Evropa schválila nové sankce, ruští boháči přijdou o večírky se šampaňským za 300 eur

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
15. 3. 2022 18:33
Státy Evropské unie schválily v úterý čtvrtý balík sankcí proti Rusku. Trest tentokrát postihl vývoz luxusního zboží do Ruska, čímž se Evropa snaží odstřihnout ruskou smetánku od výhod pocházejících z demokratické části světa. Ke stávajícím třiceti jménům na sankčním seznamu EU také přibylo dalších patnáct ruských oligarchů, včetně majitele fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

EU se kromě toho snaží postihnout ruský energetický sektor a tamní obchod s ocelí a železem. Ruská ocel a železo se po vypršení tříměsíční překlenovací doby kvůli doběhnutí stávajících kontraktů nebude smět dovážet do EU.

Ruské podniky tak přijdou o příjem zhruba ve výši 3,3 miliardy eur (v přepočtu 82 miliard korun), oznámili zástupci Evropské komise, kteří sankční balíček připravovali.

Ruská energetika pak ztratí možnost lákat evropské investory a potenciální akcionáře. Na seznamu se ocitly mimo jiné státní ruské giganty Gazprom a Rosněfť, které nebudou moci uzavírat jakékoli investiční dohody s firmami z EU ani si tu půjčovat peníze na svůj rozvoj. 

Sankce se ale netýkají dodávek surovin do EU, tedy plynu, ropy a uhlí. "Ty běží beze změny dál," zdůraznili zástupci Evropské komise. Podobně se sankcím zatím vyhnul ruský jaderný sektor v čele s Rosatomem, a to zřejmě kvůli dovozu paliva do evropských reaktorů.

Největší rozruch se očekává okolo zákazu takzvaného statusového zboží pro ruské oligarchy. Na sankčním seznamu se nově ocitlo několik set druhů luxusního zboží, které nebudou smět s okamžitou platností do Ruska. 

Mezi nimi je například francouzské či italské víno v ceně od 300 eur výše za lahev (okolo 7500 korun). Podobně se nebudou moci vyvážet do Ruska luxusní auta v ceně 50 tisíc eur a více za jeden vůz (1,2 milionu korun). Na seznamu jsou i kožešiny, perly, diamanty, značkové kabelky a boty, koberce, porcelán, krystal, umělecké předměty, elektronické přehrávače od tisíce eur výše nebo také vyšlechtění koně a v Rusku populární videohry evropské provenience.

Celkově má jít o obchod za 3,5 miliardy eur (v přepočtu 87 miliard korun). Podobný zákaz luxusu dosud EU uplatňuje vůči Severní Koreji a Sýrii.

Sankce vstoupily v platnost během úterka tím, že vyšly v oficiálním věstníku EU.

Video: Většina Rusů nemá cestovní pas, popisuje život v Rusku Ivana Milenkovičová

Rusko se stalo zemí, kde co platilo dnes, nebude platit zítra. Nejde tu nic plánovat. Podle nových zákonů bych mohla publikovat možná prázdné regály. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy