - Arogantní Američané chtějí opět stavět železnou oponu, i takový názor zazněl při vzrušené debatě o plánovaném protiraketovém systému.

Poslanci Evropského parlamentu se vesměs shodli, že je třeba o systému především diskutovat.

"Je třeba jít společnou cestou, a ne rozhodovat jednostranně o umístění protiraketového systému," uvedl socialistický poslanec Martin Schulz.

Nebuďte sólisti

"Na diskuzi je pozdě. Občané v Česku a Polsku jsou znepokojeni, jak vypovídají průzkumy veřejného mínění. Nicméně argumentace, že je americká základna namířena proti Rusku, je zcestná. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který s tímto argumentem vystupuje, by měl začít hájit zájmy Evropy, ne svého přítele Vladimira Putina," řekl ve svém minutovém proslovu Valdis Kristovskis z Unie pro Evropu národů.

V souvislostech

Americký radar v Česku
Fakta: Vše kolem amerického radaru na Aktuálně.cz
Diskuse kolem protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL

Z pléna zaznívaly zejména kritické hlasy. "Nejdnejte unilaterálně," varovali zejména poslanci západních zemí českou a polskou vládu. Pravicoví poslanci pak byli smířliví, vyžadovali jen informace a konzultace. Levicoví stáli jasně proti radaru a raketové základně.

"Arogantní Američané nás provokují, chtějí zase dělit Evropu," tvrdil například Dimitrios Papadimoulis z Konfederace sjednocené evropské levice.  

"Stavbou této základny zaséváme nová semínka násilí. Tento projekt podkopává celý koncept jaderného odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Ohrozí to evropskou bezpečnost," mínil evropský socialista Jan Marinus Wiersma.

Zaklídnadlem se stalo "znovuobnovení závodů ve zbrojení" a "opětovné dělení Evropy" či "stavění nové železné opony".

Za raketovou a radarovou základnu se bili především zástupci Česka a Polska.

Nemluvte nám do toho

"Není jiná alternativa. Evropská unie zatím pouze ukázala, že konfliktní situace neumí řešit. A těm, kteří hovoří o rozdělení, bych chtěla připomenout, kdo dělil Evropu naposledy a které země předhodily můj stát nacistům," řekla v emotivním projevu nezávislá Jana Bobošíková.

Český europoslanec Jan Zahradil
Český europoslanec Jan Zahradil | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"A slovy prezidenta Chiraka: 'Nezapomeňte mlčet'," uzavřela Bobošíková.

Jan Zahradil, europoslanec za ODS, slíbil, že česká vláda je ochotna své partnery informovat. "Nicméně konečné rozhodnutí je plně v její kompetenci. A chci připomenout, že tato radarová základna nezvýší jen bezpečnost středoevropského regionu, ale celé unie. A všichni dobře víme, a ví to i Rusko, že tyto obranné prostředky nejsou namířeny proti němu," uvedl Zahradil.

"Jistě, tato základna zvýší význam České republiky a Polska. Doufám, že toto není tím důvodem, proč zde zaznívá ostrá kritika," dodal.

Před dělením Evropy pak varoval poslanec Unie pro Evropu národů Konrad Szymański. "Tento štít je nebezpečný především v tom, že žene řadu evropských politiků do náruče Ruska. Tento systém přece neohrožuje Rusko, které je navíc celou dobu konzultováno. A to, že někteří podobně jako Schröder používají argumenty Putina, to rozděluje Evropu."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy